Nová studie hovoří jasně: Optimistky žijí déle. Pozor ale na toxickou pozitivitu

Recept na dlouhověkost může být ve skutečnosti jednodušší (a levnější), než jste si možná doposud mysleli. Výsledky nově zveřejněné studie, které se zúčastnilo téměř 160 tisíc žen, totiž naznačují, že se zřejmě obejdete bez detoxikačních kůr i meditačních seancí.

Časopis americké geriatické společnosti minulý týden zveřejnil zcela nové výsledky obrovské studie, které naznačují, že ženy optimistky mají vyšší pravděpodobnost než kdokoli jiný, že se dožijí věku přes 90 let.

Vědci v rámci studie optimistku charakterizovali jako ženu s všeobecným očekáváním pozitivního vývoje v budoucnu. Laicky řečeno zkrátka ženu, která nežije ve strachu ze zítřka, ale věří, že vše nakonec dobře dopadne a budoucnost přinese pozitivní věci.

Zrovna této studii a jejím výsledkům je skutečně na místě věnovat pozornost. Vědci data pro její vyhodnocení sbírali celých 26 let, a to od celkem 159 255 žen z různorodých ras a životních poměrů.

O 4 roky delší život

Ze studie vyplývá, že účastnice charakterizované jako optimistky žijí o 5,4 % déle než jejich pesimistické protějšky. To na první pohled nemusí znít jako hodně, ale po přepočtu z průměrného dožitého věku hovoříme o přibližně o 4 roky delším životě, což rozhodně není málo.

Tato zjištění navazují na studii Harvardovy univerzity a Bostonské univerzity z roku 2019, která přišla s tím, že optimističtí muži a ženy žijí v průměru o 11 až 15 % déle. Vědci tehdy dospěli k závěru, že vysoce pozitivně naladění lidé jsou nejpravděpodobnější společenskou skupinou, která se dožije 85 či více let. Poznamenali však, že účastníci studie byli většinou běloši a měli vyšší socioekonomický status než běžná populace.

Nedávná zjištění ukazují, že optimismus může podporovat zdraví a dlouhověkost i v různých rasových a socioekonomických skupinách.

Optimisté se nepříjemným situacím ani myšlenkám nevyhýbají

Pro rozené optimisty je to skvělá zpráva. Pro všechny ostatní je to potenciální výzva. Jak uvedla klinická psycholožka Natalie Dattilo v roce 2020 pro Washington Post, pouhé vyhýbání se obtížným situacím ve snaze pěstovat si v sobě pozitivní myšlení může být hluboce škodlivé.

Toxická pozitivita vychází z myšlenky, že nejlepší nebo jediný způsob, jak se vyrovnat se špatnou situací, je dívat se na ni výhradně pozitivně a ignorovat negativní jevy, řekla Dattilo. [Je to jako] snažit se někomu nacpat do obličeje zmrzlinu, když na ni ve skutečnosti nemá chuť.

Rozvíjení optimistického myšlení zahrnuje spíše přijetí a zpracování negativních pocitů – s vědomím, že nakonec pominou a uvolní místo pro příchod lepší budoucnosti.

Je v pořádku mít pozitivní a optimistický pohled na věc a zároveň se cítit smutně, řekla Dattilo. Můžeme být smutní a truchlit, a přesto se těšit na budoucnost. Souhra těchto dvou faktorů je nezbytná pro zdravý pohled na svět a pocit pohody.

Obraťte se na blízké a pracujte se svými emocemi

Dle údajů vyplývajících z průzkumu Eurostatu z roku 2019 se dnes průměrný český muž dožívá 76 let, zatímco žena 82 let. Avšak data průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění zaměřeného na optimismus v české populaci, jež probíhal v roce 2020, ukázal, že oproti předchozímu výzkumu míra spokojenosti se životem klesla, byť nadprůměrnou spokojenost se životem vyjádřilo asi 80 % z více než tisíce dotázaných.

Velkou zkouškou optimismu se samozřejmě pro populaci stala pandemie nemoci covid-19, kterou letos navíc doplnil růst inflace, všeobecné zdražování či válka na Ukrajině. Pokud přemýšlíte nad tím, jak zůstat i v takové době optimistou, nabízí nově publikovaná studie rovněž řešení.

Dle vědců mají stresující zážitky přirozeně často psychologický dopad na optimismus lidí, ale optimisté zpravidla využívají větší sociální podporu a používají strategie řešení problémů a plánování, díky kterým minimalizují zdravotní rizika. Optimisté jsou také schopni lépe regulovat emoce a chování, uvádí studie. Tak hlavu vzhůru!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.