Zatočte s pomerančovou kůží. Tipy na odstranění celulitidy, které využijete ihned
Kvůli struktuře dolíčků a hrbolků se jí přezdívá pomerančová kůže a je považována za vadu na kráse. Trápí mnohé ženy včetně štíhlých, méně častěji ji mohou mít i muži. Co celulitidu způsobuje a jak se jí zbavit?
Co je celulitida a jak vzniká
Jedná se o změny podkožního vaziva, zejména tukového, při kterém dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk. Ty jsou vytlačovány k povrchu kůže, kde vytvářejí hrbolky a dolíčky. Celulitida se nejčastěji vyskytuje na stehnech a pozadí, někdo ji ale má i na rukou či břiše. Může být znatelná pouze po stlačení kůže, avšak silná celulitida je vidět neustále, klidně i přes oblečení, a nejednu ženu tak velmi trápí.
Nabízí se také otázka, zda je kromě estetiky celulitida i zdravotním problémem. „Jde hlavně o estetický problém, ale může být známkou určité poruchy lymfatického systému. Je lepší jí předcházet zdravým životním stylem, který zahrnuje pohyb (v prevenci stačí i pravidelná chůze),“ uvedla MUDr. Václava Kunová pro web Prima Ženy.
Jak správně hubnout podle odbornice:
U mužů se celulitida vyskytuje jen zřídka, ovšem není vyloučena. Za jejím vznikem stojí více faktorů, od dědičných předpokladů a hromadění toxinů v těle přes hormonální změny až po životosprávu. Proto se některým ženám mohou objevit příznaky celulitidy až po porodu, podobně jako drobné jizvičky – strie. Péče je v tomto případě podobná.
Jak na celulitidu:
1) Doma a hned
Masírovat, masírovat, masírovat. Cílem masáže problematických oblastí je prokrvit pokožku a rozproudit lymfu. Můžete ji provádět například pravidelným peelingem ve sprše, existují ale i anticelulitidní masáže, při kterých vám speciální váleček či kartáč na celulitidu značně usnadní práci.
Pořídit si můžete také baňky, jimiž budete pokožku masírovat krouživými pohyby. Baňkování se doporučuje i jako účinná metoda proti napětí například při migrénách a bolestech zad.
2) Přípravky na celulitidu
Zmírnění projevů celulitidy slibuje spousta speciálních přípravků. Anticelulitidní krémy obsahují složky, které pomáhají stimulovat krevní oběh a stahovat cévy, jako je například kofein. Samy o sobě velké zázraky neudělají, jedno ale mají nejrůznější oleje a krémy na celulitidu, či dokonce vepřové sádlo, které používaly už naše babičky na nesčetně neduhů, společné. Manuální masáží, kterou je aplikujeme, podporují cirkulaci krve a přispívají k pružnější kůži.
3) Zákroky k odstranění celulitidy
Zákroky proti celulitidě nabízí i specializované kliniky. Za nejúčinější je považována rázová vlna společně s radiofrekvencí. Vlny prostupují nechirurgicky a bezbolestně do hlubokých vrstev pokožky. V důsledku zahřátí tkáně dochází k rozpadu tukových buněk. Urychlení buněčného metabolismu vyvolá napnutí kolagenních vláken, a tedy i vypnutí pokožky. Ošetření se doporučuje absolvovat vícekrát týdně, podle potřeby po dobu několika týdnů.
Další oblíbenou technikou pro odstranění celulitidy je LPG lipomasáž, která je prováděna speciálním přístrojem s masážními hlavicemi. Pro někoho může být lehce bolestivá, intenzita se však dá nastavit. Doporučuje se absolvovat alespoň 5 až 10 ošetření za zhruba jeden měsíc.
4) Cviky na celulitidu
Plavání je jedním z hlavních druhů pohybu, který se doporučuje při boji s celulitidou. Zlepšuje krevní oběh a okysličení tkání, jelikož tlak vody působí na pokožku podobně jako masáž. Pomůže i jakýkoliv jiný pohyb, který budete provádět rádi a pravidelně: běhání, skákání přes švihadlo, ale klidně i obyčejná svižná chůze. „Velice pomáhá posilování. Zpevněním svalového podkladu se zlepší vzhled postižených oblastí a při dlouhodobém a pravidelném cvičení se lze celulitidy zbavit,“ doporučuje MUDr. Kunová
S pohybovou aktivitou úzce souvisí také zdravý jídelníček a důležitý je i pitný režim. „Striktní diety, při nichž ubývá svalová hmota, jsou naopak spouštěčem pro vznik celulitidy,“ dodala lékařka.
5) Sauna a otužování
Pravidelné saunování a otužování podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí a vyplavování toxinů. Bez nich se tělo může více soustředit na metabolismus a lépe se tak vyrovnávat i s celulitidou. Odpočinek v sauně nebo otužování s přáteli tedy klidně můžete přidat na seznam kroků k lepšímu zdraví.
Problematické partie
Celulitida na stehnech | Na stehna i hýždě se nejčastěji využívají zákroky jako rázové vlny nebo lipomasáže. Mimoto se ale zaměřte i na zdravou životosprávu a cviky nebo pravidelnou pohybovou aktivitu, které stehna a hýždě zpevní. Ve sprše si můžete pomoci peelingem i postupným otužováním. |
Celulitida na hýždích | Hýždě je možné masírovat mnoha způsoby, za pomoci rukou i pomůcek. Kromě speciálního kartáče či válečku na celulitidu můžete do cvičební rutiny zařadit také masážní válec, tzv. foam roller. |
Celulitida na břiše | Masáže provádějte oproti nohám, kde si můžete dovolit přitlačit, opatrně. Budou vám stačit ruce a olej či krém, ve sprše můžete přidat peeling. Pokud bojujete s viditelnou celulitidou na více oblastech či po celém těle, zaměřte se především na úpravu jídelníčku, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb. |
Celulitida na rukou | Zařaďte masáž ve formě hnětení a tření. Samo-masáž bude v tomto případě trochu nepohodlná, protože je potřeba ji provádět alespoň zpočátku denně a vždy v řádech minimálně několika minut. Můžete si pomoci speciálními pomůckami včetně baněk. Zaměřte se také na posilování paží a zádových svalů. |
Za jak dlouho celulitida zmizí
Záleží na způsobu, který k její redukci zvolíme (doporučuje se kombinace vícero věcí, například pravidelných masáží i zdravé životosprávy), a hlavně na naší důslednosti. Udává se, že ke zmírnění může dojít už během prvních týdnů, k úplné redukci pak v horizontu měsíců.
Možná jste se už setkali i s názorem, že celulitidy se nikdy nezbavíte. „Záleží na genetických dispozicích. Podařit se to může, aspoň z hlediska viditelnosti. Samozřejmě že pokud k ní někdo inklinuje, bude muset zdravý styl života vzít opravdu za svůj, nestačí jen krátkodobě držet nějaký režim,“ řekla MUDr. Václava Kunová.
Solárium a opalování
Celulitidu řešíme nejčastěji před létem, kdy se schyluje k výměně dlouhých kalhot a bund za sukně a topy. Opalování na slunci ani v soláriu nás bohužel celulitidy nezbaví. Opálené tělo se však zdá být hezčí a „hladší“, vrásky i celulitida se díky tomu stávají méně viditelné. Slunění by ale vždy mělo být rozumné a bezpečné, a sice za použití ochranných prostředků, jinak bude jeho vliv na naši pokožku opačný.
Dolíčky na stehnech a hýždích spoustu žen trýzní, jiné je vystavují na odiv na sociálních sítích. Chtějí tak ukázat, že jde o naprosto běžnou součást ženského těla a také o problém především estetický, který nemusí vůbec souviset například s nadváhou či obezitou.
Zdroj: autorský text
Některé citace poskytla webu Prima Ženy MUDr. Václava Kunová, www.rozumnehubnuti.cz.