zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Za koho se provdáte? To prozradí svatojánská noc

Svatojánská noc je tajemná a může vám splnit lecjaké přání
Autor: Pinterest.com Svatojánská noc je tajemná a může vám splnit lecjaké přání
Eva Michorová , Vydáno: 23.06.2015
Noc před svátkem svatého Jana Křtitele, tedy z 23. na 24. června, je fascinující, plná tajemství a možná i trošku strašidelná. Pojďme se teď společně vydat – do pohádky.

reklama

Devatero bylin

Ve svatojánskou noc buďte dlouho vzhůru, bývá tajemná, plná vůně květin a stromů, a romantická. Chcete-li tento krásný lidový svátek oslavit po vzoru našich předků, pak je třeba zapálit někde na kopci či vyvýšeném místě svatojánský oheň jako pozdrav slunci, jehož síla v době letního slunovratu vrcholí.

Co raději nedělejte – i když naši předkové to dělali – je skákání přes oheň, zapalování košťat či pouštění hořících sudů z kopce, to by byla opravdu zábava na hranici katastrofy. Co však naopak doporučujeme: prozatím svobodná děvčata se v tuto kouzelnou noc dozvědí, za koho se provdají. Ale pozor, nebude to tak docela bez práce. Dívka musí podstoupit svatojánské čarování. Z devatera bylin natrhaných v noci na louce tajně uvije věneček, který si položí pod polštář. Důležité ovšem je, že při trhání bylin, o němž nesmí vědět nikdo další, nesmíte promluvit ani se ohlédnout.

Jak čarujeme

Kromě toho je třeba samozřejmě vědět, o jaké byliny se jedná. My vám to teď prozradíme, abyste mohla o svatojánské noci bez obtíží čarovat. Musíte najít a natrhat: kopretinu, růži, smolničku, chrpu, rozchodníček, čičmudíček (nebo tučmužíček, což je nejspíš v lidovém názvosloví netřesk), mateřídoušku, fialku, zvonek. V kouzelnou noc, kdy vám pod polštářem voní věneček z devatera kvítí, se vám zjeví ten, po jehož boku budete kráčet životem.

midsummer-nights-dream-1 Foto:

Nicméně ve svatojánskou noc se dějí i jinačí věci, o kterých neradno žertovat. Proto na sebe dávejte dobrý pozor, ať už budete trhat kvítí, pozorovat broučky s lucerničkami, kteří se právě během této noci zjevují (ano, ti, které znáte z knížky Jana Karafiáta), či se jen tak kochat romantickou atmosférou.

Podle pověstí se, stejně jako o Velkém pátku, rozestupuje země a vydává poklady. Nebylo by rozhodně špatné vylepšit si tímto způsobem finanční situaci, ale bez zázračného zlatého kapradí žádný poklad nenajdete. Kapradí rozkvétá o půlnoci, vydává zlatou záři. Pokud se vám podaří objevit květ kapradí a následně poklad, zlata a drahých kamenů si naberte jen tolik, kolik unesete. S nákladním autem se pak už nevracejte – temné síly by vás vlákaly do bažin.

Krásné divé ženy

Zlaté kapradí má ovšem dalekosáhlejší magickou moc: jeho šťastný nálezce se, kdykoli potřebuje, stává neviditelným, rozumí řeči zvířat, bylin i stromů a Štěstěna jej ani na okamžik neopustí. K naopak záporným jevům svatojánských nocí patří v prvé řadě nebezpečí požárů a také to, že kdekdo může propadnout peklu – zejména je-li při nálezu pokladu ve skále, která se před ním otevře, nenasytný. S tím úzce souvisí výskyt bludiček, které jsou o svatojánské noci vysloveně přemnožené a lákají poutníky do močálů. Kdo má ovšem dobré srdce, bát se nemusí, bloudivá světýlka mají na tohle nos: dobráka si naštěstí ani nevšimnou. A co víc, někdy jej i dovedou k pokladu.

No a mládenci by se měli mít na pozoru před divými ženami. Jsou velmi krásné, jezdí na jelenech, mají zelené oči, zelené šaty, černé vlasy a kruté povahy. Kdo se jimi nechá zlákat, toho utancují k smrti.

reklama

Související témata: svatba , svatojánská noc , svatý jan , provdat se , vdát se , ženich

reklama

Přečtěte si také

reklama