Celebrity

11. února 2022 06:00

Markéta Davidová o tlaku okolí: Lidé nám neúspěch dávají sežrat. Klid hledá u zvířat

Sympatická a usměvavá blondýnka. I tak by se na první pohled dala popsat biatlonistka Markéta Davidová. Za nálepkou úspěšné sportovkyně se však skrývá mnohem více. Je člověkem z masa a kostí, který má pocity a emoce. Jak Markéta zvládá neustálý tlak okolí a náročné tréninky?

Markéta Davidová (25) je mistryní světa v biatlonu a další zástupkyní něžného pohlaví, která nás reprezentuje na letošních olympijských hrách. Úspěšnou sportovní kariéru zvládá skloubit se studiem a sama o sobě prohlašuje, že kdyby měla jen biatlon, zbláznila by se. Jako sportovní talent se začala blondýnka z Jablonce nad Nisou ukazovat už v juniorském věku a své ambince později potvrdila. Narodila se do sportovní rodiny, její tatínek hrál basketbal a maminka byla volejbalistka. Vyrůstala v prostředí Jizerských hor, na běžkách tak jezdila odmalička.

Sportovní úspěchy měla už v juniorských kategoriích

Svůj talent naplno ukázala už na juniorsém mistrovství světa v roce 2017, když zvítězila ve stíhacím závodu žen. Kromě toho se stala také dvojnásobnou evropskou juniorskou šampionkou ve sprintu v Novém Městě na Moravě. V roce 2021 pak získala titul mistryně světa z vytrvalostního závodu v Pokljuce, čímž napodobila úspěch její starší a slavnější kolegyně Gabriely Soukalové (32). Ta se o čtyři roky dříve taktéž radovala z vítězství na mistrovství světa, a to ve sprintu žen.

Ale nejsou to pouze sportovní úspěchy, co tyto dvě české biatlonistky spojuje. Obě pocházejí ze stejného města a kromě totožného sportu mají společný také smysl pro humor. Davidová je večně úsměvavá a ani Koukalové není sranda cizí. Nechybí jim určitý nadhled a jsou to obě velmi pečlivé střelkyně. Ani pro jednu navíc sport nikdy nebyl vším. Soukalová vždy tíhla k uměleckým aktivitám, Davidová se zase touží stát veterinářkou. „Práce se zvířaty mi dává klid a pohodu. Jsem ráda, že můžu utíkat ke zvířatům, která nemluví a není tam žádná závist,“ prozradila ve své emotivní zpovědi.

A svého snu se odmítá vzdát. Po absolvování bakalářského oboru Zoorehabilitace a asistenční aktivity se přihlásila na šestiletý obor na Fakultě veterinárního lékařství v Brně. K její velké radosti ji přijali, studium však kvůli nabitému závodnímu programu prozatím musela přerušit. Věří však, že po olympiádě v Pekingu se k němu bude moct vrátit.

Vedle slabosti pro zvířata se Davidová netají ani svou zálibou v poezii. „Jsou to takové zkrácené životní příběhy, kolikrát se v tom člověk najde, ztotožní se s tím. Což hrozně obdivuju, já bych něco takového v životě nevymyslela. Možná i to mě přitahuje,“ svěřila se v rozhovoru pro Forbes. Tvrdí také, že ji škola inspirovala a změnila například její názor na stravování. Sama hodně řeší ekologii a přírodu, díky tomu omezuje konzumaci masa a nakupuje oblečení v second handech.

Je v pořádku nebýt v pořádku

Davidová zároveň jako jedna z mála poodkryla, co se skrývá pod rouškou profesionálního sportovce. Kromě slávy, radosti a úspěchů je to také tvrdá dřina, osamělost a psychické problémy. Spolu se svým sponzorem o tom natočila upřímné video. „Dlouho jsem přemýšlela, jestli to budu chtít nějak uvést, ale pak mi někdo připomněl tuhle jednoduchou větu, která to řekne sama: Je v pořádku nebýt v pořádku,“ napsala k videu na svém Instagramu.

Dále v něm popisuje, že vnímá tlak okolí, které od ní očekává nějaké výsledky. „Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a taky máme svoje osobní problémy. Je období, kdy se nedaří, a někdy se zase daří. Ale to patří ke sportu i k životu. A musíme s tím bojovat všichni,“ řekla ve videu. „Každý s něčím bojuje, jenom někdo ještě před dalšími lidmi, kteří mají pocit, že sport děláme pro ně. Dávají nám sežrat, že koukali na závod a my jsme špatně závodili, z čehož oni mají blbý den. Já z toho mám taky blbý den, když blbě závodím,“ vysvětlila rodačka z Jizerských hor.

Těžce snáší také časté odloučení od rodiny, se kterou se kvůli současné pandemii vidí pouze zřídka. „Už druhé Vánoce jsem trávila bez rodiny,“ vyprávěla v dokumentu. „Viděli jsme se jen venku v rouškách. Všichni by si měli moc vážit toho, že se s rodinami můžou vidět, že s nimi můžou být. Jsou dny, kdy si říkám, že už prostě nemůžu. Že už nemám kam jít,“ doplnila.

Psychické dno a možný konec kariéry

Tvůrci dokumentu se ve videu Davidové ptali, zda byla někdy psychicky na dně. „Jo, myslím, že jste mě zrovna přistihli,“ řekla se slzami v očích biatlonistka a dodala, že se z něj ještě moc neodrazila. „Ale určitě mě to posune. Jsou věci, které člověk musí zvládnout a vždycky nějak zvládne. Nehroutí se celý svět,“ popsala.

Hodně se spekuluje o možném konci její kariéry, sama sportovkyně v tom však ještě jasno nemá. „Nechávám to opravdu až po sezoně. Teď se tím zabývat v hlavě by byl nesmysl. Jen bych se zbytečně svazovala. Hlavně se nechci rozhodnout v afektu, chci si to nechat projít hlavou, zkonzultovat to s dalšími lidi. Nechávám to otevřené,“ uzavřela Davidová.

V současnosti nejúspěšnější česká biatlonistka už na letošní olympiádě startovala ve smíšené štafetě a za sebou má i vytrvalostní závod, v němž ji od zlaté medaile dělila poslední rána. Tou bohužel terč netrefila, a tak nakonec obsadila 6. místo. Program dalších závodů Markéty Davidové i ostatních českých sportovců najdete zde.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.