Pátek třináctého napříč světem. Co nosí smůlu? V Malajsii sedět pod stromy, v Turecku žvýkačky
Pověry provázejí všechny kultury. Původ většiny z nich je málo jasný. Ty nejznámější pověry jsou univerzálně platné všude. Pátek třináctého, černý kocour nebo chození pod žebříkem jsou v tomto směru evergreenem. Víte však, že napříč celým světem jsou i méně známé pověry?
Mohou se jevit zvláštní a podivné. A možná oproti těm našim, kterých se držíme právě v tento den - pátek třináctého, i mnohem více děsivé. Na co si tedy dát pozor při cestě do Řecka, Japonska nebo Malajsie?
Řecké kaktusy
Řekové trpí mnoha předsudky. Proto se musí pečlivě dodržovat veškerá pravidla opatrnosti. V prvé řadě se musí chránit domov. Před kletbou a zlými duchy chrání rostoucí kaktus u dveří domu. Tomu může pomoci i česnek zavěšený na futrech dveří. Když se stěhují do nového domu, nikdy nezapomenou posypat solí celou podlahu. Teprve potom jsou klidní, že se v jejich zdech neusídlí žádné ďábelské síly.
Smrtonosné ventilátory
V Jižní Koreji lidé věří, že ventilátory odebírají kyslík ze vzduchu a tím mohou člověku ukrást duši a přivodit jeho smrt. Proto jsou ventilátory v této zemi opatřeny automatickým časovačem vypínání, aby se zachovala bezpečnost spících lidí.
Japonský pohřeb
Podle japonských pověr míjejíce smuteční průvod, ale i hřbitov riskujeme neštěstí nebo hrozivou smrt v nejbližší rodině a hlavně svých rodičů. V ještě horším případě může naše nejbližší posednout zlý duch. Proto starostliví a zodpovědní Japonci v momentě, kdy uvidí pohřeb nebo už musí jet okolo hřbitova, tisknou klíč v dlani a ten si později vsunou do kapsy. Když už musí jít někomu na pohřeb, nasypou před sebe sůl a po ní přejdou. Jedině tak uchrání svoji rodinu i sebe před negativními vlivy.
Prokletá zrcadla
Po staletí lidé věří, že zrcadlo má magickou moc. Může chytit duši člověka, který se v něm prohlíží, a uvěznit ji. Kdysi se věřilo i tomu, že zrcadlo umí zachytit duši zesnulého člověka, a proto se v době odchodu nebožtíka na věčnost kázalo pozakrývat všechna zrcadla. Odkrýt se mohla až po pohřbu. Podle starých pověr je možné pomocí zrcadla velmi snadno odhalit upíra nebo člověka chyceného v jeho sítích. Nemají svoji duši, a tudíž ani odraz v zrcadle. Rozbité zrcadlo mělo přinést sedm let neštěstí.
Dávno se věřívávalo, že ukrást duši mohou i fotografie. Taková fotografie se pak ve fotokomoře nedala vyvolat. Co na to doba selfie?
Nebezpečné kýchání
Kdysi se také věřilo, že při kýchání duše na okamžik opouští tělo a srdce na chvilku umírá, aby v následující moment vstaly z mrtvých. Aby se navrátivší duše přivítala mezi živými, říká se „na zdraví“. Tento zvyk pochází z šestého století. Tehdy řádila morová nákaza. Papež Řehoř I. Veliký byl prvním, kdo tato slova použil. Jednalo se o převzaté Římské rčení „absit omen!“
Kýchání také znamenalo, že se o nás bohové zajímají a chystají nějaké překvapení. Rčení „na zdraví!“ se má postarat o to, aby překvapení bylo pozitivní. V Indii a Persii se věřilo, že kýcháním ze sebe kýchající vyhání démony.
Pokud jste si zdřímli a po spánku si třináctkrát kýchli, znamená to, že vaše duše cestovala a zase se bezpečně navrátila do vašeho těla.
Život vysávající žvýkačky
Cestou do Turecka si vybavte, že Turkům se příčí žvýkat žvýkačky v noci nebo v zatemněných, neosvětlených prostorách. Oni totiž věří, že se guma v temnotě promění (podle regionu) v tělo nebo duši nebožtíka. Krom toho, že z toho mají nepříjemný pocit, si mohou přivodit i náhlou smrt. To však není nic oproti tomu, že po takovéto smrti zůstane duše žvýkajícího potupena navěky. Největší ohrožení hrozí v době ramadánu. Tehdy navíc hrozí podobné nebezpečí i od rtěnky, která by se nedopatřením dostala do úst.
Malajští duchové
Chystáte-li se do Malajsie, mějte na paměti, že tam není radno přebývat po setmění pod stromy. Tamější duchové totiž ve stromech rádi bydlí. Za narušení soukromí se mohou odvděčit tím, že vás pořádně vystraší. Jinak ale obyvatelé Malajsie věří, že jsou jejich duchové veskrze přátelští a je dobré si je předcházet, protože nosí štěstí. Rozezlení však umějí poslat i nepříjemnou kletbu.
Autor: Helen Stanku
Poslechněte si říjnový výklad karet Helen Stanku: