Horké letní dny trápí i naše čtyřnohé mazlíčky. Pozor na přehřátí a dehydrataci

Jak ochránit domácí mazlíčky před vedrem?
Slunečné dny, výlety a koupání k létu neodmyslitelně patří. Zatímco my si teplé počasí často užíváme, naši domácí mazlíčci ho snášejí hůře. V horkých dnech proto potřebují naši zvýšenou pozornost. Víte, jak jim zajistit bezpečí a pohodlí, aby letní radovánky neskončily zdravotními komplikacemi? Praktické rady, jak předejít nebezpečí a co dělat, když už se přehřátí projeví, nám poskytla veterinární lékařka.
Letní vedra mohou být pro domácí mazlíčky nebezpečná. Především psi a kočky snášejí horko hůř než lidé. Pokud se jejich tělo nedokáže dostatečně rychle ochladit, hrozí jim přehřátí nebo dokonce úpal – stav, který může být život ohrožující.
Čtěte také: Mezi úžehem a úpalem je velký rozdíl. První pomoc je ale stejná
Přehřátí a úpal u zvířat
Zvířata se potí jinak než lidé – psi se ochlazují hlavně zrychleným dýcháním a částečně přes polštářky na tlapkách, kočky si pomáhají olizováním srsti. Tyto mechanismy ale mají své limity. Při vysokých teplotách mohou selhat velmi rychle, někdy stačí jen pár minut na přímém slunci.
„Dojde-li k přehřátí zvířete, je klíčové jednat rychle. Mezi první příznaky přehřátí patří zrychlené dýchání a zrychlená srdeční frekvence, žíznivost, neklid, nervozita, třes, v pozdějších stádiích apatie, slabost a kolaps. Velmi náchylná na přehřátí jsou brachycefalická plemena (např. mops, buldoček aj.), obézní zvířata, štěňata, koťata a starší jedinci,“ vysvětluje veterinářka MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.
První pomoc při přehřátí zvířete
- Přesuňte zvíře do stínu nebo chladnějšího prostředí. Vyhněte se dalšímu vystavení slunci nebo teplu.
- Začněte s pozvolným ochlazováním. Oplachujte zvíře pomalu vlažnou (nikoli ledovou) vodou, ideálně na břiše, v tříslech a na tlapkách. Vyhněte se přímému polévání hlavy a ledovým sprchám, hrozí šok.
- Použijte mokré ručníky nebo hadry. Položte je na tlapky, břicho a slabiny a pravidelně je vyměňujte, jakmile se zahřejí.
- Zajistěte proudění vzduchu. Pomáhá větrák, fén se studeným vzduchem nebo ovívání. To urychlí odpařování, a tím i chlazení.
- Nenuťte zvíře k pití násilím, nabízejte vodu po menších dávkách. Pokud zvíře samo nechce pít, nenuťte ho, mohlo by dojít k vdechnutí vody. Náhlý příjem velkého množství vody může vést ke zvracení, a tím k prohloubení dehydratace (vyššímu riziku poškození ledvin i dalších orgánů).
- Okamžitě kontaktujte veterináře. I když se zvíře po ochlazení „probere“, může dojít ke skrytému poškození orgánů, proto je veterinární kontrola vždy nutná.
Pitný režim je základ
V horkých dnech je zásobení mazlíčků dostatkem tekutin naprostou nutností. Zvíře, které málo pije, se může rychle dostat do vážného stavu. U koček je situace ještě složitější – často pijí méně než psi, a proto je důležité jejich hydrataci aktivně podporovat.
Můžete zkusit rozmístit misky s vodou na různá místa v domácnosti nebo využít fontánky, které mnohá zvířata motivují k pití díky pohybu vody. Skvělým tipem je i nesolený vývar – podpoří příjem tekutin a zároveň dodá potřebné živiny.
Auto jako past
Během horkých letních dní je cestování se zvířaty náročné a vyžaduje důkladnou přípravu. Zvíře by nikdy nemělo zůstávat v autě bez dozoru, ani na chvíli – teplota uvnitř vozu totiž může během pár minut vystoupat na životu nebezpečné hodnoty. Pokud se na cestu vydat musíte, zajistěte dostatek vody, stín a ideálně přítomnost druhé osoby, která může se zvířetem zůstat venku. Klimatizaci používejte s citem – příliš studený vzduch nebo prudký teplotní rozdíl může způsobit zdravotní potíže.
Pokud není převoz nezbytný, je často bezpečnější nechat mazlíčka doma v chladu. „Pamatujte, že i pár minut v přehřátém autě může psa stát život. Úmrtnost na přehřátí se pohybuje přibližně kolem 50 %. První pomoc je důležitá, ale jedinou skutečnou prevencí je nenechávat zvíře v autě vůbec,“ vysvětluje veterinářka Karásková za Krmiva Pučálka.
V letních měsících bychom měli být ke svým zvířecím společníkům obzvlášť ohleduplní. Stačí pár jednoduchých opatření – dostatek stínu, čerstvá voda, procházky mimo největší horko a vyhýbání se rozpáleným povrchům a svému mazlíčkovi můžete výrazně zpříjemnit léto i ochránit jeho zdraví. Pamatujte, že zodpovědnost je na nás lidech – zvířata nám své nepohodlí často nedokážou říct, ale o to víc na nás spoléhají.
Jak ochránit mazlíčka proti klíšťatům?