Móda a krása

11. září 2017 07:30

Anna Kopečková

Pleť po létě: Jak si poradit s hyperpigmentací, žilkami nebo vyrážkou?

Léto je sice super, ale pleť během něj vyžaduje speciální péči. Co když jste to trošku zanedbala? Právě teď je ten pravý čas dát do pořádku to, co na vaší pleti napáchalo horké slunce, voda nebo klimatizace.

„I když se často tvrdí, že je pleť nejvíce namáhána v zimě, ani léto není pro pleť žádný med. Objevit se mohou vyrážky, nadměrná pigmentace, začervenání pleti a popraskané žilky a další problémy,“ vyjmenovává úskalí nejteplejšího ročního období vzhledem ke stavu kůže dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

„Na každý problém ale naštěstí existuje řešení,“ uklidňuje odbornice na krásu Martina Šmidrová s tím, že je ale vždy lepší působit proti poškození pleti preventivně.

Problém číslo 1: Spálení od slunce

Stačí chvilka nepozornosti, špatně zvolený ochranný krém nebo jen jeho nedostatečné množství a máte zaděláno na problém. Ultrafialové záření a jeho vliv na nechráněnou pleť je totiž hlavní příčinou tzv. fotostárnutí, jejího předčasného stárnutí. „Vrásky, jemné linky, nestejnoměrný barevný tón či stařecké skvrny, povolené kontury obličeje, to jsou jen některé z jeho projevů,“ říká odbornice Šmidrová.

Ideální je pleť chránit tak, aby k jejímu spálení nedošlo. Jenže co dělat, když už je „dílo zkázy dokonáno“? Ihned po nadměrném slunění pleť potřebuje jemnou hydrataci – sáhněte po ověřeném panthenolu a nebojte se ani vepřového sádla. Po zhojení přistupte k obnově pleti. Hydratace by měla podle dermatologa Kravciva hrát opět hlavní roli, pomohou vám produkty s obsahem kyseliny hyaluronové, která na sebe dokáže navázat až tisícinásobek vody své váhy, či kyseliny pantotenové. Obě látky podporují zadržování vlhkosti v pleti a celkově stimulují její regeneraci a hojení. Což se po létě, kdy se člověk tu a tam trošku „přismahne“, hodí.

Zaměřte se také na antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a poškozením, jež způsobují. Vhodná jsou zejména séra, která aktivní látky obvykle obsahují ve vyšší koncentraci.

„Hydrataci a kvalitu poškozené pleti zlepší i laserová maska s aplikací kyseliny hyaluronové, jež se postará o vyhlazení a sjednocení pleti a redukci drobných vrásek,“ říká Martina Šmidrová.

Problém číslo 2: Hyperpigmentace

Nadměrná pigmentace čili tmavé skvrny na obličeji vznikají v důsledku osvícení ultrafialovým zářením. Líbí se vám, když vám v létě naskáčou pihy? Právě ony jsou dokladem toho, jak sluníčko na kůži působí. Pihy jsou ale jen počátek. Dalším krokem jsou větší tmavší skvrny, které už ovšem, na rozdíl od pihy, samy nemizí.

„Opět platí, že je třeba pleť chránit širokospektrálním přípravkem na opalování s SPF alespoň 30, aby se již další ložiska hyperpigmentace netvořila,“ nastiňuje základ prevence MUDr. Kravciv. Zvolit můžete méně invazivní odstranění prostřednictvím kosmetických produktů s obsahem arbutinu, kyseliny kójové či niacinamidu.

Nebo vyberte aktivnější přístup, a to odstranění pigmentací laserem. „Jeho záření působí přímo na konkrétní oblasti a má za následek rozklad kožního barviva melaninu. To je posléze z organismu vyloučeno lymfatickým systémem a hyperpigmentace je redukována,“ vysvětluje dále dermatolog.

Problém číslo 3: Příliš mastná pleť

Některé typy pleti letní počasí vysušuje, na jiné působí přesně opačně, kdy vyšší teploty naopak nadměrně stimulují produkci kožního mazu. Taková pleť má pak tendenci se v létě a i po něm více mastit a lesknout.

Je proto třeba změnit péči o pleť – namísto obyčejného hydratačního krému volte denní krém matující, zařaďte také tonikum, které napomůže stažení pórů a sníží produkci mazu.

Pro okamžitý účinek se nebojte chemického peelingu. „V jeho rámci na pleť nanášíme kyselinu slabé koncentrace, která rozvolní svrchní vrstvu kůže. Dojde tak k jejímu omlazení, vyčištění a sníží se i produkce kožního mazu,“ vysvětluje Martina Šmidrová.

Problém číslo 4: Vyrážka

Vysoké teploty mohou vyvolat hned několik typů vyrážek. Společné mají to, že při nich dochází k ucpání potních kanálků, a pot tak zůstává pod kůží.

„První z nich je miliaria crystallina, při které se na pleti objevují puchýřky vzhledu malých potních lůžek. puchýřky nebolí a objeví se v momentě, kdy se na sluníčku hodně zapotíte. To miliaria rubra, další druh vyrážky, je mnohem nepříjemnější. I v tomto případě je pot uvězněn v pleti, nicméně dojde k zánětu, který vyvolává svědění a bolí. Ložiska jsou zarudlá a již na první pohled je patrné, že je v pleti komplikace,“ popisuje MUDr. Kravciv.

Jak na vyrážky? Vyrazte na dermatologii, kde vám lékař přesně řekne, jak nejlépe proti vyrážkám zakročit.

Problém číslo 5: Popraskané žilky

Také popraskané žilky mohou mít svůj prvopočátek ve slunečním záření. V důsledku ultrafialových paprsků se žilky blíží k povrchu pleti a mají dokonce tendenci praskat. Výsledkem jsou viditelné červené skvrnky a „pavoučci“ na obličeji i jinde na těle.

Žilky můžete zamaskovat nebo podstoupit jejich laserové odstranění. Záření laseru působí na kožní barvivo hemoglobin. Tepelný pulz „slepí“ stěny popraskané žilky k sobě, a tím dojde k jejich zneviditelnění.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 12. 2024

Myšlenky na romantiku a sny o krásném večeru s někým výjimečným překazí práce, kterou je třeba udělat hned. Může se to týkat financí. Mohlo by se jednat o hluboké přemýšlení o tématech, která vás nijak zvlášť nezajímají. Nenechte se tím zklamat. Zvládněte povinnosti a pak si naplánujte večer. Na zábavu nebude pozdě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.