Bolí vás hlava a chce se vám spát? Za vaše problémy může krvavý úplněk
Bolí vás hlava, třesou se vám svaly, chce se vám spát a máte pocit, že vás přejel tank? Možná máte v sobě nějaký virus, možná trpíte alergií na různé pyly, možná jste přetažení z práce a z péče o rodinu... A možná patříte mezi citlivé lidi, na které silně působí vliv měsíce.
Vliv měsíce na živé organismy na planetě Zemi je stále velmi diskutabilní. Vědci se desítky let přou o to, zda měsíc opravdu má nějaký vliv na člověka, nebo jsou to všechno jen staré pověry a sugesce.
Květnový úplněk nastal v pondělí v 6:13, jde o úplněk ve znamení Štíra a říká se mu také krvavý. Je navíc provázen úplným zatměním měsíce. Astrologové tvrdí, že květnový úplněk má největší vliv na jedince, kteří se narodili v posledních deseti dnech znamení Štíra, Býka, Vodnáře a Lva.
Květnový úplněk prověřuje stabilitu lidských vztahů, vyvolává emoční rozkolísanost, lidé jsou náchylní k prudkým reakcím i hádkám. Nedoporučuje se dělat velká rodinná rozhodnutí, uzavírat smlouvy, dělat zásadní životní změny. Tak o úplňku mluví ti, kteří věří v magickou moc měsíce.
Pokud se cítíte unavení a nevyspalí, je možné, že za to může úplněk. Tady už se ale odborníci přou, do jaké míry jde o vědecký poznatek. Podle expertů Institutu Maxe Plancka v Mnichově se nikdy souvislost mezi úplňkem a lidským spánkem neprokázala. Stejný názor mají i členové Českého klubu skeptiků Sisyfos, připomíná na svém webu Radiožurnál. Podle skeptiků měsíc vliv na život člověka nemá. Jenže pak jsou skupiny vědců, kteří mají názor odlišný.
Nemůžete spát v horkých dnech? Tady najdete rady, jak usnout:
V roce 2013 například skupina švýcarských vědců v magazínu Current Biology publikovala tvrzení, že lidské tělo podléhá fázím měsíce. Vědci pod vedením neurobioložky Silvie Frey došli k závěrům, že při úplňku se lidem hůře usíná a jejich spánková fáze je kratší a ne tak hluboká.
Vědci dali dohromady všechna data, která posbírali během těchto dvou nocí přirozeného spánku, a porovnali je s fázemi měsíce. „Ve čtyřech dnech před úplňkem a po něm vědci zaznamenali snížení spánkové kvality účastníků a také v průměru o dvacet minut kratší spánek. Čas, který účastníci studie strávili v hlubokém spánku, se během úplňkového období snížil o třetinu. Při měření hormonů se také ukázalo, že za úplňku lidé produkovali méně melatoninu – hormonu, který způsobuje u lidí ospalost,“ cituje část zjištění web web iDNES.cz. Pokles melatoninu tak byl prokázán v návaznosti na cirkalunární hodiny.
S úplňkem se vracejí obavy a strachy archaického člověka
Další vědci se domnívají, že pokud má na člověka vliv sluneční svit, vítr či chladné počasí, musí na lidské tělo působit i kolísání intenzity měsíčního svitu. Podle některých vědců pak citlivost na měsíční světlo souvisí s tím, jak lidé prožívali své strachy a obavy v minulosti. Měsíc v úplňku znamenal více světla, které k aktivitě provokovalo divoká zvířata. Ta pak k ostražitosti přiměla i archaického člověka.
„První lidé možná měli lehčí spánek za úplňku, neboť za jeho světla byli více ohroženi divokými zvířaty. Původ tohoto jevu je možná ještě mnohem starší, z šera minulosti, kdy byli pány Země dinosauři a začali se vyvíjet první savci. Tito naši dávní předkové byli nuceni žít hlavně v noci a byli nejaktivnější v době, kdy měsíc svítil nejvíce, protože ve dne se museli skrývat před velkými plazy. Některá zvířata mají dosud rytmus reprodukce ovládaný měsícem: Je možné, že lehká redukce lidského spánku je dědictvím z dávných časů, kdy jsme se i my museli množit za úplňku,“ domnívá se Christian Cajochen, který svou práci publikoval na Univerzitě v Basileji.