Co je mikropodvádění? A může ohrozit váš vztah?
Ve více než jedné třetině manželství jeden nebo oba partneři přiznávají, že podvádí nebo podváděli. Pod tím si zřejmě představíme „klasickou” nevěru, románek s kolegou/kolegyní, sousedkou/sousedem nebo i nějaký opilecký úlet po letech manželství. Ale pozor, buďte bdělí. I podvádění podléhá trendům a jeden se postupně zabydluje v našich vztazích, bez ohledu na to, jak pevné a krásné jsou!
Co je mikropodvádění?
„Mikropodvádění je řada zdánlivě malých akcí, které naznačují, že osoba je emocionálně nebo fyzicky zaměřena na někoho, kdo je mimo její vztah," uvádí termín mikronevěry na pravou míru psycholožka Melanie Schillingová.
Co do takových projevů mikronevěry vlastně patří? Třeba lhaní o skutečném stavu vašeho vztahu, psaní si nevinných zpráv se svým bývalým, rozverné kontakty přes sociální sítě, aniž by váš partner cokoli tušil. To jsou jen některé z možností, jak projevovat náklonnost někomu jinému a nemusíte vedle sebe zrovna ležet v posteli.
Způsobila to již zmíněná sociální média, která staví komunikaci do nových úrovní. Není problém sledovat někoho, kdo se vám líbí. Tady trošičku zalaškovat, tam olajkovat pěknou fotku a přidat srdíčko. „Zatímco dnes lidé posílají texty a soukromé zprávy na Facebooku, v minulosti si vyměňovali kradmé pohledy nebo skryté významy v běžné konverzaci,” vysvětluje tento jev profesorka psychologie Susan Krauss Whitbourn.
Může to zničit vztah?
Toť otázka za milion. Samozřejmě je to velice individuální a co je pro někoho malé povyražení ze stereotypu, u jiného může zrodit zrádnou závislost, nebo dokonce začátek paralelního vztahu. Pro začátek může být mikropodvádění bránou ke škodlivějším formám podvádění.
„Asi je nejdůležitější, jak je to obvyklé a časté. Sériový mikropodvodník by se opravdu mohl začít chovat rizikově, protože to není jen jednorázové povyražení ze zvědavosti, ale styl života,” říká Susan Krauss Whitebourn.
Problém s mikropodváděním je, že většina lidí si ani neuvědomuje, že to vlastně dělají. A pokud to vědí, tak to berou na lehkou váhu. To přece nemůže být špatné nebo nemorální! Vždyť komu ubližuje sladká facebooková zpráva nebo malé zalaškování v textovce? Přesto to může negativně ovlivnit loajalitu vůči partnerovi, se kterým máte vztah.
„Mikropodvádění obvykle způsobuje změnu v postoji a chování, které signalizuje partnerovi, že se děje něco divného," upřesňuje psycholožka a autorka knihy Jak být pár Tina Tessina. „Nakonec to způsobí žárlivost a vinu, která může ovlivnit chování a smýšlení obou partnerů. Bez otevřené komunikace – a co je nejdůležitější –bez důvěry – nemůže trvat dlouhodobý vztah!”
Takže je to forma podvádění?
Tady není jasná odpověď. Obecně lze říci, že mikropodvádění může být důvodem k obavám.
„Z mikro se totiž může stát makro! Dokonce i když podvádění je ´neškodné´, skutečnost, že máte tajnosti vůči vaší polovičce, znamená překážku ve vzájemné intimitě a blízkosti,” vysvětluje doktorka Whitbourn. „Chování jako flirtování nebo vytváření romantických pout s jinou osobou představuje podvod v technickém smyslu slova."
Je to konec pro vztah?
Rozhodně ne! Ale řekněme, že to není nejzdravější prostředí pro rozvoj vzájemné důvěry. Mikropodvádění byste prostě měli utnout, než vám nenávratně poškodí vztah a ze zdánlivé hlouposti bude pořádný malér.
Vy a váš partner byste si měli definovat, co pro vás podvádění je a jak daleko můžete zajít, než porušíte akceptovatelné hranice. Protože bez ohledu na to, jak velké nebo malé vaše podvody jsou, může vztah fungovat jen tehdy, pokud mezi vámi existuje důvěra a poctivé jednání.