Astročlánky

Aktualizováno 13. dubna 2022 11:35

Jiřina Köppelová

Živlová astrologie aneb Jste oheň, země, voda nebo vzduch?

V astrologii rozeznáváme čtyři živly – oheň, zemi, vzduch a vodu. Každý z nich je v analogii se třemi znameními zvěrokruhu.

Živlovou astrologii známe již ze starověku. Řečtí filozofové považovali živly za původce všech věcí. Klaudios Ptolemaios ji aplikoval na astrologii. Podle této teorie umožňuje převaha některých živlů v horoskopu člověka určit tzv. hippokratovský typ, k němuž jedinec náleží.

Oheň odpovídá cholerickému temperamentu, země nervóznímu nebo melancholickému, vzduch sangvinickému a voda flegmatickému temperamentu. Každý živel – podle toho, jaké znamení zvěrokruhu ovládá – má různou výpovědní hodnotu.

Ohnivý živel – Beran, Lev a Střelec

Beran představuje jiskru života, tryskající praoheň, nadšení a impulz. Lev je oheň na vrcholu své síly, plápolavý, oslnivý a symbolizuje moc, sílu a autoritu. Střelec je oheň zkrocený a zužitkovaný. Je to „krbový“ nebo „pochodňový“ oheň, který je symbolem lidského vědění a poznání. Své znalosti předává. Neboli Beran „vychází“, Lev „přišel“ a Střelec „jde dále“.

Zemský živel – Býk, Panna a Kozoroh

Býk představuje jarní úrodnou půdu, v níž se setba dobře ujímá a symbolizuje stálost a smyslnost. Panna je sklizená, využitá, vyčerpaná půda a znamená hospodárnost a strukturu. Kozoroh je zmrzlá, obnažená zem, v níž je však zrno života a jeho smyslem je reflexe a trpělivost. Pro ilustraci: obilí se seje v listopadu, vyráží na jaře a sklízí v srpnu nebo září, tedy v Kozorohu je ponořeno v zemi, v Býku je z něho osení a v Panně je sklizeno.

Vzdušný živel – Blíženci, Váhy a Vodnář

Blíženci představují vzduch jako lehký vánek bez určitého směru, jsou to první kontakty, prvotní informace. Váhy jsou usměrněný pravidelný vítr a symbolizují vybrané kontakty neboli naše partnery a Vodnář je vzduchem vrcholů a symbolizuje idealismus a pokrok. Je to emancipační, revoluční síla, která uvolňuje fyzické i duševní tlaky, někdy až ve výbušném a revolučním smyslu tím, že rozmetává předsudky a smete každou tyranii.

Vodní živel – Rak, Štír a Ryby

Rak je prvotní pramenitá voda a je to naše dětství, představivost a zrození. Štír je stojatá voda, voda bažin, spící voda a symbolizuje tajemno, transformace a tvoření. Ryby jsou vodami oceánů, do nichž se vlévají všechny řeky světa. Jsou symbolem splynutí, prolnutí a nekonečna. Voda je nejtajemnější ze všech živlů, mění se podle okolností v led nebo páru.

Vlastnosti, které jsou nejčastěji přisuzovány jednotlivým živlům

  • Oheň – akceschopnost, potřeba expanze, vůle, bojovnost
  • Země – realismus, houževnatost, praktický smysl, materialismus
  • Vzduch – přizpůsobivost, vstřícnost, flexibilita, komunikativnost
  • Voda – paměť, citlivost, vnímavost, empatie

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.