zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Živlová astrologie: jak vás ovlivňuje země, voda, vzduch nebo oheň?

Živlová astrologie
Autor: iStock Živlová astrologie
Jiřina Köppelová , Vydáno: 15.08.2020
Západní astrologie rozeznává čtyři živly – oheň, zemi, vzduch a vodu. Dvanáct znamení zvěrokruhu je rozdělené do čtyř skupin a tyto skupiny jsou pod vládou jednotlivých živlů.

reklama

Rozeznáváme ohnivá znamení – Beran, Lev a Střelec –, zemská znamení – Býk, Panna a Kozoroh –, vzdušná znamení – Blíženci, Váhy a Vodnář – a znamení vodní – Rak, Štír a Ryby. Každé z nich zastupuje svůj živel specifickým způsobem. Zajímavé je i pojetí živlové astrologie v osobních horoskopech. Je velmi důležité, který živel v horoskopu převažuje a který případně chybí.

Podívejme se, jaká je charakteristika jednotlivých živlů a jak mohou ovlivnit naše charaktery. Podívejme se také podrobněji na to, jakým způsobem nás determinuje převaha či nedostatek jednotlivých živlů.

Narodili jste se pod vládou země?

Živlová astrologie - živel země
Autor: iStock Živlová astrologie - živel země

Země odpovídá znamení Býka, Panny a Kozoroha. Je to těžiště, opora, záchytný bod a zároveň území spjaté s potřebou vlastnit a přisvojovat si. V horoskopu znamená materialismus a realismus. Nositelé země jsou velmi obratní ve využívání materiálu všeho druhu i v zacházení s penězi. Jsou vždy prakticky zruční.

Praktické schopnosti Býka se projevují v tom, jak se mu daří hromadit a spravovat peníze a majetek. U Panny se praktičnost projevuje jako důvtip a obratnost v práci a řemeslné zručnosti. Kromě toho se Panna stará i o správné zacházení s naším nejcennějším hmotným majetkem – naším tělem. Kozoroh má praktickou schopnost systematizovat a vést velké obchodní a vládní podniky nebo v obecnější rovině plánovat a organizovat běžné podnikatelské záležitosti.

Je-li v osobním horoskopu země příliš mnoho, je možné, že osoba bude trochu těžkopádná, bude věřit jen tomu, co uvidí nebo čeho se může dotknout. Bude příliš připoutaná k pragmatickým hodnotám. Naopak chybí-li tento živel v horoskopu, jeho nositel „nestojí pevně nohama na zemi“ a nedostává se mu nejzákladnějšího realismu.

Narodili jste se pod vládou vody?

Živlová astrologie - živel vody
Autor: iStock Živlová astrologie - živel vody

Voda je v symbolickém vztahu s citlivostí. Je to nejtajemnější ze všech živlů, mění se podle okolností v led nebo páru. Ve všech duchovních tradicích vystupuje voda jako symbol mysticismu. Je to velký výjev srdce, je to také rozpuštění ega ve věčném oceánu božské přítomnosti, v němž jsme jen přelévající se prchavé vlny. Vodní znamení jsou Rak, Štír a Ryby.

U Raka se tato kvalita emocí projevuje jako silný cit pro domov a rodinu. Ve Štíru ji vnímáme jako intenzivní city týkající se smrti, společných prostředků, tedy i společných peněz, všech hlubokých skrytých tajemství života. Ryby mají často mystický cit pro nekonečno a schopnost nevědomě telepaticky komunikovat s ostatními lidmi. Znamená to i silně soucitné vnímání okolního světa. Vlivem této citlivosti velmi snadno podléhají různým dojmům, takže Ryby bývají velmi silně ovlivnitelné nevědomím.

Je-li tohoto živlu v horoskopu příliš, například jsou-li více než čtyři planety ve vodních znameních, může to znamenat tendenci k iracionálním, subjektivním, pudovým, nerealistickým reakcím a k přecitlivělosti. Naopak nedostatek vody znamená malou citlivost.

Narodili jste se pod vládou vzduchu?

Živlová astrologie - živel vzduchu
Autor: iStock Živlová astrologie - živel vzduchu

Vzduch je v symbolickém vztahu se vším, co znamená pohyb, styk, výměnu, komunikaci. Je to síla, která uvolňuje fyzické a duševní tlaky, někdy i ve výbušném a revolučním smyslu. Rozmetává předsudky a různá klišé, smete každou tyranii. Vzdušná znamení jsou Blíženci, Váhy a Vodnář. U těchto znamení vždy převažuje nějaká forma intelektuálních a mentálních zájmů.

U Blíženců se intelektuální založení projevuje ve schopnosti získávat informace, používat je a předávat dále. Často projevují originalitu v přeformulovávání myšlenek. Ve Vahách jsou tyto vlastnosti patrné jako schopnost zvažovat a vyvažovat, porovnávat. Váhy mají také velmi silné sociální cítění, a proto i přirozené nadání pro psychologii a příbuzné oblasti. U Vodnáře se intelektualismus projevuje jako intuitivní chápání univerzálních principů a snaha o blaho celého lidstva.

Převažuje-li tento živel v horoskopu, je to známka lehkovážnosti a neposednosti charakteru. Nedostatek vzduchu naznačuje těžkopádnost a sklon brát vše příliš vážně.

Narodili jste se pod vládou ohně?

Živlová astrologie - živel ohně
Autor: iStock Živlová astrologie - živel ohně

Oheň proměňuje pevné v tekuté a tekuté v plynné. Je zároveň teplem i světlem. Je to energie, vůle, akce – zároveň tvořivá i ničivá. V četných mýtech vystupuje jako aktivní božský princip, prvotní žár, například Jupiter se svým bleskem nebo Mojžíšův hořící keř. U člověka odpovídá tento žár ohně nejdynamičtějším vlastnostem a životní energii.

Tři ohnivá znamení zvěrokruhu jsou Beran, Lev a Střelec. Lidé se zdůrazněním ohně se v životě vždy snaží nějak dosáhnout vůdčí pozice. Jsou ve svém projevu pozitivní, agresivní a tvůrčí. U Berana se tyto touhy projevují v rozhodnosti a snaze o nové počiny. Lvi mají manažerskou schopnost fungovat jako ústřední dramatická figura dění, kolem které se sdružuje organizace nebo skupina lidí. Střelci jsou schopni působit na lidi jako duchovní, filozofičtí vůdci v oblasti náboženství, filozofie, práva nebo vyššího vzdělání – zajímají se hlavně o myšlenky, na kterých je postavena lidská společnost a kultura.

Protože je oheň ve vztahu k životní energii, jeho přemíra v horoskopu jedince znamená nekontrolovatelné pudové síly, agresivitu, možné je i násilnictví. Naopak jeho nedostatek znamená nízkou životní energii a sklon k letargii. Může ukazovat i na nedostatek odvahy.

reklama

Související témata: horoskopy , astrologie , živlová astrologie , živly v astrologii

reklama

Přečtěte si také

reklama