Pomerančový džus, nebo mléko: Co je po ránu lepší?
Někdo si nedokáže představit ráno bez sklenice pomerančového džusu. Jiný přísahá na hrníček mléka, jak ho pily už naše babičky. Co je tedy lepší? Vitamin C nebo ranní dávka bílkovin a vápníku?
První volba: Pomerančový džus
Tři čtvrtiny amerických domácností začínají svůj den pomerančovým džusem s pocitem, že svému tělu právě dávají pořádnou dávku vitaminů. Pravda je taková, že s džusem v krabici to nebude nijak slavné. Je plný cukru a moc pomerančů také neviděl. Pokud si svůj pomerančový džus vymačkáte sami, tak to už je jiná.
Výhody: Pokud pomineme uhlíkovou stopu, kterou vaše pomeranče za sebou v zimě zanechaly, než se z prosluněných plantáží dostaly do vaší lednice, přece jen vitaminy obsahují a cukru budou mít také méně než doslazované džusy. Svému tělu tak dodáte celodenní dávku vitaminu C, který je známý jako silný antioxidant. Bude chránit pokožku před poškozením ze slunečního záření, váš mozek ochrání proti znečištění ovzduší a lépe bude pracovat i imunita.
Nevýhody: Příliš mnoho pomerančového džusu může vážně poškodit zubní sklovinu. Nedávná stomatologická studie potvrdila, že pomerančový džus snižuje tvrdost zubního skloviny o 84 % poté, co ho lidé denně pili pět dní po sobě! Nelynčujme však jen pomeranče, i další ovocné šťávy se k našim zubům chovají stejně. Ještě horší jsou ovšem energetické nápoje a sodovky, které mají často pH 2,6 a to už je pořádně kyselé.
A je tu ještě ekologický aspekt. Jak už bylo řečeno, není pomerančový džus příliš přátelský pro planetu. K nám se pomeranče dovážejí ze Španělska, ale třeba i z Jihoafrické republiky nebo Zimbabwe, což už je pořádná štreka. Při pěstování se také hojně používají syntetická hnojiva a pesticidy! Pak tu máme spoustu energie na přepravu, zpracování, výrobu a zmrazení koncentrátu a výrobu samotného džusu. Podle odhadu jistého producenta šťávy na Floridě produkuje každý rok pomerančový džus stejný objem oxidu uhličitého jako 1700 automobilů!
Druhá volba: mléko
To je taková klasika, bližší srdcím i žaludkům Čechů možná více než džus. Chleba s máslem nebo koláč a hrneček mléka. Je ale opravdu mléko tak prospěšné?
Výhody: Sklenice mléka pokryje 20 % vaší denní dávky bílkovin a třetinu doporučeného denního množství vápníku. Nedávná studie zjistila, že lidé, kteří konzumují mléko v dopoledních hodinách, se méně přejídají při obědě. To je způsobeno povahou bílkovin a skutečností, že vápník pomáhá držet na uzdě hormony, které regulují váhu. Z ekologického hlediska je mléko více místní potravinou, takže cesta na náš stůl není pro přírodu tak trnitá.
Nevýhody: Pokud se odbýváte netučným mlékem, můžete spolu s ním pít i nasycené tuky, které mohou zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění a infarktu. A ani štíhlejší nebudete, odtučněné mléko spíš k obezitě a cukrovce přispívá.
Co se týče environmentálních otázek: i když je mléko z českých kravínů, to neorganické mléko pochází z koncentrovaných krmiv, která znečišťují vodní cesty živočišným odpadem, antibiotiky a růstovými hormony. Není ani bez pesticidů. Ministerstvo zemědělství USA v roce 2005 otestovalo mléko od průmyslově chovaných krav a zjistilo, že až 92 % obsahuje právě pesticidy.
Co si tedy vybrat?
Sáhněte raději po skelnici s mlékem. Ale volte bio kvalitu a mléko od šťastných kraviček u farmářů. Nejen proto, že se tím vyhnete dávce pesticidů, hormonů a antibiotik. Dobré a kvalitní mléko obsahuje spoustu antioxidantů, jako je vitamin E (podporuje imunitní systém, bojuje s některými druhy rakoviny a onemocněními srdce), zeaxanthin a lutein (udržují dobrý zrak) a omega-3 mastné kyseliny. A kromě toho je mléko mnohem přátelštější k vašim zubům. A ty máte už jen jedny.
-ku-