28. května 2024 12:00
Ema BártováJak se zbavit zápachu z úst? Dejte pozor na diety a zkuste petržel či jedlou sodu
Na zkažený dech někdy stačí pořádné čištění zubů. Ale co když to nezabere? Někdy budete muset svému tělu pomoci a speciálně kvůli voňavému dechu konzumovat některá jídla či nápoje. A jindy se ukáže, že příčinou je zdravotní potíž, která vyžaduje další léčbu.
Zápachem z úst trpí čas od času až třetina lidí. Víte, jak jste na tom s případným zápachem z úst zrovna vy? Není to zase tak snadné rozpoznat – někdo je přesvědčený, že má problémy se zkaženým dechem, a přitom to tak není, zatímco dech některých lidí je skutečně cítit a oni o tom nemají nejmenší tušení.
Můžete si samozřejmě zkoušet dýchat do dlaně, abyste zjistili, jak na tom jste. Spolehlivější ale bude zeptat se někoho, komu důvěřujete, aby váš dech posoudil. Ideálně uprostřed dne, tedy ne třeba hned po probuzení a samozřejmě ani ne chvíli po tom, co jste dojedli tuňákový sendvič.
I když zjistíte, že nemáte dech jak z reklamy na mátové žvýkačky, nevěšte hlavu, existuje poměrně dost spolehlivých způsobů, jak se problému – odborně se mu říká halitóza – zbavit.
Proč váš dech nevoní
Ze všeho nejdříve by ale bylo fajn zjistit, proč vlastně větší či menší potíže se zápachem dechu máte. Většinou pochází z úst, kde se přirozeně vyskytuje spousta bakterií, které průběžně rozkládají třeba kousky jídla uvízlé mezi zuby. Příčinou zápachu tak je špatná ústní hygiena. Mnohdy zkrátka nestačí obyčejný kartáček, ale chtělo by to i ten mezizubní a zubní niť. Pomoci může také ústní voda, podle této studie snižuje tvorbu zubního plaku až pětkrát více, než když budete používat jen kartáček. Jinak si krom zkaženého dechu koledujete i o zubní kazy. Pozor ale, samotný zápach dokáže ústní voda přebít jen na chvíli, větší efekt může v tomto případě mít třeba použití škrabky na jazyk.
Jindy nevábný dech souvisí spíše s tím, co jíte. Typicky se potíže mohou objevit po česneku nebo cibuli, protože se z nich do krevního oběhu a z něj pak zase přes plíce ven uvolňují sloučeniny síry.
Přečtěte si také: Když to s bílkovinami při hubnutí přeženete, hrozí vám zdravotní problémy
A někdy je příčina úplně jinde, dech může být cítit kvůli žaludečnímu refluxu. Dalšími možnými příčinami jsou infekce v krku či dýchacích cestách – včetně čepů nebo takzvaných mandlových kamenů. „Většinou jde o mrtvé buňky, které se usazují na mandlích spolu s bakteriemi, slinami a hlenem. Kameny lze odstranit pomocí vatových tyčinek za pomoci jemného tlaku a následného uvolňování, aby nedošlo k infekci tkáně mandlí," zmínila další příčinu farmaceutka Radka Procházková.
Dech mohou zkazit také komplikace při diabetu a selhání ledvin. I to, že jste se pustili do hubnutí, zvláště výrazné je to u keto diety, může váš dech změnit, stejně jako užívání některých léků, například na vysoký krevní tlak.
Domácí triky na zápach z úst
Petržel
Petržel je oblíbený lidový tip na zápach z úst. Svěží vůně a vysoký obsah chlorofylu přispívají k deodoračnímu účinku. Studie prokázaly, že petržel skutečně mírní dopad sirných sloučenin vznikajících například při trávení cibule. Je možné žvýkat petrželové listy, případně si koupit petržel coby potravinový doplněk.
Ananasový džus
Mnoho lidí věří, že ananasový džus je nejrychlejší a nejúčinnější léčbou špatného dechu, ačkoli zrovna tohle žádná studie nepotvrdila. Můžete také minutu či dvě žvýkat plátek ananasu. Nezapomeňte i pak vypláchnout ústa vodou kvůli cukru obsaženému v džusu či ovoci.
Voda
Problém s dechem bývá horší, pokud má člověk málo slin, například kvůli tomu, že málo pije, ale děje se tak i kuřákům a pokud člověk v noci hodně chrápe. Nedostatek slin přispívá k množení bakterií v ústech.
Jogurt
Jogurt obsahuje zdravé bakterie zvané laktobacily, které pomáhají mimo jiné udržovat v kondici naše střeva a jejich mikroflóru. Výzkum ukázal, že jogurt může pomoci snížit zápach z úst, zabralo to u osmdesáti procent účastníků studie. Chcete-li na tom být stejně, snězte denně alespoň jednu porci bílého nízkotučného nebo odtučněného jogurtu.
Mléko
Pití mléka po tom, co jste si dopřáli něco s česnekem, může výrazně zlepšit váš dech. Vypijte sklenici mléka během jídla s česnekem či cibulí nebo krátce po něm.
Semena fenyklu nebo anýzu
Od pradávna se semínka fenyklu a anýzu používala k osvěžení dechu. Chutnají sladce a obsahují aromatické silice, které dodávají dechu svěží vůni. Semena fenyklu a anýzu lze jíst jen tak nebo mírně opražená.
Jak si správně čistit zuby? Podívejte se na rozhovor s lékařem:
Vitamín C
Mnoho lidí má špatný dech, protože se jim netvoří dostatek slin, aby spláchly bakterie v puse. Výzkumy dokazují, že vitamín C pomáhá zvýšit produkci slin, což může pomoci odstranit zápach z úst. Zkuste pomeranče, ale klidně i papriku nebo kysané zelí.
Zinek
Soli zinku, složka některých ústních vod a žvýkaček, mohou působit proti zápachu z úst. Zinek snižuje množství sirných sloučenin ve vašem dechu. Funguje pravidelné vyplachování pusy roztokem obsahujícím zinek, případně zkuste zinkovou žvýkačku určenou pro lidi trpící na sucho v ústech neboli xerostomii.
Zelený čaj
Zelený čaj má dezinfekční a deodorační vlastnosti, které mohou dočasně osvěžit dech. Podobné účinky má i máta, proto se šálek zeleného mátového čaje může stát ideálním osvěžovačem dechu. Uvařte si čaj předem, vychlaďte a noste s sebou v lahvi na pití během dne.
Jablka
Syrová jablka dokážou skvěle zmírnit česnekový dech. Některé přírodní sloučeniny v nich obsažené neutralizují páchnoucí sloučeniny z česneku a to včetně těch, které se drží v krevním oběhu.
Domácí ústní voda s jedlou sodou
Jedlá soda, známá také jako hydrogenuhličitan sodný, dokáže účinně zabíjet bakterie v ústech. Výborné proto jsou zubní pasty se sodou. Můžete si také připravit ústní vodu z jedlé sody, když dvě lžičky rozmícháte v šálku teplé vody. Nechte ji působit v puse alespoň půl minuty.
Domácí ústní voda s octem
Ocet obsahuje přírodní kyselinu zvanou kyselina octová. Některé bakterie kyselé prostředí nemají rády, takže slabá ústní voda s octem může pomoci. Dvě polévkové lžíce bílého nebo jablečného octa rozmíchejte v šálku vody.
Kdy radši vyrazit k lékaři
Většina příčin zápachu z úst pochází z úst a platí na ně pořádná dentální hygiena. V některých případech je však zápach projevem vážnějšího stavu, jako je diabetická ketoacidóza, selhání ledvin nebo infekce.
Nepříjemný zápach z úst spolu s hořkou pachutí může být i známkou problémů s játry, která z těla odstraňují zplodiny metabolismu. Pokud nefungují dobře, látky se v těle hromadí a důsledkem je třeba právě zkažený dech. Hořká pachuť bývá spojena s nadprodukcí žluči. Pokud jste ani přes veškerou snahu nedokázali svůj dech zlepšit, raději problém proberte s lékařem.
Zdroje: webmd.com, mayoclinic.org, healthline.com