Povolená kůže, strie, pigmentové skvrny, padající vlasy... Jak si vylepšit tělo po porodu?
Povolená kůže, strie, pigmentové skvrny, padající vlasy... Jak si vylepšit tělo po porodu? Zdroj: iStock
Vytahané břicho, oteklé nohy, pigmentové skvrny, nalitá prsa, kila navíc, o vlasech a kůži nemluvě. Zotavení po porodu trvá minimálně šest měsíců. Můžete si připadat nepřitažlivá a nemáte možná ani čas a chuť se nalíčit. Je to ale jen dočasný stav a dá se s tím něco dělat...
Pigmentové skvrny
Některým ženám se v těhotenství na obličeji a na těle objeví pigmentové skvrny. Jsou způsobené zvýšenou hladinou hormonu stimulujícího pigmentové buňky nebo zvýšenou hladinou hormonů estrogenu a progesteronu. Mezi nejčastější patří hyperpigmentace v oblasti genitálu, dvorců bradavek, někdy i v podpaží a na stehnech. Často se objevují i pigmentace v obličeji, tzv. melasma. Po porodu melasma bledne týdny až měsíce, vlivem UVA záření se však může opět zvýraznit.
Tip: Pokud skvrny samy nevymizí, navštivte kožního lékaře, který vám doporučí speciální zesvětlující krém, většinou s obsahem vitaminu C a dalších účinných složek. Např. Phyris Whitening Cream, Uriage Depiderm Serum Correcteur F zesvětlující korekční sérum nebo Bioderma White Objective sérum .
Strie
Strie vznikají jako důsledek přetížení kůže a následné destrukce její elasticity v průběhu těhotenství. Strie vypadají zpočátku jako červenomodré, někdy mírně vyvýšené pruhy, různé délky a šířky. Postupem času blednou, takže se stávají méně patrnými, stříbřitě bělavými, ale kůže nad nimi se typicky při ohybu řasí.
Tip: Po porodu nepřestávejte pokožku důkladně promazávat, a to nejen bříško, ale i prsy, stehna a hýždě. Pro co nejlepší výsledek je nutné krém či olej používat tak často, jak si na to jen vzpomenete. Rozhodně je nutné na něj nezapomínat například po sprchování, ráno po probuzení a i večer před spaním. Pomáhá také ošetření biostimulačním laserem.
Křečové žíly
Otoky končetin, kterými jste trpěla na konci těhotenství, do týdne zmizí. U mnoha žen se křečové žíly v průběhu těhotenství projeví nebo zhorší. Je to následkem změn v koncentraci hormonů v ženském organismu, které mají za následek rozšíření žil již v úvodu těhotenství. Metličkové nebo kmenové varixy jsou pro těhotenství typické, zejména v oblasti konečníku a na dolních končetinách. S postupujícím těhotenstvím se zvyšuje průtok v cévním řečišti pánve. Zvětšená děloha tlačí na pánevní žíly a zhoršuje odtok krve z dolních končetin, navíc dochází k zadržování tekutin a zvýšení objemu krve. To všechno jsou faktory, které u vnímavých žen vedou ke vzniku křečových žil. K normalizaci většinou dochází za osm až dvanáct týdnů po porodu.
Tip: Kdykoli je možnost, zvedněte nohy do výšky. Vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání. Sprchujte se střídavě teplou a studenou vodou. Pak nohy jemně promasírujte.
Padání vlasů
Nepříjemný, ale dočasný jev, který po porodu postihne nejednu maminku, mají na svědomí hormony. Stav se většinou upravuje spontánně do 6–15 měsíců po porodu.
Tip: Důležitá je vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů (vitamin A, B, E, hořčík, vápník, zinek a železo). Po porodu se někdy podávají léky podporující prokrvení kůže, vhodné jsou masáže kůže vlasaté části hlavy. Můžete také zkusit odvar z kopřiv, kokosový, olivový, arganový nebo mandlový olej (stačí je vetřít do vlasů, nechat chvíli působit a pak smýt). Na trhu jsou k dostání i speciální posilující šampony nebo séra (např. KAARAL K05, Yves Rocher Intenzivní kúra proti vypadávání vlasů, Revalid Regrowth Serum).
Pokleslá ňadra
Prsa po porodu a kojení častou poklesnou, protože kůže, která je pokrývá, se vytáhne v důsledku zvětšení prsou. Problém je v tom, že u některých žen zůstanou prsa pokleslá i tehdy, kdy se zmenší na stejnou velikost, jakou měla žena před porodem.
Tipy:
- Od prvního týdne můžete pravidelně provádět vždy po kojení cvik na posílení prsních svalů: před hrudníkem tlačte proti sobě ruce.
- Proti ochabování tkáně pomáhá i střídavá sprcha horkou a studenou vodou. Jestli jste otužilejší, pak kolem ňadra můžete kroužit proudem studené vody po směru hodinových ručiček až desetkrát.
- Naučte se stát i sedět vzpřímeně. Když totiž narovnáte záda a zároveň stáhnete lopatky k sobě a ramena dolů, automaticky se vám vypnou prsa a jako zázrakem se o nějaký ten centimetr zvednou. Jestliže chodíte shrbená, visí prsa dolů a vazivová vlákna se tak zbytečně namáhají.
- Ke zlepšenému držení poprsí přispívají stimulace metabolismu tkáně, nárůst buňkové respirace (správné dýchání) a zpevnění kožní tkáně. Toho můžete s úspěchem dosáhnout pravidelným používáním emulzí na zpevnění.
Povolené břišní svalstvo
Pokud jde o břicho, počkejte s intenzivnějším cvičením minimálně šest týdnů. Pak můžete začít s posilováním šikmých břišních svalů. Šikmé svalstvo břišní vytrénujete, budete-li proti sobě tlačit ruku a koleno. S posilováním přímých břišních svalů pár měsíců počkejte – po devíti měsících těhotenství jsou rozestoupené a hrozí, že nevhodným cvičením tento stav zafixujete.
Tip: Na začátek stačí svižnější chůze s kočárkem, se správně nastavenou rukojetí pro vzpřímenou polohu těla. Prospěje vám i jóga, později pilates či speciální program ve fitness centru.
Nadbytečná kila
Pohyb je při shazování kil nezbytný, jíst se ale musí. Na snídani si podle nálady dejte třeba müsli nebo chléb. Oběd by měl být teplý, večeři si můžete dát studenou. Nezapomínejte ani dvakrát denně na svačinky. Všechna tři hlavní jídla si vychutnejte v klidu a pohodě u stolu.
Tipy: I když vás zvýšená únava a nervozita svádějí k mlsání, raději sladkosti vynechejte. Zbytky po dětech nedojídejte a udržte si tento zvyk i v následujících letech, jinak budete mít problémy s váhou! Nepřehánějte to s kávou a alkoholu se vyhýbejte obloukem! „Úprava hmotnosti úzce souvisí s úpravou životního stylu, správným složením jídelníčku z potravin, které dodají tělu energii a zbytečně ho nezatíží, je důležité se naučit pravidelnosti ve stravování a uvědomit si důležitost pitného režimu. Těžit z toho můžete nejen vy, ale i celá rodina,“ radí Lenka Smržová, výživová poradkyně Cambridge Weight Plan. Rozvrhněte si den tak, abyste tzv. nezobala mezi jídly. Snažte se dodržet rozestupy mezi jídly (cca 2,5 hodiny a více), poslední jídlo by mělo by přibližně 2 hodiny před spaním. S pohybem začněte postupně, snažte se přizpůsobit vašim denním aktivitám s dítětem i bez něj a využijte je ve svůj prospěch. Po ránu stačí krátké protáhnutí, přes den běžná aktivita a večer třeba jóga. Nebo pokud jste celý den proseděla, vyrazte na hodinovou procházku třeba právě s dětmi. A ještě jedna rada: mějte se ráda. Pokud se bude tělo cítit dobře, bude i lépe spolupracovat!
Ach, ta psychika!
Změny nálad jsou zapříčiněny hormonální změnou a nástupem laktace. Můžete být například plačtivá, smutná, lítostivá, vystrašená, vyčerpaná, nesoustředěná, či naopak podrážděná. V důsledku změny hladiny hormonů se mohou objevit i bolesti hlavy. Jejich příčinou mohou být i poruchy spánku a přetrvávající únava.
Tip: Odpočívejte, přijímejte dostatek tekutin, důležitá je pravidelná výživná strava, čerstvý vzduch, klid. Dobré je i s někým si o tom popovídat. Několik hodin týdně si rezervujte jen pro sebe – existuje i život mimo mateřské povinnosti! Myslete pozitivně a snažte se, abyste si udělala každý den alespoň malou radost. V žádném případě nesahejte po lécích – raději si dejte bylinkový čaj, který spolehlivě zmírní celkové napětí.
-jk-