Robbie Williams to přehnal s hubnutím. Přivodil si kurděje, nemoc chudiny a námořníků
Některé nemoci našich předků jsou dnes považovány za prakticky vymýcené. Patří mezi ně i kurděje, přezdívané jako „nemoc námořníků“, kteří v historii zpravidla touto nemocí, způsobenou nedostatkem vitamínu C, pravidelně trpěli. Život ohrožující choroba se však v posledních letech začíná opět objevovat. A zpěvák Robbie Williams (51) nyní zjistil, že dnes už jí zdaleka netrpí jen námořníci.
Je to obrovský paradox, ale kurděje, které před několika staletími s přehledem na lodích zabíjely více námořníků než války či bouře, aktuálně v naší moderní civilizaci překypující přebytkem jídla slaví nikým nečekaný „comeback“. Vědci už jejich případy zaznamenali třeba v Británii, Kanadě či Austrálii. Za hlavní příčinu se považuje fakt, že řada lidí dnes konzumuje především vysoce nekvalitní, průmyslově zpracované potraviny.
I když se tak z pohledu objemu doslova přejídají, mohou mít snadno v těle nedostatek některých klíčových živin. A jelikož ovoce ani zeleninu v jejich jídelníčku zpravidla nenajdete, může se jim podařit tak trochu nutriční „husarský kousek“. A to, přivodit si v moderní společnosti prakticky neexistující chorobu, kterou v minulosti trpěli především námořníci během řadu měsíců či let trvajících plaveb napříč oceány před stovkami let. Anebo ti nejchudší lidé na dně společnosti.
Kurděje jsou nemocí, která vzniká při dlouhodobém nedostatku vitamínu C. A byť lékem na ně může být třeba obyčejné jablko nebo pomeranč, její projevy jsou více než závažné a mohou vést až k úmrtí. Patří k nim především otoky, krvácení dásní či nosu, únava, slabost, bolesti nohou či rukou. Lidé trpící kurdějemi mohou mít také poruchu krvetvorby, sníženou imunitu a hůře se jim hojí rány.
Robbie Williams ve svém aktuálním rozhovoru pro britský deník The Mirror k šoku nejen novinářů, ale i svých fanoušků potvrdil, že je zřejmě v moderním západním světě jednou z posledních obětí kurdějí. Slavný britský zpěvák přitom možná nevědomky přinesl další možné vysvětlení toho, proč se tato dávná nemoc začíná ve 21. století do naší „přejezené“ civilizace vracet.
V jeho případě totiž kurděje nevyvolal bídně sestavený jídelníček, ale snaha extrémně zhubnout, jež vedla až k tomu, že nejedl prakticky nic. Robbie loni kvůli přibírání v rámci mužského přechodu začal užívat léky na potlačení chuti k jídlu a shodil bezmála 13 kilogramů. Jenže za to zaplatil nepříjemnou cenu: „Přestal jsem prakticky úplně jíst, takže můj organismus nedostával žádné živiny.“ Nakonec to dotáhl až k takovému nedostatku vitamínu C, že mu lékaři diagnostikovali právě kurděje.
„Mám pirátskou nemoc ze 17. století,“ svěřil se napůl pobaveně, napůl nevěřícně zpěvák novinářům. Williams, který trpí také dysmorfofobií, kdy je prakticky neustále přesvědčen, že jeho zevnějšek má neustále nějaké nedokonalosti, které ho hyzdí, přiznal, že bral varování svého okolí ohledně přílišného hubnutí jako komplimenty.
„Když vám při tělesné dysmorfofobii lidé říkají, že je váš vzhled trochu trápí, říkáte si: Dosáhl jsem svého cíle. Když mi lidé řeknou: Máme strach, že jsi příliš hubený, v hlavě mi to zní jako jackpot. Dosáhl jsem země zaslíbené,“ popsal Robbie myšlenkové pochody, které zřejmě přispěly k tomu, že se úspěšně „propůstoval“ až ke kurdějím.
V otevřené zpovědi pro Mirror se zpěvák rozpovídal mimo jiné o tom, že se mu poprvé po deseti letech vrátily deprese. A také o svém podezření, že jejich návrat má co do činění s jeho ne příliš optimálním stravováním, což ho donutilo od základů jej změnit. Poprvé mu byla deprese diagnostikována ve dvaceti letech. Následně si prošel boji se závislostmi na různých látkách, úzkostmi i agorafobií (panický strach z otevřených prostor, prostranství nebo davů lidí).
Podívejte se, jak Robbie Williams slavil padesátku: