Prima maminka

20. října 2021 05:50

Anna Kopečková

Rodičovství, nebo kariéra? Psycholožka radí, jak skloubit obojí a bez výčitek

Rozhodovat se mezi rodičovstvím a kariérou je pro mnoho žen Sofiinou volbou. Zůstat co nejdéle s dětmi doma a riskovat, že vám v zaměstnání takzvaně ujede vlak, nebo se naopak vrátit co nejdřív do práce a ošidit tak děti o čas, který by mohly trávit s vámi? Psycholožka Martina Mikesková radí, jak si zachovat životní rovnováhu a neztratit možnost realizace na trhu práce.

„V hojné míře se setkávám s ženami, které zůstávají s dítětem doma na mateřské nebo rodičovské dovolené a mají obavy, že jim takzvaně ujede vlak. Ženy často trpí strachem, že se těžko vrátí zpátky do pracovního procesu, těžko se po návratu začlení do nového kolektivu a přijdou o možnost seberealizace. A naopak v momentě, kdy se do práce vrátí, často zažívají strach, že svým dětem nedokážou věnovat dostatek času a pozornosti,“ říká Martina Mikesková, psycholožka online programu Soulmio.

Být dobrý rodič neznamená být s dítětem od rána do večera

Pokud hodnotíte svou rodičovskou roli podle času, který trávíte s dítětem, rychle na to zapomeňte. Podle psycholožky Mikeskové je mnohem podstatnější kvalita, nikoliv kvantita.

„Zkuste si říct, zda jsou v průběhu dne nebo týdne momenty, kdy se můžete věnovat výhradně dítěti a být mu k dispozici. Pokud máte starší nebo dospívající děti, je důležité, jestli vědí, že se na vás v případě potřeby nebo náročné situace mohou obrátit. Nemusíte všechno řešit teď hned. Stačí dítěti říct, že si například dnes večer na něj uděláte čas a můžete společně podniknout oblíbené aktivity nebo probrat konkrétní záležitosti,“ radí Mikesková.

Vztah mezi rodičem a dítětem podle ní posilují úplně běžné aktivity, jako je společná snídaně, nedělní oběd, chvíle, kdy se společně smějete nebo jedete na výlet. Důležité jsou také rituály, ať už před spaním (například čtení pohádky, koupání) nebo třeba oslavy narozenin, svátků a podobně.

Otázky, které vzbuzují pocity viny

Existují standardní životní situace, které u žen v mateřské otázce způsobují pocity viny a selhání. Ty vycházejí z přesvědčení, že když svému dítěti nevěnujeme 100 % svého času, nejsme tím pádem dostatečně dobrým rodičem. Nebo v druhém případě, že nejsme profesně kompetentní. Typickou otázkou například bývá: „Jsem špatná máma, když nejsem s dítětem doma a jsem v práci?“

„V těchto situacích je důležité nepřistoupit na mýtus, že když pracujeme, nemůžeme být dost dobrými rodiči. Nebo naopak, že musíme zákonitě selhat v roli pracovní, když jsme na mateřské. Své pocity nepotlačujte a snažte se s nimi vědomě vypořádat. Někdy i za pomocí psychologa, který vám pomůže najít cestu k jejich zmírnění,“ doporučuje psycholožka.

4 rady psycholožky, jak najít balanc v rodičovství, práci i partnerství:

1. Věnujte se sami sobě

Být rodičem a zároveň pokračovat ve své pracovní kariéře znamená ve své podstatě dvě práce na plný úvazek. Abyste odbourali riziko dlouhodobého vyčerpání, vytvořte si plán péče o sebe sama. Dopřejte si čas na odpočinek a odreagování, abyste dostatečně načerpávali energii, a nepřizpůsobujte se úplně požadavkům okolí. Není to vůbec nic sobeckého.

2. Stanovte si vlastní hranice

Nastavení hranic u jednotlivých aktivit, kterým se věnujete, a rolí, v nichž jste, je jednou z věcí, díky kterým se budete cítit spokojenější. V praxi to znamená, že setkávání s přáteli, sportovní aktivity nebo čtení oblíbené knihy má v diáři stejné místo jako pracovní schůzky nebo čas s rodinou. Zdravě nastavenou hranicí může být i vaše schopnost včas odložit telefon nebo nereagovat na pracovní e-maily ve večerních hodinách.

3. Zvolte si svoji vlastní ideální dobu návratu do práce

Pro váš návrat do zaměstnání neexistuje nic jako ideální věk dítěte. Zvažte, jaké má právě vaše ratolest potřeby, a berte v úvahu i své vlastní možnosti. Ve chvíli, kdy jako rodič samoživitel jednoznačně do práce musíte, nehledejte ideál, ale přijatelný kompromis. Ve svém rozhodování zohledněte i případná rizika – období separační úzkosti nebo jestli je dítě zatížené nedávným rozchodem rodičů, případně jiným traumatem. Rizika můžete vyhodnotit společně s psychologem. Je to naprosto běžné poradenství a někdy stačí i jediné setkání.

4. Nedbejte na předsudky a genderové role

Častým zdrojem konfliktů bývá také rozhodování, kdo zůstane s dítětem doma ve chvíli, kdy už není péče matky zásadní (například kvůli kojení). A i přesto, že jsou to stále převážně ženy, které nastupují na rodičovskou dovolenou, význam otcovské role v životě dítěte nabývá v posledních letech na významu. Potvrzuje to i průzkum společnosti IPSOS a projektu Česko v datech z června 2021, podle kterého si více než 80 % českých mužů myslí, že by tátové měli s dětmi strávit alespoň část rodičovské dovolené.

„Ve své praxi se často setkávám s přímočarým řešením, že doma s dítětem má být zákonitě rodič, který vydělává méně peněz. A tím je obvykle žena. Je to ale jen jeden z důležitých faktorů. Nepodléhejte proto zbytečně tlakům společnosti nebo předsudkům, že muž nemá na rodičovské co dělat, a celou situaci pečlivě zvažte. V péči o dítě se partneři mohou samozřejmě i střídat,“ doporučuje Martina Mikesková, která závěrem dodává: „Důležité je zkoušet, hledat plán, který vám vyhovuje, a nenechat se zastavit strachem z nejistoty nebo myšlenkami, že to z nějakého důvodu nepůjde. Nechtějte vyřešit všechno najednou, hned a sami. Snažte se zajistit podporu ve svém okolí a nové zázemí budujte krůček po krůčku.“

Tématům duševního zdraví a zachování duševní pohody v pracovním i osobním životě se bude věnovat i on-line konference Mental Wellness Days (www.mentalwellnessdays.com) konaná ve dnech 2. a 3. listopadu. Přednášky jedenácti předních psychologů, psychoterapeutů, koučů a mentorů z Česka a Spojených států jsou určené každému, kdo chce lépe pečovat o svou psychickou pohodu, a jednou z nich bude právě téma Rodičovství versus úspěšná kariéra.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.