Celebrity

18. března 2023 11:00

David Laštovka

Josef Šebánek z Homolkových se k herectví dostal náhodou. Zemřel synovi v náručí

Bodyguardi (1) - Díra

Legendární neherec Josef Šebánek (†61) po slávě nikdy netoužil. Měl rád svůj klid, spokojeně pracoval jako řidič autobusu a ke štěstí mu téměř nic nescházelo. Jak se stal filmovou hvězdou a jaké bylo jeho soukromí?

Josef Šebánek, řidič z povolání, svoji hereckou kariéru odstartoval až v 50 letech. A jak už to tak bývá, mohla za to náhoda. Svět filmu nikdy nevyhledával, on si ale našel jeho. „Když jsme s Milošem Formanem hledali vhodný interiér pro natáčení filmu Lásky jedné plavovlásky, šli jsme se podívat do jeho bytu. Pořád nám něco vykládal, Miloš z něj byl nadšený a hned mu řekl: ‚Vy u nás musíte hrát,‘“ vzpomínal kameraman Miroslav Ondříček (†80) ve své knize Tudy jenom procházíme.

Nádor na močovém měchýři

K filmování Šebánka museli dlouho přemlouvat, nakonec ale svolil. Následovaly snímky Hoří, má panenko (1967), Nejkrásnější věk (1968) a nakonec komediální trilogie o rodině Homolkových, v níž ztvárnil postavu dědy. Právě tato role z něj udělala nesmrtelnou hvězdu. Po druhém díle ho však začaly sužovat vážné zdravotní problémy.

Čtěte také: František Husák alias Ludánek z Homolků: Nevyjasněná tragická smrt. Stal se obětí surové vraždy?

Lékaři mu diagnostikovali nádor na močovém měchýři. „Měli jsme pochopitelně strach. Vyšetření naštěstí ukázalo, že nádor nebyl zhoubný. Pepimu ale ani tak nebylo dobře. Zadýchával se, bylo mu najednou všechno zatěžko,“ prozradila Šebánkova manželka Marie v televizním dokumentu Předčasná úmrtí, který mu byl věnovaný.

Radost ze života ho opouštěla

ŠebánkovI začaly otékat nohy, bojoval s cukrovkou a zlobilo ho srdce. Nakonec předčasně skončil v invalidním důchodu. Třetí, závěrečný díl Homolka a tobolka už ani nechtěl točit. Chřadl před očima a jeho zdravotní stav se neustále zhoršoval. Nechal si narůst vousy, protože nechtěl plýtvat silami na holení. A když už nemohl jezdit na svou milovanou chatu na Orlíku, radost ze života ho postupně začala opouštět.

Čtěte také: Jiří Růžička doplatil na obezitu. Sestřička ho chtěla zabít, s dcerami se nevídal

Zemřel v nemocnici 13. března roku 1977 ve věku 61 let synovi Bohumilovi v náručí. Příčinou byla zástava srdce. „Nesl jsem mu dršťkovou polévku a škvarkové placky, které měl rád,“ popsal v dokumentu Šebánkův syn. „Vůbec mě nenapadlo, že Pepa odejde tak brzy. Ještě dlouho potom, co zemřel, mu chodily nabídky na další filmování,“ doplnila vdova.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.