Životní styl

31. prosince 2024 08:00

Marie Makovská

Co si dát na Silvestra, aby vám nebylo špatně? Vodu pijte už od rána a netláskejte

Kocovinu a následky silvestrovského hodování snáší každý jinak. Pokud patříte k těm, kteří mají „slabší žaludek“, možná se vám bude hodit několik tipů, co jíst a pít, abyste nemuseli spát v koupelně vedle záchodové mísy.

Většina lidí si oslavy příchodu nového roku neumí představit bez alkoholu. Samotnou kocovinu způsobuje mnoho faktorů a každý na pití alkoholu reaguje trochu jinak. Podobné je to i s jídlem – někdo má takzvaný „kachní žaludek“ a může sníst téměř cokoliv, jiný si musí dát na výběr jídel velký pozor.

Některé z těchto jednoduchých zásad se předávají už po generace a mohou vám velmi pomoci v tom, abyste si silvestrovské oslavy užili a také je přežili ve zdraví:

1. Pijte dostatek vody, a to už od rána

S dostatečnou hydratací organismu začněte ideálně už předem, nejpozději ráno před plánovanou party. Sklenici vody si dejte i ke každému drinku, který vypijete – díky tomu vám bude druhý den o dost lépe, než kdybyste pili jen samotný alkohol. Z hlediska „léčby“ kocoviny je mimo jiné důležitý i vitamin C, do vody tedy můžete přidat čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu.

2. Nepijte alkohol nalačno

Známé pravidlo, kterého se většina lidí před večírkem drží, je nepít alkohol na prázdný žaludek. Někteří lidé s oblibou míří do fast foodu na burger a hranolky, aby snědli dostatek tučného, mastného jídla. Smažené pokrmy ale žaludek mohou zbytečně zatížit a podpořit tím, že vám bude nevolno. Mnohem lepší je zaměřit se na jídla s vyšším obsahem bílkovin, která ale nebudou smažená (maso, sýry, ryby, …), a co se týká tuku, tak volit z té „zdravější skupiny“, tedy nenasycené mastné kyseliny (rostlinné oleje, avokádo, …).

Pokud plánujete spořádat navečer při oslavě více jídla než obvykle, můžete si dát přes den třeba vývar, který bude obsahovat například i kousky masa a nudlí. Díky němu budete mít dostatek živin, dostanete do žaludku nějaký základ a zároveň se nepřejíte.

Přečtěte si také: Ani mírné pití není zdravé. Podle vědců hraje roli ve výskytu rakoviny u mladých lidí

3. Nemíchejte slané se sladkým

Při samotném večírku není dobré tláskat páté přes deváté. Střídání slaného a sladkého u mnoha lidí způsobuje vyšší chuť k jídlu a sní toho tak mnohem více, čímž zároveň mnohem víc zatíží trávicí soustavu. Není problém dát si trochu slaného a trochu sladkého, ale velké přejídání se mnoha druhy chlebíčků, jednohubek, zákusků a slaných pochutin ještě nikomu dobře neudělalo.

4. Nemíchejte ani různé drinky a limonády

Dalším dobře známým pravidlem je nemíchat alkoholické drinky. Zkušenost je v tomto případě nepřenositelná a možná jste si už na vlastní kůži zkusili, co s vámi takové míchání někdy dokázalo udělat. Nejhorší jsou různé alkoholické nápoje, které obsahují vyšší množství cukru, mnoho druhů sirupů nebo sycených limonád (např. Long Island Ice Tea, Sex on the Beach a další).

Pokud se budete naopak držet například jen bílého vína, doplněného dostatkem vody, pravděpodobně vám bude druhý den o dost lépe. Z drinků bývá lidem nejlépe například po tzv. Skinny bitch (vodka se sodovkou a limetkou), ale vše také závisí na zkonzumovaném množství.

5. Dejte si pauzu na trávení

Velmi důležitým bodem, na který většinou během party moc nedbáme, je odpočinek pro trávicí systém. Ideální je alespoň 2–3 hodiny mezi většími jídly nic nejíst – tedy nepojídat neustále něco už od čtyř hodin odpoledne do půlnoci. I pár kuliček hroznového vína může proces trávení narušit. Také 2–3 hodiny před ulehnutím do postele už je lepší nic nekonzumovat. Trávení může pomoci, když během odpoledne či večera zařadíte mírnou pohybovou aktivitu, jako je procházka venku nebo nějaké pohybové hry, které se na party výborně hodí – nic z toho samozřejmě není dobré provozovat, pokud jste velmi přejedení nebo opilí.

Jak naložit se zbytky jídla z Vánoc a co funguje na kocovinu?

Jak probíhá kocovina a proč je nám zle

Všechny alkoholické nápoje obsahují etanol, jde stále o tu samou látku, přesto může mít druh vypitého nápoje vliv na sílu kocoviny. Kromě etanolu totiž alkoholické drinky obsahují celou směs dalších látek. Takzvané kongenery (vedlejší produkty fermentačního procesu) jsou v největší míře zastoupeny v tmavých nápojích, jako je červené víno, whisky nebo tmavý rum. Kocovina po čirých nápojích typu vodka či gin tak mívá mírnější průběh. (Samozřejmě za předpokladu, že je nemícháme s limonádami, sirupy nebo dalšími drinky a vše také závisí na vypitém množství.)

Jakmile alkohol (etanol) vstoupí do krve, mozek přestává vysílat hormonální signály pro šetření vodou a ta je „odesílána“ do močového měchýře. Proto při kocovině zoufale toužíme po doplnění tekutin. S močí ale neodchází jen voda, jsou to i důležité soli, vitaminy a glukóza. Nedostatek těchto látek se projevuje celkovou slabostí, špatnou koordinací a třesem. Po vypití alkoholu je etanol odbouráván na toxičtější látku acetaldehyd a dále pak na netoxickou kyselinu octovou. Bohužel to ale nejde tak rychle, jak bychom si asi přáli. Toxický acetaldehyd se v těle hromadí a způsobuje klasické příznaky kocoviny.

Sdílejte článek
Štítky jídlo zdraví alkohol výživa kocovina nevolnost Nový rok silvestr životní styl a volný čas zájem o jídlo a pití

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.