Samovyšetření prsou provádějte každý měsíc, radí odborníci. Podívejte se na videonávod

Samovyšetření prsou

Rakovina prsu patří celosvětově mezi nejčastější nádorové onemocnění u žen. Její včasné odhalení je základem pro rychlou léčbu. Jak správně provádět samovyšetření?

„Zdraví je nejdůležitější.“ Věta, kterou často slýcháme, ale málokdy si plně uvědomujeme její význam. Bohužel, častokrát se tak stane až v době, kdy už nějakým onemocněním trpíme my sami nebo někdo z našich blízkých. Ačkoliv patří rakovina prsu mezi velké strašáky, nemusí vždy nutně znamenat to nejhorší. Existuje několik typů nádorů a mnohé z nich už lékaři v dnešní době dokážou poměrně úspěšně léčit.

To nejdůležitější, co může udělat každý, je prevence. Právě ta dokáže mnoha ženám zachránit život. Nebojte se v tomto případě poprosit o pomoc i svého partnera. „Celých 30 % rakoviny totiž odhalí právě naši milovaní, kteří nás mají hezky v ruce,“ píše na svém webu organizace Loono. Ta sdružuje tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších odborníků, kteří se snaží informovat veřejnost o důležitosti samovyšetření pomocí projektu #prsakoule.

Jak často k lékaři

A jak často by ženy měly docházet na prohlídky? „Ženy by měly před 45. rokem chodit jednou za dva až tři roky na ultrazvuk prsu, po 45. roce pak jednou za dva roky na mamograf. Ten se někdy doporučuje už po 40. roce věku, screeningově se však provádí až o pět let později,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS Kateřina Šédová, zakladatelka organizace, která si mimo jiné rakovinou prsu sama prošla.

Čtěte také: Na rakovinu prsu umírají téměř dva tisíce žen ročně

Jak provádět samovyšetření?

Základem pro včasné odhalení je kontrolovat prsa ideálně každý měsíc. Odborníci uvádějí jako nejvhodnější 5. až 10. den v období menstruace. Jinak si žena může vybrat kterýkoliv den v měsíci. Důležité je přitom věnovat pozornost zraku a hmatu. Při pohledu do zrcadla prozkoumejte svá ňadra a všímejte si jakýchkoliv změn. Můžete při tom i zvednout ruce nad hlavu.

Co rozhodně není normální?

  • Výtok z bradavky – pokud vám při zmáčknutí vytéká tekutina, určitě byste měla zbystřit.
  • Dalším varovným signálem je změna kůže prsu, která by neměla být ztvrdlá či s celulitidou.
  • Změna tvaru bradavky, prsu či jeho velikosti také není zcela běžná.

Nezapomeňte také prohmatat klíční kosti, jelikož i tam se nacházejí lymfatické uzliny. Nejsnazší přístup k nim budete mít, když se ve stoje vyhrbíte trošku dopředu. Samovyšetření si mohou bez problémů provádět i ženy po plastice prsou.

Na koho se obrátit?

„Pokud si nahmatáte něco neobvyklého, nepanikařte a obraťte se na svého obvodního lékaře či gynekologa, ti vás poté v případě potřeby pošlou na další vyšetření,“ vysvětlila Eva Bartošová na workshopu Vše o prsou. Ten uspořádala organizace Loono společně s Corpus Lingerie, která pošle každých 5 % z prodeje růžové kolekce spodního prádla na podporu prevence rakoviny.

Čtěte také: Rakovina prsu aneb Čím vším si musí žena projít?

Nebezpečná mutace BRCA genů 1 a 2

Riziko vzniku rakoviny prsu výrazně narůstá u lidí, u kterých se prokáže přítomnost BRCA genů. Tuto problematiku veřejnosti přiblížila například herečka Angelina Jolie, která si kvůli ní nechala odstranit obě prsa při zákroku, kterému se říká preventivní masektomie. Lidé s touto mutací mají velice vysoké riziko onemocnění rakovinou, a pokud rakovinu už prodělali, je velké riziko, že se vrátí. „Ženy, které mutaci v BRCA genech zdědily a které již rakovinou prsu onemocněly, mají také vysoké riziko, že onemocní i rakovinou druhého prsu. BRCA mutace je ale spojena s vyšším rizikem řady dalších nádorů. Jsou to zejména nádory prostaty, slinivky břišní, melanom či zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku. Zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu u BRCA mutace se týká i mužů,“ píše na svém webu organizace Loono. U lidí, kteří jsou nositeli těchto genů, vznikají zhoubné nádory v mnohem nižším věku. Nejčastěji mezi 30–50. rokem života, ale riziko je celoživotní.

Na genetické testování vám může vystavit žádanku váš ošetřující lékař nebo gynekolog. Pokud splňujete podmínky pro testování, jako je například výskyt nádorového onemocnění v rodině, je takové testování zdarma. V opačném případě se cena testu pohybuje v rozmezí od 1 200 do 2 000 korun.

Čtěte také: Co všechno zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.