zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Za koho se provdáte? To prozradí svatojánská noc

Svatojánská noc je tajemná a může vám splnit lecjaké přání
Autor: Pinterest.com Svatojánská noc je tajemná a může vám splnit lecjaké přání
Eva Michorová , Vydáno: 23.06.2015
Noc před svátkem svatého Jana Křtitele, tedy z 23. na 24. června, je fascinující, plná tajemství a možná i trošku strašidelná. Pojďme se teď společně vydat – do pohádky.

reklama

Devatero bylin

Ve svatojánskou noc buďte dlouho vzhůru, bývá tajemná, plná vůně květin a stromů, a romantická. Chcete-li tento krásný lidový svátek oslavit po vzoru našich předků, pak je třeba zapálit někde na kopci či vyvýšeném místě svatojánský oheň jako pozdrav slunci, jehož síla v době letního slunovratu vrcholí.

Co raději nedělejte – i když naši předkové to dělali – je skákání přes oheň, zapalování košťat či pouštění hořících sudů z kopce, to by byla opravdu zábava na hranici katastrofy. Co však naopak doporučujeme: prozatím svobodná děvčata se v tuto kouzelnou noc dozvědí, za koho se provdají. Ale pozor, nebude to tak docela bez práce. Dívka musí podstoupit svatojánské čarování. Z devatera bylin natrhaných v noci na louce tajně uvije věneček, který si položí pod polštář. Důležité ovšem je, že při trhání bylin, o němž nesmí vědět nikdo další, nesmíte promluvit ani se ohlédnout.

Jak čarujeme

Kromě toho je třeba samozřejmě vědět, o jaké byliny se jedná. My vám to teď prozradíme, abyste mohla o svatojánské noci bez obtíží čarovat. Musíte najít a natrhat: kopretinu, růži, smolničku, chrpu, rozchodníček, čičmudíček (nebo tučmužíček, což je nejspíš v lidovém názvosloví netřesk), mateřídoušku, fialku, zvonek. V kouzelnou noc, kdy vám pod polštářem voní věneček z devatera kvítí, se vám zjeví ten, po jehož boku budete kráčet životem.

midsummer-nights-dream-1 Foto:

Nicméně ve svatojánskou noc se dějí i jinačí věci, o kterých neradno žertovat. Proto na sebe dávejte dobrý pozor, ať už budete trhat kvítí, pozorovat broučky s lucerničkami, kteří se právě během této noci zjevují (ano, ti, které znáte z knížky Jana Karafiáta), či se jen tak kochat romantickou atmosférou.

Podle pověstí se, stejně jako o Velkém pátku, rozestupuje země a vydává poklady. Nebylo by rozhodně špatné vylepšit si tímto způsobem finanční situaci, ale bez zázračného zlatého kapradí žádný poklad nenajdete. Kapradí rozkvétá o půlnoci, vydává zlatou záři. Pokud se vám podaří objevit květ kapradí a následně poklad, zlata a drahých kamenů si naberte jen tolik, kolik unesete. S nákladním autem se pak už nevracejte – temné síly by vás vlákaly do bažin.

Krásné divé ženy

Zlaté kapradí má ovšem dalekosáhlejší magickou moc: jeho šťastný nálezce se, kdykoli potřebuje, stává neviditelným, rozumí řeči zvířat, bylin i stromů a Štěstěna jej ani na okamžik neopustí. K naopak záporným jevům svatojánských nocí patří v prvé řadě nebezpečí požárů a také to, že kdekdo může propadnout peklu – zejména je-li při nálezu pokladu ve skále, která se před ním otevře, nenasytný. S tím úzce souvisí výskyt bludiček, které jsou o svatojánské noci vysloveně přemnožené a lákají poutníky do močálů. Kdo má ovšem dobré srdce, bát se nemusí, bloudivá světýlka mají na tohle nos: dobráka si naštěstí ani nevšimnou. A co víc, někdy jej i dovedou k pokladu.

No a mládenci by se měli mít na pozoru před divými ženami. Jsou velmi krásné, jezdí na jelenech, mají zelené oči, zelené šaty, černé vlasy a kruté povahy. Kdo se jimi nechá zlákat, toho utancují k smrti.

reklama

Související témata: svatba , svatojánská noc , svatý jan , provdat se , vdát se , ženich

reklama

Přečtěte si také

reklama