Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

11 prastarých rad, jak pečovat o děti. Rozhodně je nezkoušejte!

Doba i zvyky se mění, což platí i pro rodičovskou výchovu. To, co se dřív považovalo za správné, nám dnes může připadat jako naprosto šílené.
Vydáno: 13.03.2017
Nechovejte ho, ať z něj nevyroste tyran!
Autor: iStock Nechovejte ho, ať z něj nevyroste tyran!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Celkem zaručený způsob, jak zjistit, že vaše rodičovské schopnosti nestojí za nic, je začíst se do některé z rodičovských příruček. Jednak nejspíš zjistíte, že většinu věcí jako rodič děláte špatně, a nejspíš se také dočtete o nějakém problému, o kterém jste dosud neměli ani tušení. Na druhou stranu, žádný učený rodič z nebe nespadl a pokud své děti vychováváte se zdravým rozumem a dobrým srdcem, nemůžete udělat velké chyby.

Jedním z dobrých způsobů, jak zjistit, že svou rodičovskou "práci" odvádíte na výbornou, je také začíst se do několik desítek či stovek let starých rad pro rodiče. Inu, jiná doba, jiné zvyky. U některých je ale celkem s podivem, že lidstvo přežilo až dodnes. 

1. Nechovej ho, bude rozmazlený

I když matky své děti krmily, přebalovaly a staraly se o ně, neměly je zvedat nebo chovat. Podle dobové příručky ze začátku dvacátého století se takové dítě zbytečně rozmazlí. A z dětí, co je mámy k sobě tulí a pusinkují, stoprocentně vyrostou malí tyrani.

2. Bolení hlavy dětem vyléčí klystýr

Ať už jsou to děti z minulého nebo našeho století, často si stěžují na bolesti hlavy. Bohužel pro děti z minulosti se za vhodnou léčbu považoval horký klystýr. Podával se večer před ulehnutím do postele a měl být tak horký, jak jen šlo snést. Podle doktora Saddlera, který o této technice hovoří, horká voda ovlivní v břiše centrum nerovného systému. Těžko říct, jak se u vody v dětském zadečku odhadovala maximální snesitelná teplota.

3. Pevné podání ruky vydá za tisíc pusinek

Pokud by chování dítěte v náruči mělo neblahý vliv na jeho osobnost, jakýkoli projev lásky později by znamenal totální katastrofu. Podle psychologa Johna Watsona a jeho knihy Psychologická péče o batole a dítě mají matky k dětem přistupovat „s rozumem“. „Nikdy je neobjímejte a nelíbejte, nedovolte jim sedět na klíně. Místo toho si s nimi ráno potřeste rukou. Poplácejte je po hlavě, když se jim něco obzvlášť povede. Pokud trváte na polibku na dobou noc, dejte jim jeden na čelo.“ Tak pozor, jenom jeden!

4. Proti nespavosti pomůže obřízka

Vždy se řešilo, proč děti nespí a jak s tím zatočit. Jeden z dobových manuálů na to měl jednoznačný názor: proti nespavosti pomůže obřízka. Už se ale neobtěžoval říct, proč tomu tak je.

5. Na nočník brzo a pořádně

výchova dětí Foto:

Trénování na nočník není neznámé ani v dnešní době a jsou rodiče, kteří nedají dopustit na bezplenkovou metodu. V roce 1935 vyšlo v USA doporučení, aby se děti učily na nočník od dvou měsíců. Střeva jim v případě potřeby měla rozhýbat mýdlová tyčinka. A to zní velmi nepříjemně, pro obě strany.

6. S příkrmy začněte ve věku dvou… dnů

Matky všech dob řeší, co a v jakém věku je správné dávat děťátku k jídlu. Manuál pro rodiče Staráme se o děti, jehož autorem byl mimochodem lékař, v tom měl jasno. Začít s příkrmy by se mělo dva dny po narození. Ve dvou týdnech se přecházelo na zeleninu, ve třech měsících přišly na řadu vajíčka se slaninou a v šesti měsících byl čas na pravidelnou ranní kávu.

7. Do postele opravdu brzy

Malé děti chodí do postele dřív než dospělí, ale za dob Františka Josefa I. musely spát mnohem dřív. V kolik je ideální čas na ukládání dítěte? Půl šesté. A pochopitelně se od dětí čekalo, že budou spát celou noc.

8. Do pokojíčku žádnou zelenou

V 19. století řešili rodiče neobvyklý problém. Do dětského pokoje nesměli dávat zelené tapety. Ty totiž obsahovaly obrovské množství arsenu, přesněji arsenanu měďnatého, který se z tapet uvolňoval a poletoval ve vzduchu. Stěny jediného pokojíku ho měly dost na to, aby se otrávila celá čtvrť. Bohužel se na to začalo upozorňovat až poté, co dvě děti zemřely v zeleně vytapetovaném pokojíku. 

9. Na palec mu natřete chinin

Jen málo rodičů neznepokojuje, když si jejich dítě neustálé cucá palec. Někteří jim dokonce zlobivé prsty mažou pálivou směsí. Ale v roce 1911 na to měli jiné řešení: na nehty naneste chinin. Tehdy se považoval za neškodný, dnes už víme, že je toxický (smrtelná dávka pro člověka je 8–10 g chininu). Používá se jen na předpis při léčbě malárie. Přidává se sice i do některých likérů nebo toniků, ale v nepatrném množství.

10. Nikdy nečešte dětem vlasy

Nám je jedno, jestli dětem vlasy češeme nebo kartáčujeme, ale před pár desítkami let to rozhodně nebyly stejné věci. Hlavu jste dětem po každém mytí měli vykartáčovat, ale ne česat. Kartáč totiž podpoří zdravé prokrvení pokožky, zatímco česání vlasy poškozuje a vytrhává je i s kořínky. 

11. Olovo je bezva cukrátko

Sladkosti patří k dětství odjakživa, ale ty, co se jedly v posledních dekádách 19. století, nebyly žádné nevinné bonbonky a lízátka. Podle dobových zpráv se sladkosti barvily kovovými pigmenty, které byly nejen nebezpečné, ale i přímo jedovaté. Kyselina chromová, olovo, měď, rtuť a dokonce arsen. Jejda!

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

 

 

Chcete být dobrým rodičem? Poučte se z chyb ostatních

7 škodlivých věcí, které rodiče dělají při výchově svých dětí

15 jasných známek, že vychováváte své děti správně

15 jasných známek, že vychováváte své děti správně

10 vět, které pubescentům raději neříkejte

Puberta je zvláštní období. Z vašeho milujícího a roztomilého dítka se najednou stane člověk, pro kterého jste nepřítelem číslo jedna a jeho největší zábavou je provokovat vás. Nenechte se zahnat do kouta, neobracejte se o pomoc k uklidňujícím lékům, nepodléhejte záchvatům vzteku. Jak radí psychologové: zachovejte klid, usmívejte se, některé bláznivé nápady přejděte bohorovným mlčením. Nicméně vymezte hranice, za něž se už nesmí. Připravili jsme pro vás varovný seznam vět, které dospívající opravdu nenávidí.

Co bylo ve škole?

Co bylo ve škole?

Jistě si vzpomínáte, jak milovaný prvňáček po celou cestu ze školy s nadšením líčil, co ten den dělali. Ano, bylo to krásné a už se to nevrátí. Takový je život. Teď zapomeňte, že taková otázka existuje. V opačném případě vyletí pubescent jako čertík z krabičky, bude syčet, že není malé dítě a že má právo na soukromí. Co se děje ve škole, se dozvíte na třídní schůzce, kde se ovšem nesmíte zhroutit. To by opravdu nevypadalo dobře. Buďte nad věcí a říkejte si, že známky nejsou všechno.

Geny versus výchova

Geny versus výchova: Po kom to dítě je?

Článek je zařazen v: děti, kojení, výchova
Reklama