13 znamení, že prožíváte krizi středního věku
Ačkoliv se krizí středního věku označuje stav v období mezi 40 - 50 lety, tedy zhruba v polovině života, možná na sobě pociťujete její příznaky o něco dříve. Co konkrétně může krizi signalizovat a co se s tím dá dělat?
1. Pokládáte si hlubokomyslné, problematické otázky
Jednou z věcí, která identifikuje nástup krize středního věku, je pocit, že nemáte pro tento svět dost sil, že se necítíte moc dobře. V tomto věku hodně bilancujete a často se stává, že nejste tam, kde jste si kdysi představovali, že budete. Možná se taky dostáváte do fáze, kdy si uvědomíte, že jste místo vašich snů realizovali přání rodičů. Nyní ovšem přichází velmi silná touha poslouchat vaši duši a následovat ji.
Mějte ale na paměti, že období sebereflexe nemusí být jenom negativní, ale i pozitivní. Díky tomu si uvědomíte, co se vám nelíbí, a máte ještě poměrně hodně času se tomu vyhýbat, nedělat to. Zároveň vám to může otevřít oči a pomoci nalézt kreativní řešení vašich výzev.
2. Děláte ukvapená rozhodnutí
V důsledku hledání vaší duše je možné, že jste o vašem životě vyvodili nějaké významné závěry, které ovšem nemusí být správné. Například vám připadá, že vaše manželství není tak romantické, jak jste si představovali, nebo jste kariérně jinde, než jste chtěli být. Pokuste se nedělat žádné impulzivní rozhodnutí typu „dám výpověď“ nebo „rozvedu se“. Mohlo by vás to pak hodně mrzet.
Pokud však promýšlíte tyto kroky už dlouhodobě, protože je vaše nespokojenost se vztahem nebo prací opravdu neúnosná, jedná se o zcela jinou situaci.
3. Připadá vám, že pomalu ztrácíte svou mysl
„Nemůžu si vzpomenout, kde jsem něco nechala:“ „Mám pocit, že se zblázním.“ „Nevím, proč jsem vůbec vstoupila do místnosti, co jsem to vlastně chtěla.“ „Jsem skoro pořád naštvaná.“ „Děti i manžel se mi vyhýbají.“ Jsou vám tyto pocity povědomé?
Náhlý posun vašich osobnostních rysů může být způsoben poklesem estrogenu, k čemuž může dojít kdykoliv v horizontu 5-10 let před nástupem menopauzy. Můžete to vnímat podobně jako PMS (premenstruační syndrom). Je to velmi nepříjemné, ale můžete se pokusit tyto pocity co nejvíc eliminovat třeba tím, že o nich budete mluvit se svým lékařem.
4. Nemůžete pořádně spát
Pokud se probouzíte uprostřed noci a kontrolujete, kolik je hodin tehdy, když začíná pomalu svítat, mohou být na vině hormony. Přestože ještě máte menstruaci, můžete zaznamenat některé běžné změny spojené s menopauzou, které jsou způsobeny poklesem hladiny estrogenu. Ten nastává během perimenopauzy. Kvůli tomu můžete začít být citlivější na změny v prostředí, v němž se nacházíte, a také na další faktory, které mohou vést k nespavosti.
5. Představujete si ponurou budoucnost
Jednou z úžasných vlastností mládí je skutečnost, že vidíte vaši budoucnost růžově. Máte hlavu plnou snů, které si toužíte splnit. Jenže ve středním věku zjistíte, že to není tak růžové. Vaše představy se prozatím nenaplnily a vyhlídky nejsou taky moc příznivé. Tak to tedy nejspíše cítíte, i když realita nemusí být vůbec tak zlá.
Je to velmi náročné, ale pokuste se na svět kouknout očima dvacetiletého člověka. Případně si s někým mladým popovídejte. Mělo by vám to zase pomoci vidět svět optimističtěji.
6. Jste neustále znuděni
Nuda a pocity, že jste ztratili jakékoli zapálení cokoliv dělat, mohou být známkou krize středního věku. Člověk se totiž v dospělosti dostane do určitého stereotypu, což se může projevit ztrátou zájmu a chuti do života.
Pokuste se vystoupit ze svého stínu, ze své zajeté rutiny, a udělat během dne něco trochu jinak, než jste zvyklí. Buďte spontánní. To neznamená, že musíte provádět něco extrémního, ale pokud vás napříkladbaví vyrábět dezerty, přihlaste se na nějaký cukrářský kurz. Nebo jestliže milujete hudbu, zajděte na nějaký koncert. Nezapomínejte do svého života zařazovat něco nového, co vám vlije do žil radost a optimismus. Dělejte to v jakémkoliv věku. Na to nejste nikdy dost staří.
7. Cítíte ohromnou ztrátu
Stává se vám, že máte pocit, jako byste o něco přicházeli? Jako by vám něco v životě uniklo? Ale za boha nemůžete přijít na to, o co se jedná? Nejspíše se jedná o ztrátu přání nebo představy o tom, kým jste chtěli být, což vás konfrontuje s realitou. Může to ve vás zanechat pocity zklamání a znepokojení.
Nicméně jste už dostatečně zralí a moudřejší na to, abyste došli k závěru, že stále ještě máte dostatek sil a času vytvořit si nové cíle, kterých je možné dosáhnout. Důležité je věřit, že všechno klapne, a taky si vymezovat i drobné mety, jež jsou snáze dosažitelné.
8. Přehnaně řešíte váš vzhled
Chtít vypadat mladě a svěže je jedna věc, druhou je ovšem dlouhé civění do zrcadla a kritické sledování každé nové vrásky, která se objeví v obličeji. To je jednou ze známek krize. Někteří lidé to zaženou do extrému a pokusí se udržet mladý vzhled za každou cenu. Proto se nebojí jakýchkoliv neinvazivních i invazivních zákroků. Bojí se totiž ztráty své dokonalosti, své osobnosti. To je ale cesta do pekla plného obětí plastických operací.
Tendenci podlehnout chirurgickým zákrokům kvůli touze po věčném mládí postihuje spíše lidi (ženy i muže), kteří jsou „single“, než ty, co žijí v partnerském vztahu.
9. Nebo naopak svůj vzhled neřešíte vůbec
Zatímco některé ženy ve středním věku jsou fixované na vylepšování svého vzhledu, jiné to mohou pojmout obráceně – zbaví se veškeré kosmetiky, kterou dosud měly. Jako by vzdaly péči o svůj zevnějšek. Přitom není potřeba uchylovat se k extrému, ale snažit se podtrhnout svou přirozenou krásu, například lehkým, méně výrazným líčením, mladistvým sestřihem a podobně.
10. Zřídkakdy máte chuť na sex
Pokud si nedokážete vzpomenout na to, kdy jste se naposledy milovali nebo alespoň měli na sex náladu, pravděpodobně zase zafungovaly změny v hladině hormonů.
Kvůli vaginální suchosti a nízkému libidu můžete v období perimenopauzy a menopauzy zanedbávat sexuální hrátky. Neházejte ovšem flintu do žita, nezbavujte se vašeho sexy prádélka. V dnešní době existuje poměrně hodně možností (hormonálních i nehormonálních), jak se vypořádat se všemi nepříjemnými příznaky spojenými s milováním během perimenopauzy a menopauzy.
11. Přemýšlíte o sobě jako o staré osobě
Pohodlně se usaďte, zavřete oči a položte si jednoduchou otázku – na kolik let se dneska cítíte? Jestliže je vaše odpověď odlišná od vašeho skutečného věku o více než dva roky (samozřejmě více), nebo se označujete slovy „stará dáma“, nebo že jste už „za zenitem“, nejspíše vás krize středního věku postihla.
Desetiletá studie provedená na University of Waterloo potvrdila, že stav, kdy se lidé cítí starší, než ve skutečnosti jsou, předpovídá nižší psychickou pohodu a životní spokojenost než u jedinců, kteří mají ke stárnutí pozitivní postoj a nebojí se ho.
Další studie z Florida State University z roku 2016 prokázala, že emocionální pohodu žen ve středním a starším věku podporuje mladistvé vnímání sebe samých.
12. Myslíte si, že máte už to nejlepší za sebou
Věřit, že všechny nádherné události, které se vyskytnou ve vašem životě, již proběhly, může být znamením, že jste v krizovém režimu. Jedná se o určité zacyklení ve vlastním stereotypu, o ztrátu pocitu vzrušení.
Je velmi smutné a mylné se domnívat, že se pojí štěstí, radost a vzrušení pouze s mládím. Přitom mnoho lidí potvrdilo, že prožilo nejlepší roky až v druhé polovině života. Radost totiž nesouvisí s věkem, ale, mimo jiné, s vaším sebepojetím.
13. Každý špatný den, který proběhne, pokládáte za krizi středního věku
Přestože psycholog Elliot Jaques vytvořil termín „krize středního věku" již v roce 1965, pokračující výzkum naznačuje, že takzvaná „krize" nemusí vůbec existovat. Podle pětadvacetileté studie provedené na University of Alberta se došlo ke zjištění, že má křivka štěstí vzestupnou tendenci. Začíná v období dospívání a kolem dvaceti let.
Taky je dobré si uvědomit, že když pojem „midlife crisis“ vznikl, měli lidé odlišné podmínky, než mají dnes. Žena kolem padesáti let byla už téměř starou bábou, ale dnes, a to nejen díky péči o svůj vzhled, ale také odlišnému životnímu stylu a prodloužení života, jsou ženy po čtyřicítce úplně jinde. Jestliže se cítíte dobře, máte nakročeno se jakékoli krizi vyhnout.
-šp-
Mohlo by vás taky zajímat: