Celebrity

8. května 2022 06:35

David Laštovka

Bouřlivá láska Miroslava Macháčka a o 41 let mladší Vilmy Cibulkové. Zlomila mu srdce

Od narození herce a režiséra Miroslava Macháčka právě uplynulo sto let. Pro mnohé byl zvláštním rozpolceným člověkem. Jedni ho obdivovali, druzí se ho pro jeho cholerickou povahu báli. Vášnivou, zároveň i bouřlivou lásku prožíval se svou studentkou, herečkou Vilmou Cibulkovou, která byla o jednačtyřicet let mladší.

Když Miroslav Macháček působil jako pedagog na DAMU, zamiloval se do své studentky a budoucí vynikající herečky Vilmy Cibulkové. Ta mu k překvapení všech spolužáků city opětovala. I přes věkový rozdíl ji neuvěřitelně přitahoval. Zrodila se velká láska, které nikdo příliš nerozuměl. Strávili spolu několik let a jak Vilma zpětně přiznala, někdy to bylo i o život. Macháček holdoval alkoholu a ke své zálibě přivedl i ji. Časem pochopila, že vztah musí ukončit, jinak by se upila k smrti.

Rozhodnutí opustit slavného herce však učinila až v době, kdy už byl vážně nemocný. Načasování bylo tedy velmi nešťastné, což si dodnes vyčítá. „Bojím se, že odpovědět na otázku, proč jsme k sobě s Máchou (Macháčkem - pozn. red) tolik tíhli, dost dobře neumím. Bylo to osudové setkání a vymyká se jakémukoliv popisu. Zdrhla jsem ve chvíli, kdy mě nejvíce potřeboval,“ prohlásila Vilma Cibulková v pořadu Třináctá komnata.

V blázinci, kde strávil 119 dní, si psal deník

Macháček měl za sebou nevydařené manželství s operní pěvkyní Věrou Štiborovou, s níž měl dceru Kateřinu Macháčkovou, která úspěšně pokračuje v jeho uměleckých šlépějích. Se svým otcem měla komplikovaný vztah a dlouho k sobě hledali cestu. „Byl to člověk, který se nejvíce trápil sám se sebou. Velký umělec, který pro svou práci žil,“ přiblížila Kateřina v rozhovoru pro deník Aha!

O tatínkovi dokonce napsala knihu. „Když jsem se pak začala probírat věcmi po tátovi, našla jsem i jeho deník z blázince. On byl totiž tři měsíce hospitalizován v Bohnicích, když ho chtěli vyhodit z Národního divadla, tak jako součást terapie psal deník. Takže vznikl takový dokumentární popis čtyř měsíců jeho života. Vlastně jsem ale jen pátrala po tom, jaký měl ke mně vztah,“ prozradila s tím, že po rozchodu rodičů se pravidelně nestýkali.

„Ale když jsem se dostala na DAMU, tak si všichni mysleli, že jsem se tam dostal z protekce, ale tak to opravdu nebylo a je to omyl. V pozdějším věku jsme se pak vídali častěji. On třeba všechny věci, které jsem natočila, nebo hrála v divadle, viděl. Byl to pro mne velký učitel. Měl ke mně velmi úzký vztah. Nedával to sice najevo, ale poznala jsem to a jsem za to ráda,“ uvedla herečka.

Během 119 dnů, které Macháček v psychiatrické léčebně strávil si například do svého deníku poznamenal. „Jsem nadále absolutně neschopný orientovat se v běžných životních situacích.“

Během své kariéry patřil k hercům, kteří svou roli ať už se jednalo o komedie nebo tragédie, prožíval s velkou autentičností. Zemřel po těžké nemoci v únoru 1991 ve věku 68 let.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.