Když se probudíte ve snu: Co je to lucidní snění a jak si jej navodit?

Asi každému člověku se občas zdají sny. Většinou však běží jako film s vlastním scénářem a spící jedinec je pouze sleduje. Jsou ale i tajemné sny. Lucidní sen je takový, v němž si plně uvědomujete, že sníte, ale zároveň se neprobudíte. Někteří lidé dokonce umí své sny ovládat a řídit.

Lucidní sen zažil každý druhý dospělý

Zmínky popisující lucidní snění pocházejí už ze starověku, ve 4. století před Kristem o nich psal například významný řecký filozof Aristoteles. Moderní věda se lucidním sněním začala zabývat až ve druhé polovině dvacátého století a dnes už ze zkoumání spících mozků či pohybů očí opravdu víme, že takzvané „vědomé snění“ existuje a je možné se „ve snu probudit“.

Dle webu Sleep Foundation průzkumy ukazují, že aspoň jeden lucidní sen za svůj život zažilo přibližně 55 % dospělých. Asi 23 % dospělých pak vědomé snění zažívá aspoň jednou měsíčně. Proč někteří lidé tento typ snění přirozeně zažívají a jiní ne, zatím věda zjistit nedokázala.

Stoprocentní zatím není ani shoda na tom, zda tyto sny mají nějaký pozitivní efekt. Někteří vědci poukazují na možnost využít lucidního snění například k léčbě nočních můr. Na druhou stranu existují obavy, zda příliš časté lucidní snění spíš nenarušuje spánek a nemůže dlouhodobě smazávat rozdíl mezi realitou a sněním.

Unikátní příležitost pro lidské vědomí

Robert Waggoner, autor knihy o lucidním snění, má jasno. „Jak si asi umíte představit, lucidní snění vám otevře dveře k hromadě zábavy,“ svěřil se pro web MBG a dodal: „Lucidní snění umožňuje lidem dostat se k na první pohled nekonečnému potenciálu snového světa a vědomí jako takového.“

Z jeho pohledu představuje vědomé snění opravdu unikátní příležitost, jak rozšířit svou kreativitu, trénovat různé dovednosti, pracovat na svých emočních problémech a celé řadě dalších věcí. Pokud si totiž uvědomíte, že jste ve snu, vaše možnosti jsou čistě teoreticky neomezené a limitované jen vaší vlastní představivostí.

Jak ale pramení ze studií, zdaleka ne každý zažívá lucidní snění na jakkoli pravidelné bázi. „I lidé, kteří vědomě sní pravidelně, si zpravidla nemohou lucidní sen navodit, kdy se jim zachce,“ vysvětluje pro MBG terapeutka a odbornice na sny Leslie Ellis, Ph.D.

Jde lucidní sen navodit tréninkem?

Lidé, kteří vědomé snění neznají, ale rádi by poznali, se mohou obrátit na známé techniky, díky kterým je možné zvýšit pravděpodobnost, že jej prožijí. Jelikož dnes stále přesně nechápeme, jak a proč lucidní sny přicházejí a probíhají, neexistuje pro jejich navození žádný garantovaný postup.

Víme ale, že lucidní sny nejčastěji přicházejí ve fázi spánku, kdy se objevují i tradiční nevědomé sny, tedy v REM neboli hlubokém spánku. Problém dnešní populace spočívá v tom, že mnoho z nás nemá příliš dobrou spánkovou hygienu a v REM spánku během noci netrávíme tolik času, kolik by naše tělo (a zejména mozek) potřebovalo.

Úplným základem pro zvýšení šance na prožití snu, v němž si uvědomíte, že sníte, je totiž dostatek kvalitního, nepřerušovaného a pravidelně stejně dlouhého spánku. To znamená chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu a usínat v místnosti, která je pro zdravý spánek vhodně připravená.

Základ dobrého spánku

1. Teplota v místnosti ne vyšší než 17-18 °C

2. Co největší tma v místnosti (ideálně světlo nepropustné závěsy)

3. Co největší klid v místnosti i bezprostředním okolí

4. V případě nutnosti použijte škrabošku a špunty do uší

Jedna vysoce efektivní technika

Byť různých technik a tréninků pro navození lucidních snů existuje celá řada, některé jsou v dosažení cíle mnohem úspěšnější než jiné. Mezi ty nejúčinnější patří technika známá pod zkratkou MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams), u níž byla vysoká pravděpodobnost vědomého snění potvrzena i vědecky.

Její podstatou je, že se člověk po pěti hodinách spánku (použijte například budík) nuceně probudí a následně se odebere ihned zpět do spánku, přičemž si při opětovném usínání vědomě připomíná, že až usne, bude pouze snít. Alternativou je pak technika známá pod zkratkou WBTB, u níž je průběh stejný – jen s tím rozdílem, že po probuzení zůstanete 30 až 120 minut vzhůru, budete se věnovat ideálně jen klidné činnosti (meditace) a až poté znovu usnete.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.