Zatočte s pomerančovou kůží. Tipy na odstranění celulitidy, které využijete ihned

Kvůli struktuře dolíčků a hrbolků se jí přezdívá pomerančová kůže a je považována za vadu na kráse. Trápí mnohé ženy včetně štíhlých, méně častěji ji mohou mít i muži. Co celulitidu způsobuje a jak se jí zbavit?

Co je celulitida a jak vzniká

Jedná se o změny podkožního vaziva, zejména tukového, při kterém dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk. Ty jsou vytlačovány k povrchu kůže, kde vytvářejí hrbolky a dolíčky. Celulitida se nejčastěji vyskytuje na stehnech a pozadí, někdo ji ale má i na rukou či břiše. Může být znatelná pouze po stlačení kůže, avšak silná celulitida je vidět neustále, klidně i přes oblečení, a nejednu ženu tak velmi trápí.

Nabízí se také otázka, zda je kromě estetiky celulitida i zdravotním problémem. „Jde hlavně o estetický problém, ale může být známkou určité poruchy lymfatického systému. Je lepší jí předcházet zdravým životním stylem, který zahrnuje pohyb (v prevenci stačí i pravidelná chůze),“ uvedla MUDr. Václava Kunová pro web Prima Ženy.

Jak správně hubnout podle odbornice:

U mužů se celulitida vyskytuje jen zřídka, ovšem není vyloučena. Za jejím vznikem stojí více faktorů, od dědičných předpokladů a hromadění toxinů v těle přes hormonální změny až po životosprávu. Proto se některým ženám mohou objevit příznaky celulitidy až po porodu, podobně jako drobné jizvičky – strie. Péče je v tomto případě podobná.

Jak na celulitidu:

1) Doma a hned

Masírovat, masírovat, masírovat. Cílem masáže problematických oblastí je prokrvit pokožku a rozproudit lymfu. Můžete ji provádět například pravidelným peelingem ve sprše, existují ale i anticelulitidní masáže, při kterých vám speciální váleček či kartáč na celulitidu značně usnadní práci.

Pořídit si můžete také baňky, jimiž budete pokožku masírovat krouživými pohyby. Baňkování se doporučuje i jako účinná metoda proti napětí například při migrénách a bolestech zad.

2) Přípravky na celulitidu

Zmírnění projevů celulitidy slibuje spousta speciálních přípravků. Anticelulitidní krémy obsahují složky, které pomáhají stimulovat krevní oběh a stahovat cévy, jako je například kofein. Samy o sobě velké zázraky neudělají, jedno ale mají nejrůznější oleje a krémy na celulitidu, či dokonce vepřové sádlo, které používaly už naše babičky na nesčetně neduhů, společné. Manuální masáží, kterou je aplikujeme, podporují cirkulaci krve a přispívají k pružnější kůži.

3) Zákroky k odstranění celulitidy

Zákroky proti celulitidě nabízí i specializované kliniky. Za nejúčinější je považována rázová vlna společně s radiofrekvencí. Vlny prostupují nechirurgicky a bezbolestně do hlubokých vrstev pokožky. V důsledku zahřátí tkáně dochází k rozpadu tukových buněk. Urychlení buněčného metabolismu vyvolá napnutí kolagenních vláken, a tedy i vypnutí pokožky. Ošetření se doporučuje absolvovat vícekrát týdně, podle potřeby po dobu několika týdnů.

Další oblíbenou technikou pro odstranění celulitidy je LPG lipomasáž, která je prováděna speciálním přístrojem s masážními hlavicemi. Pro někoho může být lehce bolestivá, intenzita se však dá nastavit. Doporučuje se absolvovat alespoň 5 až 10 ošetření za zhruba jeden měsíc.

4) Cviky na celulitidu

Plavání je jedním z hlavních druhů pohybu, který se doporučuje při boji s celulitidou. Zlepšuje krevní oběh a okysličení tkání, jelikož tlak vody působí na pokožku podobně jako masáž. Pomůže i jakýkoliv jiný pohyb, který budete provádět rádi a pravidelně: běhání, skákání přes švihadlo, ale klidně i obyčejná svižná chůze. „Velice pomáhá posilování. Zpevněním svalového podkladu se zlepší vzhled postižených oblastí a při dlouhodobém a pravidelném cvičení se lze celulitidy zbavit,“ doporučuje MUDr. Kunová

S pohybovou aktivitou úzce souvisí také zdravý jídelníček a důležitý je i pitný režim. „Striktní diety, při nichž ubývá svalová hmota, jsou naopak spouštěčem pro vznik celulitidy,“ dodala lékařka.

5) Sauna a otužování

Pravidelné saunování a otužování podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí a vyplavování toxinů. Bez nich se tělo může více soustředit na metabolismus a lépe se tak vyrovnávat i s celulitidou. Odpočinek v sauně nebo otužování s přáteli tedy klidně můžete přidat na seznam kroků k lepšímu zdraví.

Problematické partie

Celulitida na stehnech Na stehna i hýždě se nejčastěji využívají zákroky jako rázové vlny nebo lipomasáže. Mimoto se ale zaměřte i na zdravou životosprávu a cviky nebo pravidelnou pohybovou aktivitu, které stehna a hýždě zpevní. Ve sprše si můžete pomoci peelingem i postupným otužováním.
Celulitida na hýždích Hýždě je možné masírovat mnoha způsoby, za pomoci rukou i pomůcek. Kromě speciálního kartáče či válečku na celulitidu můžete do cvičební rutiny zařadit také masážní válec, tzv. foam roller.
Celulitida na břiše Masáže provádějte oproti nohám, kde si můžete dovolit přitlačit, opatrně. Budou vám stačit ruce a olej či krém, ve sprše můžete přidat peeling. Pokud bojujete s viditelnou celulitidou na více oblastech či po celém těle, zaměřte se především na úpravu jídelníčku, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb.
Celulitida na rukou Zařaďte masáž ve formě hnětení a tření. Samo-masáž bude v tomto případě trochu nepohodlná, protože je potřeba ji provádět alespoň zpočátku denně a vždy v řádech minimálně několika minut. Můžete si pomoci speciálními pomůckami včetně baněk. Zaměřte se také na posilování paží a zádových svalů.

Za jak dlouho celulitida zmizí

Záleží na způsobu, který k její redukci zvolíme (doporučuje se kombinace vícero věcí, například pravidelných masáží i zdravé životosprávy), a hlavně na naší důslednosti. Udává se, že ke zmírnění může dojít už během prvních týdnů, k úplné redukci pak v horizontu měsíců.

Možná jste se už setkali i s názorem, že celulitidy se nikdy nezbavíte. „Záleží na genetických dispozicích. Podařit se to může, aspoň z hlediska viditelnosti. Samozřejmě že pokud k ní někdo inklinuje, bude muset zdravý styl života vzít opravdu za svůj, nestačí jen krátkodobě držet nějaký režim,“ řekla MUDr. Václava Kunová.

Solárium a opalování

Celulitidu řešíme nejčastěji před létem, kdy se schyluje k výměně dlouhých kalhot a bund za sukně a topy. Opalování na slunci ani v soláriu nás bohužel celulitidy nezbaví. Opálené tělo se však zdá být hezčí a „hladší“, vrásky i celulitida se díky tomu stávají méně viditelné. Slunění by ale vždy mělo být rozumné a bezpečné, a sice za použití ochranných prostředků, jinak bude jeho vliv na naši pokožku opačný.

Dolíčky na stehnech a hýždích spoustu žen trýzní, jiné je vystavují na odiv na sociálních sítích. Chtějí tak ukázat, že jde o naprosto běžnou součást ženského těla a také o problém především estetický, který nemusí vůbec souviset například s nadváhou či obezitou.

Zdroj: autorský text
Některé citace poskytla webu Prima Ženy MUDr. Václava Kunová, www.rozumnehubnuti.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.