Astročlánky

16. května 2022 13:45

Josef Šťastna

Bolí vás hlava a chce se vám spát? Za vaše problémy může krvavý úplněk

Bolí vás hlava, třesou se vám svaly, chce se vám spát a máte pocit, že vás přejel tank? Možná máte v sobě nějaký virus, možná trpíte alergií na různé pyly, možná jste přetažení z práce a z péče o rodinu... A možná patříte mezi citlivé lidi, na které silně působí vliv měsíce.

Vliv měsíce na živé organismy na planetě Zemi je stále velmi diskutabilní. Vědci se desítky let přou o to, zda měsíc opravdu má nějaký vliv na člověka, nebo jsou to všechno jen staré pověry a sugesce.

Květnový úplněk nastal v pondělí v 6:13, jde o úplněk ve znamení Štíra a říká se mu také krvavý. Je navíc provázen úplným zatměním měsíce. Astrologové tvrdí, že květnový úplněk má největší vliv na jedince, kteří se narodili v posledních deseti dnech znamení Štíra, Býka, Vodnáře a Lva.

Květnový úplněk prověřuje stabilitu lidských vztahů, vyvolává emoční rozkolísanost, lidé jsou náchylní k prudkým reakcím i hádkám. Nedoporučuje se dělat velká rodinná rozhodnutí, uzavírat smlouvy, dělat zásadní životní změny. Tak o úplňku mluví ti, kteří věří v magickou moc měsíce.

Pokud se cítíte unavení a nevyspalí, je možné, že za to může úplněk. Tady už se ale odborníci přou, do jaké míry jde o vědecký poznatek. Podle expertů Institutu Maxe Plancka v Mnichově se nikdy souvislost mezi úplňkem a lidským spánkem neprokázala. Stejný názor mají i členové Českého klubu skeptiků Sisyfos, připomíná na svém webu Radiožurnál. Podle skeptiků měsíc vliv na život člověka nemá. Jenže pak jsou skupiny vědců, kteří mají názor odlišný.

Nemůžete spát v horkých dnech? Tady najdete rady, jak usnout:

V roce 2013 například skupina švýcarských vědců v magazínu Current Biology publikovala tvrzení, že lidské tělo podléhá fázím měsíce. Vědci pod vedením neurobioložky Silvie Frey došli k závěrům, že při úplňku se lidem hůře usíná a jejich spánková fáze je kratší a ne tak hluboká.

Vědci dali dohromady všechna data, která posbírali během těchto dvou nocí přirozeného spánku, a porovnali je s fázemi měsíce. „Ve čtyřech dnech před úplňkem a po něm vědci zaznamenali snížení spánkové kvality účastníků a také v průměru o dvacet minut kratší spánek. Čas, který účastníci studie strávili v hlubokém spánku, se během úplňkového období snížil o třetinu. Při měření hormonů se také ukázalo, že za úplňku lidé produkovali méně melatoninu – hormonu, který způsobuje u lidí ospalost,“ cituje část zjištění web web iDNES.cz. Pokles melatoninu tak byl prokázán v návaznosti na cirkalunární hodiny.

S úplňkem se vracejí obavy a strachy archaického člověka

Další vědci se domnívají, že pokud má na člověka vliv sluneční svit, vítr či chladné počasí, musí na lidské tělo působit i kolísání intenzity měsíčního svitu. Podle některých vědců pak citlivost na měsíční světlo souvisí s tím, jak lidé prožívali své strachy a obavy v minulosti. Měsíc v úplňku znamenal více světla, které k aktivitě provokovalo divoká zvířata. Ta pak k ostražitosti přiměla i archaického člověka.

„První lidé možná měli lehčí spánek za úplňku, neboť za jeho světla byli více ohroženi divokými zvířaty. Původ tohoto jevu je možná ještě mnohem starší, z šera minulosti, kdy byli pány Země dinosauři a začali se vyvíjet první savci. Tito naši dávní předkové byli nuceni žít hlavně v noci a byli nejaktivnější v době, kdy měsíc svítil nejvíce, protože ve dne se museli skrývat před velkými plazy. Některá zvířata mají dosud rytmus reprodukce ovládaný měsícem: Je možné, že lehká redukce lidského spánku je dědictvím z dávných časů, kdy jsme se i my museli množit za úplňku,“ domnívá se Christian Cajochen, který svou práci publikoval na Univerzitě v Basileji.

Sdílejte článek
Štítky nespavost Země měsíc Mnichov spánek úplněk evoluce člověka psychologie poruchy spánku Basilej krvavý úplněk Max Planck

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.