Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Máte strie? Kvůli vyšší váze to není!

Navzdory obecně panujícímu názoru, že strie se objevují výhradně v důsledku váhového přírůstku, tkví skutečná příčina jejich vzniku v něčem jiném. Také nezmizí, když znovu zhubnete, a nemají je jen ženy...
Vydáno: 16.03.2017
Strie nemají s tukem nic společného a hubnutí  na ně nemá žádný vliv
Autor: iStock Strie nemají s tukem nic společného a hubnutí na ně nemá žádný vliv

„Se striemi se v průběhu života potýká až 90 procent žen. Objevují se během dospívání, v těhotenství a mateřství, ale bohužel i kdykoliv jindy,“ popisuje odbornice na krásu Martina Šmidrová z Lékařského domu Praha 7. Tam, kde strie vznikne, působí kůže velmi jemným a jakoby prázdným dojmem.

Strie vznikají ve střední vrstvě kůže zvané dermis, která kůži napomáhá zachovat si svůj tvar a strukturu. „Dokud je dermis v pořádku, strie nemají šanci vzniknout. Když se ovšem pojivová tkáň rychle roztáhne za jistou hranici, dojde k poškození a potrhání svazků vláken, která se již nesmrští do původní plochy,“ vysvětluje vznik strií MUDr. Kravciv z Lékařského domu.

Právě kvůli tomuto potrhání mají pak nové strie začervenalou barvu – pokožkou a trhlinami v dermis totiž prosvítají na povrch kůže krevní cévy. Zde tkví také odpověď na otázku, proč se kůže v oblasti strií jeví prázdná. Chybí jí tolik důležitá hlubší opora.

Není strie jako strie

Dermatologové rozlišují dva druhy strií:

těhotná strie Foto:

 

• Červené strie – Jsou mladé a na pokožce nové. Zpočátku vypadají jako tenké, červené a nepravidelné linky, posléze začínají rudnout a někdy až fialovět. Barevné změny závisí na obsahu pigmentů jednotlivce v pokožce. Tmavnutí je způsobeno krvácením na kožní úrovni, „červené“ strie se proto v podstatě chovají jako modřiny. „Během těhotenství může tento typ strií dokonce začít svědit,“ upozorňuje Martina Šmidrová.

• Světlé strie – Jsou věkově starší. Vznikají, když se „modřinové“ červené strie zahojí, zbělají a stanou se méně viditelnými. Pigmentace v oblasti strií se zmenšuje a celá postižená zóna se zmenší. U světlovlasých jedinců zůstávají strie stříbřitě bílé, u osob s vyšším obsahem pigmentu v těle je výsledná barva světle béžová.

A pak jsou tu ještě těhotenské strie, což je označení pro strie, které vznikají v důsledku těhotenství, většinou v oblasti břicha, prsou či stehen. Procházejí ovšem oběma fázemi, a to jako červené i světlé strie.

 

Mýtus č. 1: Strie vznikají kvůli tloustnutí

„Panuje obecná představa, že strie vznikají kvůli rychlému zvětšení plochy kůže. To je ovšem pravda pouze částečná. Hlavním viníkem jejich formování jsou totiž hormonální změny,“ říká Martina Šmidrová.

V období růstu dochází k významným změnám hladin hormonů a metabolismu, produkuje se velké množství hormonů glukokortikoidů, které mají za následek narušení kolagenových a elastinových vláken v případě roztažení kůže. Když lidé přiberou, ovlivní to obsah hormonů v těle a právě tyto hormonální změny vznikající kvůli váhovému přírůstku jsou příčinou strií, nikoliv přírůstek samotný.

A dokonce na to existuje i důkaz: američtí vědci na zdravé pokožce uměle vytvořili strie, a to aplikací silného kortikosteroidového krému. „Steroidy jsou totiž složením velmi podobné hormonům, které na pokožce způsobují strie, takže jejich topická aplikace mohla vyvolat také jejich vznik,“ říká k tomu Martina Šmidrová.

Mýtus č. 2: Strie jsou dámský problém

Strie rozhodně nejsou problém, který trápí jenom ženy! „U mužů má vliv nižší produkce kolagenu, který napomáhá hojení kůže,“ dodává k tomu MUDr. Kravcic.

Mýtus č. 3: Formují se výhradně na břiše

Kdepak, zformovat se mohou i na prsou, stehnech, lýtkách, hýždích, spodních zádech, vrchní části paží nebo kolem loktů a kolen.

Mýtus č. 4: Hubnutí mě jich zbaví

Strie nemají s tukem nic společného, jsou to jizvy ve střední vrstvě kůže. Hubnutí na ně proto nemá vůbec vliv. Dobrá zpráva nicméně je, že pokud začnete hubnout ještě ve fázi, kdy jsou strie červené a zatím nezbělaly, mohou se ještě zhojit bez následků. Jakmile však jednou zbělají, dieta ani cvičení vám už nepomohou.

Mýtus č. 5: Strie mají jenom tlustí

S váhou nemají strie nic společného, způsobují je změny hormonálních hladin v organismu a také genetika. Třeba u teenagerů se mohou objevit kvůli hormonálním změnám bez ohledu na váhu.

Mýtuš č. 6: Opálením strie zmizí

Kdepak, opálení může strie naopak ještě zviditelnit, zejména jedná-li se o světlejší typ. Tkáň s jizvami se totiž na rozdíl od normální neopaluje.

Jak se strií zbavit?

Žádné magické řešení, které strie zcela odstraní, neexistuje. I přesto ovšem existují možnosti, jak jejich vzhled výrazně zlepšit. Jednou z nich je takzvaná sublativní radiofrekvence, kdy tepelný ráz stimuluje zvýšenou tvorbu kolagenu, dochází k přestavbě tkáně v podkoží a vyhlazení. Druhou možností je abdominoplastika, kdy lékař odstraní povislou kůži (i se striemi) z oblasti břicha. Jedná se nicméně o operaci, která modeluje postavu a není primárním řešením problému se striemi.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Nestyďte se za své nedokonalosti

Nová móda na Instagramu: Dívky ukazují své stehenní strie a jizvy po sebepoškozování!

Strie nepostihují jen těhotné ženy, ale třeba i muže, kteří hodně cvičí

Strie: Zbavte se jich včas, dokud to jde

5 tipů, jak zmírnit celulitidu

Chcete se před navléknutím do plavek co nejvíce zbavit pomerančové kůže? Přinášíme vám 5 ověřených tipů na zmírnění celulitidy.

Skončete s dosolováním

Skončete s dosolováním

Sůl na sebe váže vodu, která se pak udržuje v ledvinách (což vede k ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku) a ve tkáních. Například ve stehnech a hýždích. Pokud se obáváte nedostatku sodíkových iontů v těle, pak vězte, že sůl obsahuje řada potravin, kterými je doplníte dostatečně (například pečivo, uzené maso a ryby nebo sušenky).

 

Sůl navíc zvyšuje chuť k jídlu a to krásné a vypnuté pleti neprospěje. „Doporučený denní příjem soli je 3–5 g. Toto množství představuje přibližně 1 čajová lžička,“ uvádí specialistka na výživu Světa zdraví Eva Kuhnová.

Save

Save

Článek je zařazen v: těhotenství, hubnutí, kůže, strie