Silvestrovské oslavy se mohou zvrtnout: Jak se vyhnout kocovině a jak se jí zbavit

Silvestrovské oslavy jsou tady. Noci ohlašující konec roku stávajícího a začátek nového bývají pěkně divoké, účastníci oslav musí leckdy vyhledat i lékařskou pomoc. Pokud se chcete na Nový rok dobře bavit, ale zároveň si přejete být druhý den alespoň v rámci možností svěží, mohly by vám pomoci rady od expertů. Ti ví, jak kocovině předejít, nebo v tom horším případě, jak s ní rychle zatočit.

Kocovina je nepříjemným následkem bujarých večírků a vzniká v důsledku konzumace vysokého množství alkoholu. Jejími příznaky většinou bývají bolesti hlavy, nevolnost, žízeň či závratě. Na večírku se ale lze i při pití alkoholu chovat tak, abyste riziko kocoviny minimalizovali a následující den vstávali takřka svěží. A pokud si večírek užijete více, než jste chtěli, a s kocovinou se nakonec proberete, je možné se jí zbavit nebo ji alespoň zmírnit.

Jak předejít kocovině

1. Pijte střídmě

Snadno se řekne, hůř se koná. Střídmé pití má ale nesporně své výhody. Pokud máte žízeň, nezapíjejte ji alkoholickým nápojem, dejte si nealko. Alkohol si dejte na chuť. Neexistuje specifické množství, které se nevyplatí překračovat, neb to je u každého jedince jiné. Pokud ale cítíte, že další drink už by vám zamotal hlavu, vynechte ho.

2. Vynechte kongenery

Hlavní chemickou složkou alkoholických nápojů je ethanol, objevují se v něm ale také kongenery. To jsou vedlejší chemikálie vznikající při destilaci a jiných reakcích. Alkoholu dodávají nezaměnitelnou chuť, ale také zvyšují intenzitu kocovin. Podle magazínu Healthline je vysoké množství kongenerů například v tequile, whisky či v koňaku. Nejmenší množství jich naopak obsahují bezbarvé nápoje, tedy například vodka, gin či bílý rum, které se vyplatí pít, pokud se chcete vyhnout kocovině.

3. Doplňujte tekutiny

Alkohol působí močopudně a může tak přispívat k dehydrataci. Ta sice není považována za příčinu kocovin, ale může přispět k silnější intenzitě jejích projevů, jako jsou žízeň, bolest hlavy, závratě či sucho v ústech. Dehydrataci se naštěstí lze vyhnout, stačí mezi každým alkoholickým drinkem vypít sklenici vody a po příchodu domu jednu vypít i před spaním. Pokud budete pít například perlivou vodu či zelený čaj, podle studie z roku 2016 tím navíc snížíte i riziko poškození jater ethanolem.

4. Nekuřte

Při pití alkoholu se mnohdy i nekuřáci uchýlí k tomu, že si u drinku zapálí cigaretu. To nemá na kocovinu vliv, ale kuřáci většinou během pití alkoholu kouří ještě o něco víc než obvykle. Podle studie zveřejněné zdravotnickým magazínem Journal of Studies on Alcohol and Drugs přitom kouření výrazně zvyšuje riziko a poté také intenzitu kocoviny.

5. Pozor na jídlo

Pokud se před spaním po alkoholovém dýchánku hodláte najíst a zaplnit tak prázdný žaludek, dobře si rozmyslete, co sníte. Vyhněte se konzumaci jídel, o kterých víte, že vám mohou podráždit trávicí systém. Dietoložka Cara Harbstreet doporučuje překonat jakékoliv chutě na pálivá křidélka a raději hlad zajíst zeleninou, ovocem či jinými potravinami s vysokým obsahem vody.

Jak zahnat kocovinu

1. Pořádný spánek

Pokud na druhý den po večírku máte plány, opít se nebude nejlepší nápad. Spánek výrazně napomáhá k regeneraci těla, a pokud ho nebudete mít dostatek, vaše kocovina může být horší. Snažte se si k posteli připravit vše k jeho zkvalitnění. Jdete-li spát pozdě, východ slunce by vás mohl vzbudit předčasně. Pokud nejste vybaveni skutečně nepropustnými závěsy, nasaďte si masku na oči.

2. Zapomeňte na „vyprošťováky“

Řeči o tom, že na kocovinu je nejlepším lékem láhev piva či jiný alkoholický drink, jsou nepravdivé. Experti se shodují na tom, že ranní drink jen oddaluje nevyhnutelné. Ze slaboučké kocoviny se požitím dalšího alkoholu naopak může stát ještě horší, než s jakou se vaše tělo původně mělo vypořádávat.

3. Nasnídejte se

Ač se vám po ránu může zdát, že cokoliv pozřete v sobě neudržíte, bohatá snídaně je důležitá. Požívání alkoholu může způsobit nízkou hladinu krevního cukru, protože narušuje vypouštění glukózy z jater do krve. Snídaně bohatá na živiny tak může vyrovnat krevní hodnoty a dopomoct k tomu, abyste se necítili slabě a aby vás nebolela hlava.

4. Nepijte, na co přijdete

Experti z univerzity Sun Yat-Sen v Číně zkoumali vliv celkem 57 různých nápojů na kocovinu. Zatímco ulevit vám po ránu může perlivá voda, jejíž konzumace urychlí zpracovávání alkoholu, přitížit by vám naopak mohly bylinné čaje. Jejich konzumace zpracovávání alkoholu naopak zpomalí a kocovinu byste si tak zbytečně prodloužili.

5. Zacvičte si

Pokud není vaše kocovina tak silná, že vás v podstatě upoutá k posteli, cvičením si můžete velmi ulevit. Nemusíte se vyloženě mučit v posilovně, stačí lehké až středně náročné cvičení, které podpoří krevní oběh, zrychlí metabolismus a také zbaví tělo toxinů. Navíc ze sebe díky pohybu po propařené noci budete mít i lepší pocit.

Sdílejte článek
Štítky alkohol kocovina pití nápoj silvestr nový rok

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.