Pohádku Tři oříšky pro Popelku provázel odporný puch. Filmaři sníh vyrobili z kostí

Jedna z nejslavnějších pohádek režiséra Václava Vorlíčka (†88) Tři oříšky pro Popelku patří již od roku 1973 k vánočním fenoménům. Mezi diváky jsou znalci, kteří o pohádce ví úplně všechno. Patříte k nim také?

Připomínat děj pohádky bratří Grimmů, kterou pro český národ převyprávěla Božena Němcová a do nesmrtelné filmové podoby přetransformoval Václav Vorlíček, snad ani není nutné. Nádhernou pohádku máme určitě všichni z četných televizních repríz „nakoukanou“ jako máloco. Libuši Šafránkovou (†68) a Pavla Trávníčka (72) za doprovodu nestárnoucích tónů hudby Karla Svobody (†68) a zpěvu Karla Gotta (†80) si rodiny užívají již téměř 50 let!

Známá nejen v Česku

Pohádka se na Vánoce vysílá každoročně hned v několika zemích. Natáčela se v koprodukci s východním Německem a kromě Česka a Slovenska patří k oblíbeným v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Švédsku a Norsku. Množství fanoušků má ale také ve Spojených arabských emirátech nebo na Filipínách, na což upozornil magazín Vlasta.

Páchnoucí umělý sníh

S krásně bílým sněhem, který pohádce přidal tu správnou vánoční atmosféru to až tak pohádkové nebylo. Buď ho bylo hodně a nebo naopak málo. Filmové štáby si poradily tak, že na místo nechaly přivézt sníh umělý, jenž byl vyrobený z rozemletých kostí z německé rybí konzervárny. Na což mimo jiné upozornil web Super.cz.

Asi si dovedete představit ten zápach po jeho rozprášení po krajině. V přírodě se ale do druhého dne hezky ekologicky rozložil, což s polystyrenem, který měli původně filmaři také připravený, nezařídíte. Pavel Trávníček v některých rozhovorech tvrdil, že krajina smrděla rybinou ještě dva roky po natáčení.

Kůň Jurášek nebyl jen jeden

Ačkoliv divák ve filmu vidí Popelčina koně Juráška pouze jednoho, ve skutečnosti všechno bylo jinak. Filmaři museli pro natáčení vybrat koně hned tři. Bylo to z důvodu vypuknutí epidemie slintavky a kulhavky v roce 1973, kdy se kvůli onemocnění zvířata nemohla převážet přes hranice, potřebovali mít tedy jednoho koně v Německu a další dva byli v Československu. Všimli jste si na koních nějakých rozdílů, dají se od sebe rozeznat? Ano, opravdu dají a to hlavně podle srsti. Ve stáji vidíte koně se zimní srstí, v záběrech, kdy na něm Popelka jede lesem, má srst letní. Kůň u zámku má pak zase zimní „kabátek“.

Prince Pavla Trávníčka museli předabovat

Na konkurz role prince se tehdy přihlásily stovky herců, tehdy třiadvacetiletý Pavel Trávníček údajně vyhrál i proto, že svým vzhledem připomínal Alaina Delona. V české verzi pohádky ho ale musel předabovat herec Petr Svojtka, protože představitel prince měl tehdy silný moravský přízvuk, a to se režisérovi Vorlíčkovi nezamlouvalo.

V Česku Droběna v Německu Růžička

Postava Droběny, jež v pohádce ztvárnila legendární herečka Helena Růžičková (†67) se u sousedů jmenuje zcela jinak. V německé verzi se Droběna jmenuje Kleinröschen, což je v překladu Růžička. V tomto případě jde opravdu o hezkou shodu jmen.

Sově Rozárce se mrkat nechtělo

Sova Rozárka, se kterou vede v pohádce Popelka důvěrné rozhovory, musela vypadat, že opravdu komunikuje. Zejména ve scénách, kdy měla Popelce radit, ať rozlouskne další oříšek s šaty. Vzhledem k tomu, že se jí ale ne vždy chtělo na povel přivřít oči, musel do ní sám režisér během natáčení nenápadně šťouchat párátkem.

Původně mělo jít o letní pohádku

Pohádka se měla původně točit v létě, ale zrovna v zimě měli volno v ateliérech, a tak chtěl režisér Vorlíček začít točit v zimě, a poté přerušit natáčení až do léta. Jenže to bylo moc komplikované, proto raději předělal scénář, připsal zimní scény a natočilo se všechno najednou. Natáčení tak bylo zejména pro hlavní hrdinku poměrně náročné. Při závěrečné scéně, kdy jede Libuše Šafránková za princem jen ve slabých šatech, panovaly teploty hluboko pod bodem mrazu.

Vzhledem k tomu, že se ale následně Tři oříšky pro Popelku staly jednou z našich nejúspěšnějších vánočních pohádek, byl to nápad vskutku geniální.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.