Stoleté sestry prozradily, jak žít dlouho a šťastně. Dívejte se dopředu a milujte, radí

Nejstarší český pár

Máte příbuzného, který se dožil více než stovky? Sestry Shirley a Ruth pojí velmi zajímavá věc, je jim 106 a 103 let. Na první pohled tak vypadají jako ideální osoby, kterých se zeptat, jak člověk může ve zdraví tohoto trojciferného věku dosáhnout.

„Rodina je pro nás velmi důležitá, stejně jako blízké vztahy. Dávají nám chuť do života,“ popsala stručně své priority 106letá Shirley v rozhovoru pro web CNBC. Její sestra souhlasila: „Klíčem k dlouhověkosti je být šťastný, zdravý a mít ve svém životě lásku.“ Obě se rovněž shodují na tom, že chce-li člověk jednoho dne oslavit 100. narozeniny a být stále aktivní, je potřeba držet se v životě několika zásad.

Deset tisíc kroků není žádný moderní výmysl

„Když jsem ještě žila doma, chodili jsme pravidelně s přáteli k vodní nádrži. Bylo to skvělé. Osmikilometrová procházka, kterou jsme absolvovali každé ráno. Do kopce, z kopce, takže jsme se opravdu protáhli,“ popsala jedna ze sester svou každodenní rutinu, díky které nepochybně zvládla nachodit 10 000 kroků i bez mobilních aplikací nebo jiného počítadla. Láska k pobytu venku a pravidelným procházkám jim vydržela až dodnes, kdy si denní procházení (klidně i uvnitř, když počasí nedovolí jít ven) stále v rámci možností neodpustí.

Hýčkejte si mezilidské vztahy

Sestry jako malé vyrůstaly ve velmi chudých poměrech, a jak obě přiznávají, konflikty nebyly ničím neobvyklým. Obě je to však naučilo, že součástí hádání se je i následné usmíření a že umět být v kolektivu slyšet může být užitečné. Jejich společná příkoří z dětství a mládí z nich dle jejich slov udělala lepší lidi a zájem o druhé a mluvení s nimi jim zůstal dodnes. Zároveň stále s láskou vzpomínají na své manžely. „Nic lepšího než šťastné manželství v životě neexistuje,“ svěřila se mladší ze sester Ruth.

Nikdy nekončící zájem o vzdělávání

Za fakt, že to dnes oběma sestrám stále pálí, podle svých slov vděčí zejména knihám. „Čtěte, aby se vaše mysl mohla vyvíjet,“ poradila starší Shirley každému, kdo by si rád uchoval bystrou mysl i na stará kolena. „Četli jsme celá rodina. Za knihy jsme si nemohli dovolit utrácet, ale naštěstí jsme žili nedaleko knihovny,“ zavzpomínala Ruth na to, jak se pro ni čtenářský průkaz do knihovny stal tím nejlepším, co ji kdy potkalo. Moderní věda už dnes ví, že samota může zabíjet. „Pokud rádi čtete, nikdy nebudete sami. Každá kniha se může stát vaším dobrým přítelem,“ dodala 103letá čiperná paní.

Jezte střídmě

Člověk nemusí být žádný expert na stravu, aby si nevšiml, že příliš mnoho obézních lidí se mezi velmi starými nenajde. Ani jedna ze sester však v životě žádnou specifickou dietu nedržela. „Nikdy nekuřte a nepijte alkohol,“ radí na prvním místě Ruth všem zájemcům o dlouhověkost. „Celý život jsem dle mého názoru jedla poměrně jednoduchou, vyváženou stravu a nepřeháněla to se sladkým,“ prozradila s tím, že se i dnes snaží vyhýbat dezertům. I zde se obě sestry shodují na jednoduchém názoru – stejně jako ve všem ostatním není ani ve stravě potřeba zacházet do extrémů: „Na tom prožít obyčejný, spokojený život není nic špatného.“

Neutápějte se ve smutku, zaměřte se na pozitiva

Další věcí, která obě sestry odjakživa spojuje, je zdravý optimismus. Ani jedna nežila bezstarostný život, starší Shirley dokonce musela bojovat s vážnou nemocí i dalšími problémy. „Mám velké štěstí. Ne všichni lidé si opravdu váží toho, co v životě mají. Přijde jim to všechno jako samozřejmost. Já taková nejsem. Ráda si věci do hloubky uvědomuji, a tak mám i dnes pocit, že jsem prožila opravdu požehnaný život,“ svěřila se. Její mladší sestra zase musela kromě manžela pochovat i dvě své dcery, které zemřely mladé. Utápět se věčně ve smutku ale odmítá. „Všechno mě zajímá a žiji teď a tady. Odjakživa se moc nedívám zpět, ale spíš dopředu,“ dodala Ruth.

Sdílejte článek
Štítky zdraví stáří život psychologie vztahy věk optimismus tipy dlouhověkost

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.