zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Živlová astrologie aneb Jste oheň, země, voda nebo vzduch?

Živlová astrologie
Autor: iStock Živlová astrologie
Jiřina Köppelová , Vydáno: 25.06.2020
V astrologii rozeznáváme čtyři živly – oheň, zemi, vzduch a vodu. Každý z nich je v analogii se třemi znameními zvěrokruhu.

reklama

Živlovou astrologii známe již ze starověku. Řečtí filozofové považovali živly za původce všech věcí. Klaudios Ptolemaios ji aplikoval na astrologii. Podle této teorie umožňuje převaha některých živlů v horoskopu člověka určit tzv. hippokratovský typ, k němuž jedinec náleží.

Oheň odpovídá cholerickému temperamentu, země nervóznímu nebo melancholickému, vzduch sangvinickému a voda flegmatickému temperamentu. Každý živel – podle toho, jaké znamení zvěrokruhu ovládá – má různou výpovědní hodnotu.

Ohnivý živel – Beran, Lev a Střelec

Beran představuje jiskru života, tryskající praoheň, nadšení a impulz. Lev je oheň na vrcholu své síly, plápolavý, oslnivý a symbolizuje moc, sílu a autoritu. Střelec je oheň zkrocený a zužitkovaný. Je to „krbový“ nebo „pochodňový“ oheň, který je symbolem lidského vědění a poznání. Své znalosti předává. Neboli Beran „vychází“, Lev „přišel“ a Střelec „jde dále“.

Zemský živel – Býk, Panna a Kozoroh

Býk představuje jarní úrodnou půdu, v níž se setba dobře ujímá a symbolizuje stálost a smyslnost. Panna je sklizená, využitá, vyčerpaná půda a znamená hospodárnost a strukturu. Kozoroh je zmrzlá, obnažená zem, v níž je však zrno života a jeho smyslem je reflexe a trpělivost. Pro ilustraci: obilí se seje v listopadu, vyráží na jaře a sklízí v srpnu nebo září, tedy v Kozorohu je ponořeno v zemi, v Býku je z něho osení a v Panně je sklizeno.

Vzdušný živel – Blíženci, Váhy a Vodnář

Blíženci představují vzduch jako lehký vánek bez určitého směru, jsou to první kontakty, prvotní informace. Váhy jsou usměrněný pravidelný vítr a symbolizují vybrané kontakty neboli naše partnery a Vodnář je vzduchem vrcholů a symbolizuje idealismus a pokrok. Je to emancipační, revoluční síla, která uvolňuje fyzické i duševní tlaky, někdy až ve výbušném a revolučním smyslu tím, že rozmetává předsudky a smete každou tyranii.

Vodní živel – Rak, Štír a Ryby

Rak je prvotní pramenitá voda a je to naše dětství, představivost a zrození. Štír je stojatá voda, voda bažin, spící voda a symbolizuje tajemno, transformace a tvoření. Ryby jsou vodami oceánů, do nichž se vlévají všechny řeky světa. Jsou symbolem splynutí, prolnutí a nekonečna. Voda je nejtajemnější ze všech živlů, mění se podle okolností v led nebo páru.

Vlastnosti, které jsou nejčastěji přisuzovány jednotlivým živlům

Oheň – akceschopnost, potřeba expanze, vůle, bojovnost

Země – realismus, houževnatost, praktický smysl, materialismus

Vzduch – přizpůsobivost, vstřícnost, flexibilita, komunikativnost

Voda – paměť, citlivost, vnímavost, empatie

reklama

Související témata: horoskopy , znamení zvěrokruhu , astrologické živly , živlová astrologie

reklama

Přečtěte si také

reklama