Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Živlová astrologie aneb Jste oheň, země, voda nebo vzduch?

V astrologii rozeznáváme čtyři živly – oheň, zemi, vzduch a vodu. Každý z nich je v analogii se třemi znameními zvěrokruhu.
Vydáno: 25.06.2020, Jiřina Köppelová
Živlová astrologie
Autor: iStock Živlová astrologie

Živlovou astrologii známe již ze starověku. Řečtí filozofové považovali živly za původce všech věcí. Klaudios Ptolemaios ji aplikoval na astrologii. Podle této teorie umožňuje převaha některých živlů v horoskopu člověka určit tzv. hippokratovský typ, k němuž jedinec náleží.

Oheň odpovídá cholerickému temperamentu, země nervóznímu nebo melancholickému, vzduch sangvinickému a voda flegmatickému temperamentu. Každý živel – podle toho, jaké znamení zvěrokruhu ovládá – má různou výpovědní hodnotu.

Ohnivý živel – Beran, Lev a Střelec

Beran představuje jiskru života, tryskající praoheň, nadšení a impulz. Lev je oheň na vrcholu své síly, plápolavý, oslnivý a symbolizuje moc, sílu a autoritu. Střelec je oheň zkrocený a zužitkovaný. Je to „krbový“ nebo „pochodňový“ oheň, který je symbolem lidského vědění a poznání. Své znalosti předává. Neboli Beran „vychází“, Lev „přišel“ a Střelec „jde dále“.

Zemský živel – Býk, Panna a Kozoroh

Býk představuje jarní úrodnou půdu, v níž se setba dobře ujímá a symbolizuje stálost a smyslnost. Panna je sklizená, využitá, vyčerpaná půda a znamená hospodárnost a strukturu. Kozoroh je zmrzlá, obnažená zem, v níž je však zrno života a jeho smyslem je reflexe a trpělivost. Pro ilustraci: obilí se seje v listopadu, vyráží na jaře a sklízí v srpnu nebo září, tedy v Kozorohu je ponořeno v zemi, v Býku je z něho osení a v Panně je sklizeno.

Vzdušný živel – Blíženci, Váhy a Vodnář

Blíženci představují vzduch jako lehký vánek bez určitého směru, jsou to první kontakty, prvotní informace. Váhy jsou usměrněný pravidelný vítr a symbolizují vybrané kontakty neboli naše partnery a Vodnář je vzduchem vrcholů a symbolizuje idealismus a pokrok. Je to emancipační, revoluční síla, která uvolňuje fyzické i duševní tlaky, někdy až ve výbušném a revolučním smyslu tím, že rozmetává předsudky a smete každou tyranii.

Vodní živel – Rak, Štír a Ryby

Rak je prvotní pramenitá voda a je to naše dětství, představivost a zrození. Štír je stojatá voda, voda bažin, spící voda a symbolizuje tajemno, transformace a tvoření. Ryby jsou vodami oceánů, do nichž se vlévají všechny řeky světa. Jsou symbolem splynutí, prolnutí a nekonečna. Voda je nejtajemnější ze všech živlů, mění se podle okolností v led nebo páru.

Vlastnosti, které jsou nejčastěji přisuzovány jednotlivým živlům

Oheň – akceschopnost, potřeba expanze, vůle, bojovnost

Země – realismus, houževnatost, praktický smysl, materialismus

Vzduch – přizpůsobivost, vstřícnost, flexibilita, komunikativnost

Voda – paměť, citlivost, vnímavost, empatie

Článek je zařazen v: horoskopy, znamení zvěrokruhu, astrologické živly, živlová astrologie