Diety a hubnutí

27. ledna 2024 06:00

Jana Březinová

Zbavte se otoků i celulitidy. Detox lymfatického systému podpoříte cvičením i bylinkami

Bojujete s otoky, celulitidou a chronickou únavou? Příčinou může být lymfatický systém, který nefunguje tak, jak by měl. Dobrá zpráva je, že si od problémů často pomůžete sami. Jak lymfu rozproudit? A jaké bylinky či potraviny lymfatický systém ocení?

Proč je detox lymfatického systému důležitý?

Lymfatický systém je zodpovědný za odvádění nadbytečných tekutin a odpadních látek z tkání. Prostřednictvím sítě lymfatických cév a uzlin se odpadní produkty metabolismu dostávají do žilního systému. Odtud putují dále do jater a ledvin, kde dojde k jejich odfiltrování a vyloučení z těla.

Na první pohled se lymfatický systém podobá cévní soustavě. Je zde ale několik zásadních rozdílů. Lymfa (míza) se pohybuje jen jedním směrem – z končetin směrem k srdci a krku. Právě v těchto místech míznice ústí do žilního systému. Lymfatický systém nemá žádnou pumpu v podobě srdce. Pohyb mízy mají na svědomí jen stahy lymfatických cév, dýchání a pohyb svalů.

Přečtěte si také: Držením diety zhubnete. Ještě důležitější je ale udržovací fáze, říká odborník

Jenže dnešní člověk má svaly často ochablé a dýchá povrchně. Nezdravým životním stylem navíc do svého těla přivádí velké množství škodlivých látek. Kombinace těchto faktorů může vést ke zpomalení toku lymfy nebo ucpání lymfatického systému.

Onemocnění lymfatického systému: Příznaky

Jak poznáte, že váš lymfatický systém nefunguje stoprocentně? Příznaky se mohou lišit, ale mezi nejběžnější patří:

 • Otoky (jeden z hlavních příznaků, otoky se objevují zejména v oblasti nohou, paží, obličeje a krku)
 • Tlak či bolest v místech velkých lymfatických uzlin (krk, podpaží, třísla)
 • Celulitida,
 • Neodůvodněné přibírání na váze
 • Chronická únava a bolesti hlavy
 • Opakované záněty
 • Časté nemoci horních cest dýchacích
 • Poruchy trávení
 • Ekzémy, akné a další kožní problémy

Poruchy bohužel někdy vyústí ve vážnější onemocnění lymfatického systému, například lymfangitidu (zánět lymfatického systému/cév), lymfedém (výrazný otok, který mohou komplikovat puchýře a samovolné vytékání lymfy) nebo lymfom (nádorové onemocnění lymfatického systému). V případě dlouhotrvajících potíží je samozřejmě nutné absolvovat vyšetření lymfy a lymfatických cest u lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a léčbu.

Podívejte se také na rady a tipy, jak začít se změnou životního stylu:

Detox lymfy: Jak rozproudit lymfu doma

U drobných obtíží je odstranění problémů mnohem jednodušší. Rozhodně nic nezkazíte lymfodrenáží – masáží zaměřenou na stimulaci lymfatického systému. Nemusíte ale hned k masérovi, pomoci si můžete i sama. Jaká opatření nastartují přirozený detox lymfy?

 • Zdravý pohyb: Svalová aktivita je pro správné proudění lymfy nezbytná. Zběsilým sportováním ale lymfatickému systému spíše uškodíte – spolu se svaly vám může ztuhnout i lymfa. Daleko vhodnější je lehký přirozený pohyb. Vsaďte na chůzi, nordic walking, jógu nebo plavání.
 • Dodržování pitného režimu: Detox lymfatického systému není možný bez dostatečné hydratace. Tělo totiž odpadní látky odvádí zejména močí. Základ pitného režimu by měla tvořit hlavně čistá voda. Vyzkoušet můžete také bylinné lymfatické čaje.
 • Racionální jídelníček: Méně nezdravých potravin sníží množství odpadních látek v těle, lymfatický systém pak snáze zvládne svoji práci. Snažte se omezit především konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, alkoholu a pokrmů s vysokým obsahem tuků a cukrů.
 • Správné dýchání: Jako podpora lymfatického systému slouží i správné dýchání. O aktivaci toku lymfy se postará hluboké dýchání do břicha, které ovlivňuje primárně míznice v dutině břišní a kolem páteře.
 • Střídání teplé a studené sprchy: Mízovody se podobně jako cévy v teple rozšiřují a v důsledku chladu smršťují. Střídáním teplé a studené vody ve sprše tedy zlepšíte proudění lymfy. Příznivé účinky na lymfatický systém má i saunování.
 • Vhodné oblečení: Oblečte se pohodlně. Neměla by vás škrtit podprsenka ani gumičky na spodním prádle. V případě otoků končetin zvažte kompresní punčochy nebo rukávy, které pomohou pohybu lymfy.

Cviky na lymfatický systém: Dolní končetiny

Úspěšný detox lymfy se bez pohybu neobejde. Odvádění přebytečných tekutin a toxinů z těla podpoří rovněž speciální cvičení. Jaké cviky na lymfatický systém působí?

 • Přenášení váhy: Stoupněte si a narovnejte tělo. Vytáhněte se na špičky a poté přeneste váhu na paty. Houpavý pohyb opakujte. Do cvičení zařaďte i kratší chůzi po špičkách a patách nebo po vnitřních a vnějších stranách chodidel.
 • Cviky s míčkem: Vezměte si na pomoc malý měkký míček. Sešlápněte ho špičkou chodidla. Pata zůstává opřená o zem. Sešlápnutí několikrát zopakujte a poté vystřídejte nohy. Míček využijete také při cvicích vsedě. Umístěte si míček mezi kotníky a natáhněte nohy před sebe. Poté míček stlačujte.
 • Hýbání kotníky: Vsedě na židli zvedněte jednu nohu mírně do vzduchu. Ohýbáním kotníku přitahujte a odtahujte špičku chodidla. Postup zopakujte alespoň 10× u obou nohou.
 • Jízda na kole: Lehněte si na podložku a vleže napodobujte jízdu na kole. Cvik střídejte s kmitáním nohama jako při stříhání nůžek.
 • Svíčka: S detoxem lymfatického systému pomůže i síla gravitace. Vhodné jsou cviky, při kterých podpoříte tok lymfy z končetin směrem k srdci a krku – například svíčka. Pokud je pro vás tato pozice příliš složitá, opřete si nohy vleže o zeď.

Uvedené cviky oceníte především v situacích, kdy se lymfa ukládá v dolních končetinách. S podobnými problémy bojují typicky osoby se sedavým způsobem života.

Cviky na lymfatický systém: Horní končetiny

Trápí vás spíše otoky horních končetin? Pak zařaďte následující cviky na lymfatický systém.

 • Kroužení zápěstím: Vzpažte ruce a dělejte zápěstím kroužky v obou směrech.
 • Plavání: V pozici vsedě napodobujte rukama plavání prsou. Soustřeďte se hlavně na pohyb zápěstí.
 • Protřepání rukou: Seďte, uvolněte se a postupně protřepejte ruce všemi směry nad hlavou.
 • Otáčení v pase: Stůjte rovně s nohama u sebe. Ruce svěste podél těla a otáčejte se v pase doleva a doprava. Uvolněné ruce se pohybují přirozeně za trupem. Při cviku můžete mírným pokrčením v kolenou při otočkách zapojit i dolní část těla.
 • Cviky s míčem: Vsedě si podávejte míč z jedné ruky do druhé pod koleny, za zády a nad hlavou. Cvičení s míčem lze spojit i s chůzí. Míč si například předávejte mezi rukama současně s předpažením a zapažením. Při dalším z cviků míč házíte v různé výšce o zeď.

Cviky na lymfatický systém doplňte hlubokým dýcháním do břicha. Detox lymfy podpoří také vizualizace. Zkuste si při cvičení představovat, jak lymfa cirkuluje vaším tělem a čistí ho od odpadních látek.

Hledáte další způsoby, jak rozproudit lymfu doma? Vyzkoušejte masáž končetin jemnými krouživými pohyby. Pomalu prováděná samomasáž vás nesmí bolet. Cílem je masírovat podkoží, kudy lymfa vede – nejedná se o masáž svalů. S domácí masáží to ale nepřehánějte. Při správném postupu by nejprve mělo dojít k uvolnění spádových uzlin, aby lymfa volně odtékala. Proto je vhodnější masáž svěřit vyškoleným terapeutům.

Mohlo by vás zajímat: Jak zhubnout bez diety. Začněte hned a bez radikálních změn

Jak na detox lymfatického systému pomocí bylinek

K úspěšnému detoxu lymfatického systému přispějí také vybrané bylinky. Přijímejte je v podobě čajů, kapek či jiných doplňků stravy. Mezi nejvyužívanější byliny se řadí:

 • kopřiva
 • ostropestřec
 • pampeliška
 • svízel
 • třapatka (echinacea)
 • šalvěj
 • přeslička

V čajových směsích určených pro detox lymfatického systému se často objevuje i citronová tráva, řebříček, bříza, kaštan, tužebník, měsíček nebo černý bez. Detoxikační čaje nejsou léčiva, výrobci tedy nemusí prokazovat jejich účinnost. Účinek se navíc u různých osob liší. Proto si osobně vyzkoušejte, která směs pro detox lymfy vám sedí.

Nezapomeňte si projít složení detoxikačních směsí a účinky jednotlivých bylin. Některé bylinky vám mohou dokonce uškodit, například v nevhodné kombinaci s léky. Vyloučit nelze ani alergické reakce. S užíváním bylinek proto začínejte postupně a vždy dodržujte doporučené dávkování.

Detox lymfy můžete spojit s detoxikací jater, ledvin a střev – hlavních orgánů zodpovědných za vylučování škodlivých látek z těla. K nejběžnějším metodám detoxikace patří zvýšení pitného režimu, odlehčený jídelníček či půst, omezení alkoholu a kofeinu nebo zvýšený příjem ovoce a zeleniny.

Zároveň si uvědomte, že detoxem nevykompenzujete dlouhodobě špatnou životosprávu. Pouze zmírníte její důsledky. Vaším hlavním cílem by měl být zdravý životní styl, který zahrnuje kvalitní stravu, pravidelný pohyb a dostatečný spánek.

Zdroje: rehabilitace.info, aktin.cz, zilniporadna.cz

Sdílejte článek
Štítky bylinky cvičení masáž detox lymfa edém lymfatická soustava

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.