Problematické vlasy: Co dělat, když jsou suché, mastné nebo řídké?

Kvalita vlasů je zčásti dána geneticky, ovlivňuje ji ale samozřejmě i styl našeho života a péče, kterou vlasům dopřáváme. Pokud se vám vlasy moc mastí, jsou naopak suché nebo hodně vypadávají, možná děláte v péči o ně něco špatně.

Když se vlasy příliš mastí

Problém s mastnými vlasy má podle odhadů každý čtvrtý člověk a příčiny mohou být velmi rozdílné. Mohou to být hormonální změny, stres, špatná strava, nevhodná vlasová kosmetika nebo i časté mytí vlasů. Maštění vlasů mají na svědomí mazové žlázy, které jsou na pokožce hlavy. A jejich přílišná aktivita může být vyvolána i tím, že je vlasová pokožka vysušená.

Co s tím?

Při mytí bychom neměli vlasovou pokožku drhnout. Kadeřnice doporučují jemné mytí a oplachování vlasů vlažnou vodou, pokud je nutné vlasy vyfénovat, pak studeným vzduchem. Klíčová je volba vhodných přípravků, kterými o vlasy pečujeme, měly by být bez parabenů, sulfátů a pěnidel. Kondicionéry by měly být aplikovány pouze do konečků vlasů. Dobrým pomocníkem v případě nouze mohou být také suché šampony a vlasové pudry.

Když vlasům chybí lesk a vitalita

Suché vlasy jsou způsobené přesně opačným problémem, kterým je chybějící tukový film a nedostatečná hydratace. Úbytek vlhkosti vlasů je zapříčiněn drobnými trhlinami, které jsou na povrchu suchých vlasů. Vlasy jsou pak křehké a náchylné k lámání, chybí jim lesk a elasticita. Příčinou může být špatná strava, chemické poškození vlasů například nešetrným odbarvováním, přílišné vystavování vlasů slunci, stres a nedostatek odpočinku.

Co s tím?

Skvělým pomocníkem pro suché vlasy je panthenol, který vlasy nejenom regeneruje, ale i hydratuje. Suchým vlasům prospějí také vlasové oleje, masky a produkty bez obsahu alkoholu. Po každém mytí vlasů je nutné nanést i kondicionér a pravidelně také vlasovou masku. Před tepelnou úpravou vlasů bychom neměli zapomínat na termoochranu v podobě spreje nebo krému, který se aplikuje do ručníkem vysušených vlasů. Jídelníček by měl být bohatý na železo, vitaminy (především A, C, E, vitaminy skupiny B, biotin) a zinek.

Když je vlasů málo

Než zahájíme boj s řídnutím vlasů, zamysleme se nejdříve nad svým zdravotním stavem. Řídnutí vlasů může být způsobeno hormonální či jinou léčbou, těhotenstvím, nevhodnými jednostrannými dietami, nemocí… Pokud je to tak, je dobré dát si nejprve do pořádku zdravotní stav. Dále se zaměřme na příčinu, protože můžeme vlasy namáhat i nevhodně mechanicky, například při velmi pevném svazování a utahování při vyčesávání culíku či drdolu nebo při zahušťování vlasů. Vlas se sice opticky nastaví tím, že je na něj navázáno deset dalších vlasů, váha těchto vlasů pak poškozuje vlasy vlastní a vytahuje je z vlasvého váčku. Dále je potřeba vyloučit chemické narušení vlasů. „Často vídáme klientky, které mají pocit řídnutí vlasů, ale je to způsobené nadměrným melírováním, zesvětlováním, kdy se vlasy při nesprávné péči poškodí," vysvětluje Martina Fialová ze salonu Color Lounge by KLIER. Pokud si tedy neškodíme žádnou z uvedených možností, můžeme se pustit do boje s řídnoucí kšticí.

Co s tím?

V kadeřnickém salonu by nás měly zajímat především produkty, které obsahují stemoxydin, což je podle nejmodernějších studií doslova životabudič aktivity vlasového kořínku, má vliv na štěpení zárodečných buněk, které tvoří vlas. Další významně propěšné složky jsou tzv. glykany, což jsou molekuly odpovědné za průměr (tloušťku) vlasu. Dále jsou prospěšné vitaminy skupiny B. Z produktů, které obsahují tyto aktivizační složky, jsou nejsilnější ty, které jsou ve formě nevyplachovacích tonik. Aplikujeme je na pokožku temene hlavy a aktivujeme pomocí masáže vlasové pokožky, která zvýší prokrvení, a tak i z krevního řečiště působí výživa na vlasovou cibulku. Tato tonika používáme 1x denně po dobu minimálně 3 měsíců. Toniku je nadmíru vhodné pomoci i vhodným očištěním vlasové pokožky pomocí šamponu přímo k tomu určenému. Ten pomáhá, aby se výživa z tonika dostala do hloubky, kde dokáže působit.

Dalším tipem jsou speciální kondicionéry a masky ze stejné řady. Tyto produkty je vhodné neaplikovat na pokožku hlavy, ale do délek vlasů a mohutně je vyplachovat. „Ze zkušenosti vím, že klientky s jemnými vlasy nerady používají kondicionér, což je velká chyba. Jemné a křehké vlasy pak mají tendenci lámat se a ještě více křehnout," dodává Martina Fialová. Produkty v péči o křehké vlasy by měly obsahovat aminexil, který dokáže prodloužit životnost každého vlasu. Dále jsou účinné přírodní cukry, např. rhamnose, což je vzácný deoxy-cukr, který podporuje tvorbu stimulaci kolagenu a elastinu v pokožce. Vyhýbáme se především přípravkům s obsahem syntetického silikonu, produktům obsahujícím silné oleje, které mohou zatěžovat, a příliš hydratačním přípravkům.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.