28. ledna 2025 07:00
Ema BártováPití alkoholu se dá omezit, když si stanovíte dny, kde si žádný nedáte
Asi už jste si toho také všimli. Čím dál častěji se mluví a píše o tom, že alkohol není zdravý, a to ani tehdy, když člověk pije poměrně málo. Pokud chcete množství vína, piva či jiného pití omezit, možná se vám bude hodit náš návod, jak při tom postupovat.
Nemusí se nám to líbit, ale nebezpečnější pro naše zdraví je, když nepijeme vůbec žádný alkohol, jak to na základě vědeckých poznatků doporučuje třeba WHO neboli Světová zdravotnická organizace. Možná je fakt, že časy, kdy byl největším frajerem ten, kdo se na večírku dokázal nejvíc opít, už se trochu přežily.
Na druhou stranu, pořád je docela příjemné dát si s někým večer dvojku vína u večeře či filmu nebo vyrazit na oslavu s kamarádkami a proseccem. Pak je ovšem dobré držet se při pití nějaké rozumné míry.
Pokud máte pocit, že se alkoholu nechcete vzdát úplně, zkuste jeho spotřebu omezit, i to vašemu zdraví prospěje, jak dokládá tato studie - vydělá na tom například vaše srdce. Klesne také riziko vzniku rakoviny, budete mít menší potíže s váhou, budete lépe spát a nakonec nejspíše i ušetříte dost peněz.
Nemusíte hned přestávat s alkoholem úplně, i když o tom do budoucna uvažujete. Je ale pravda, že pokud pravidelně pijete přes míru, je okamžité skoncování s veškerým alkoholem nejrozumnějším řešením, protože lékař by vám možná mohl diagnostikovat závislost na alkoholu. V takovém případě nic jako bezpečné mírné pití neexistuje.
Najděte si svůj způsob
Možná budete muset chvíli hledat, jaký způsob omezení příjmu alkoholu vám sedí nejlépe. Není chybou jich vyzkoušet více s vědomím, že cílem je, abyste toho během týdne vypili méně. Zkuste tyto čtyři tipy:
Nastavte si limity
- Přiznejte si, kolik alkoholu nyní pijete a zda už je to nadměrné množství, které nějakým způsobem ovlivňuje váš život, například že kvůli tomu nedokážete studovat nebo zvládat pracovní povinnosti.
- Sepište si, kolik dní v týdnu nebudete pít nic a kolik a čeho vypijete ostatní dny. Můžete si například říct, že to bude jen pátek a sobota a dáte si vždy buď jen jednu skleničku vína nebo jeden drink.
- I kdybyste nechtěli být tak radikální, i tak si každý týden naplánujte nějaké dny bez pití.
Přečtěte si také: Její Zápisník alkoholičky se stal předlohou filmu. Jak dnes žije Michaela Duffková?
Počítejte si nápoje
- Pomoci může i pochopení toho, kolik alkoholu se počítá jako „standardní“ nápoj nebo jedna dávka alkoholu - jsou to například dvě deci vína, velké pivo nebo velký panák. A pro ženy by to ve skutečnosti mělo být ještě o něco méně, vzhledem k tomu, že jejich metabolismus se od mužského trochu liší.
Mějte pod kontrolou své „spouštěče“
- Asi dokážete vyjmenovat situace, v nichž se spíše napijete nebo s jakými lidmi se to spíše stane. Zkuste omezit čas strávený s těmito osobami, vyhýbejte se místům a činnostem, při kterých si rádi dáte něco ostřejšího. Chce s vámi jít kamarád na víno? Vytáhněte ho spíš odpoledne na kafe.
- Zafungovat může i to, že si nebudete kupovat alkohol domů.
Najděte podporu
- Požádejte o podporu přítele, příbuzného nebo klidně svého lékaře nebo terapeuta, o kom víte, že by vás mohl podpořit.
„Pijte dostatek nealkoholických tekutin, které pomáhají se zvládnutím abstinenčních příznaků. Obzvlášť se hodí přírodní minerálky, protože nemají žádné kalorie, zato doplňují tělu důležité minerální látky. Pokud si dáváte alkohol kvůli uvolnění či snížení stresu, připravte si předem jiné, náhradní rituály. Naplánujte si třeba podvečerní procházku místo sklenky vína, kino místo posezení v hospodě,“ říká nutriční terapeutka Věra Boháčová. Pokud vás přepadne pomyšlení na alkohol, mějte předem vymyšlenou nějakou příjemnou aktivitu, ideálně pohybovou.
Pamatujte si, proč hodláte pít méně
Změna chování, pokud jde o alkohol, může být docela těžká. Vyplatí se proto uvědomit si, proč to děláte a najít způsoby, jakými si to budete připomínat.
Proč? Můžete to dělat kvůli zdraví, kvůli zhubnutí nebo třeba proto, že vaše pití těžko snáší někdo ve vašem okolí.
Jaký je váš cíl? Rozhodněte se, zda chcete alkohol omezit, zda ho chcete omezit dočasně nebo dlouhodobě a zda s ním do budoucna budete chtít přestat úplně.
Co když přijde krize? Mějte vymyšlené způsoby, co uděláte, když vás někdo bude lákat do hospody nebo vás přepadne chuť na víno v den, kdy si ho prostě dát nechcete.
Někomu stačí si tohle všechno uvědomit v hlavě, dalšímu pomůže si to sepsat, na vás možná budou fungovat viditelné připomínky. Plán si můžete sepsat v ruce nebo na počítači a vytisknout si ho. Někomu bude vyhovovat pověšený na ledničce, někomu stačí, když ho budete mít založený v diáři.
Můžete si ho také uložit do telefonu, v němž si na pozadí můžete uložit fotku, která vám bude připomínat vaše rozhodnutí a vaše cíle, například vaší štíhlejší fotku z doby, kdy jste měli dokonalou pleť. I na ní se totiž alkohol dost negativně podepisuje.
Milujete motivační citáty? Tak si nějaké vypište a nalepte třeba na notebook nebo na zrcadlo v koupelně.
Zdroje: www.cdc.gov, www.womenshealthmag.com, www.pbs.org
Adiktolog Aleš Kuda o rizikovém pití alkoholu: