Magický svátek svatého Ondřeje: Chcete se vdát? Oloupejte jablko
Svátek svatého Ondřeje připadá na 30. listopad a je spojen s mnoha zvyky a tradicemi, které mají kořeny v křesťanské i pohanské kultuře. Svatý Ondřej, jeden z apoštolů Ježíše Krista, je patronem rybářů, řemeslníků, zemědělců, ale také ochráncem nevěst a manželství. A právě v tento den mohou svobodné dívky zjistit, koho si vezmou. Jaké další magické schopnosti mu lidé dříve přisuzovali?
Kdo byl svatý Ondřej?
Svatý Ondřej byl jedním z prvních apoštolů a bratrem svatého Petra. Podle tradice kázal v různých částech světa a stal se jedním z významných misionářů křesťanství. Zemřel mučednickou smrtí na kříži ve tvaru písmene X, což se později stalo jeho symbolickým atributem. Tento "Ondřejský kříž" je dodnes součástí mnoha heraldických znaků, například vlajky Skotska.
Ondřejské tradice v českých zemích
V české lidové kultuře byl svatý Ondřej spojen především s věštěním budoucnosti, zejména v oblasti lásky a manželství. Ačkoli dnes už tyto zvyky nejsou tak běžné, mnohé z nich byly ještě v 19. a na počátku 20. století dodržovány. Klíčovou roli hrály tyto zvyky především pro dívky, které toužily po poznání svého budoucího ženicha.
Věštění budoucího ženicha
Dívky loupaly jablka a z kůry tvořily dlouhé spirály. Ty poté hodily za sebe, a pokud vytvořený tvar připomínal písmeno, věřilo se, že toto písmeno odpovídá prvnímu písmenu jména budoucího ženicha.
Bylo také zvykem, že svobodné dívky před spaním držely půst nebo snědly slaný chléb, aby měly věštecké sny. V těch se jim měl zjevit obraz budoucího manžela.
Dívky občas vykonávaly drobné rituály, které měly symbolicky "odemknout" tajemství budoucnosti. V některých regionech bylo velmi populární po setmění vyvolávat obrazy budoucích partnerů pomocí svíček a zrcadel.
Magické rituály spojené se svátkem
Ondřejská noc, podobně jako svatojánská, byla považována za magický čas, kdy bylo možné nahlédnout do budoucnosti a zjistit svůj osud. Věřilo se, že během této noci jsou hranice mezi světem živých a duchovním světem tenčí. To dávalo prostor věšteckým rituálům i snaze ochránit sebe i své blízké před temnými silami.
Věřilo se, že během noci svatého Ondřeje mohou lidé lépe slyšet znamení, která jim přinášejí duchové nebo příroda. Zvuky větru, klepání nebo houkání sovy byly interpretovány jako zprávy. Na některých místech se vytvářely figurky z vosku, dřeva nebo těsta, které měly symbolizovat různé události nadcházejícího roku.
A jak se slaví dnes?
Dnes svátek svatého Ondřeje v České republice ztratil svůj původní význam, i když v některých regionech zůstaly zachovány drobné tradice nebo připomínky. V jiných zemích, například v Polsku, na Slovensku nebo v Německu, se ondřejské oslavy stále těší větší oblibě. Například v Polsku jsou "Andrzejki" velmi populární a spojené s bujarými večírky, na nichž nechybí věštění a zábavné soutěže.
Čtěte také: Čakrový tarot na následující dny: Hledejte rovnováhu mezi prací a odpočinkem
Nejznámější pranostiky pro tento den
- Ondřej na sněhu a Štěpán na blátě.
- Na svatého Ondřeje už má zima naděje.
- Na svatého Ondřeje se někdy člověk ohřeje.
- Dočká-li se Ondřejův sníh březnového, ten rok nebude chleba režného.
- Bouřka svatého Ondřeje zdravou zimu nám zvěstuje.
- Poletují-li na svatého Ondřeje včely, bude neúrodný rok.
- Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní.
Zdroj: pranostik.cz, wikipedia.org, Vánoční tradinář - Martina Boledovičová, Martina Viktorie Kopecká
Jaký bude prosinec podle kartářky Helen Stanku?