Jaký máte typ pleti? Zjistíte to pomocí jednoduchého testu
Chcete-li mít krásnou pleť, musíte se o ni správně starat. Jak se k ní ale chovat tak, jak si zaslouží, a podle čeho vybírat ty správné kosmetické produkty? Základem je znát svůj typ pleti. Jednoduchý domácí test vám ho pomůže snadno určit.
Základní typ pleti je dán geneticky, ale ovlivňují ho další faktory – strava, životní prostředí, ve kterém žijeme, životní stereotypy, jako je spánek, výběr kosmetických prostředků, ženské hormony a další.
Víte, jaké typy pleti rozlišujeme?
Normální pleť
To je ideální stav. Máte-li takovou pleť, můžete si gratulovat. Vše probíhá v pleti harmonicky. Ani moc mazu, ani moc rozšířených pórů. Pleť je jako broskvička. Příjemně vybarvená líčka do růžova. Stačí jí základní péče.
Suchá pleť
Této pleti chybí přirozená tvorba kožního mazu. Pleť má tendenci více rýsovat mimické vrásky, v budoucnu vrásky stařecké. V mládí je pleť bez problémů, je podobná pleti normální. Je ale křehčí. Rychleji nastupuje propad v harmonii, a to znamená, že pleť začne rychleji stárnout. Když po ní přejedete prsty, pleť jakoby šustí. Často se na ní tvoří šupinky a suchá místa. Rozhodně vyžaduje pravidelnou hydrataci.
Mastná pleť
Má vzhled lesklého obličeje. Její póry jsou rozšířené. Vizuálně je oproti suché pleti robustnější. Doslova připomíná povrch namaštěného pomeranče. Tento typ pleti má velkou výhodu, že se na ní neprojevují tolik vrásky. Má vyšší vrstvu podkožního tuku. O tuto pleť je třeba se starat více do hloubky. Přidají-li se další hormonální problémy, může se objevit i akné.
Smíšená pleť
Kombinuje pleť suchou s mastnou. Nejběžnější formou je mastná T-zóna (čelo, nos, brada) a suché tváře. Tento typ pleti je v dospívající populaci asi nejrozšířenější. S tímto typem pleti je dobré chodit na pravidelné kosmetické ošetření, protože pleť dokáže rychle reagovat na slunce a šupinatět.
Aknózní pleť
Na pohled nejvíce zničená pleť posetá zanícenými pupínky. Ty se mohou objevovat na čele a tvářích a mohou se „vysypat“ i na krku a na zádech. V případě většího rozsahu a těžkého průběhu rozhodně navštivte odborníka na kožním oddělení. Velmi záleží na volbě kosmetických prostředků a stravě. Pleť je důležité každý den ochraňovat korektorem nebo make-upem s větší krycí schopností. Navíc tak bude pleť působit estetičtěji a získá klidnější výraz.
Citlivá pleť
Často reaguje na výkyvy teplot, změnu krémů, mytí vodou, či dokonce na stravu. Pleť při kontaktu s vodou, krémy či vatovými tampónky může pálit nebo svědit. Dokonce se může objevit i zarudnutí jako alergická reakce, která po pár minutách odezní.
Jednoduchý test na zjištění typu pleti
V některých drogeriích či na internetu seženete hotové testovací sady sestavené z papírků. Podle návodu dokážete s jejich pomocí zpravidla přesně určit typ pleti. Můžete to ale zkusit i podomácku.
1. krok:
Omyjte si a osušte obličej. Pak počkejte alespoň 20 minut.
Mezitím si nastříhejte z ubrousku, papírového kapesníku nebo z pijáku 5 čtverečků o velikosti 3 x 3 cm.
2. krok
Papírky přitiskněte postupně na tváře, nos, bradu a čelo. Každý papírek držte na místě, než napočítáte pomalu do 10.
Výsledek:
- Jsou-li všechny papírky mastné = máte MASTNOU pleť.
- Není-li ani jeden papírek mastný = máte buď NORMÁLNÍ, NEBO SUCHOU pleť (suchou pleť poznáte tak, že po umytí pne a lehce svědí).
- Jsou-li mastnější papírky na čele, nose a bradě = máte SMÍŠENOU pleť.
Více rad, tipů a nápadů pro mladé slečny, které se týkají nejenom péče o pleť, ale také dalších oblastí, která řešíme v dospívání, najdete v knížce Teena aneb Skutečný průvodce pro holky.
Kniha představuje neotřelou kombinaci deníkových záznamů osmačky Teeny a praktických, s lehkostí psaných životních rad pro náctileté slečny. Kniha pokrývá 33 témat z oblastí péče o pleť, líčení, oblečení a stylu, lidských vztahů a životních otázek jako je stres, motivace k učení, kouření a drogy nebo hospodaření s penězi. Kniha má originální literární i grafické zpracování a je určena primárně pro dívky ve věku 11-15 let. Autorkami knihy jsou profesionální stylistka, vizážistka a lektorka líčení Petra Šestáková a spisovatelka a autorka knižních a rozhlasových pohádek Veronika Tichá („Vera de Nera“).