Celebrity

18. listopadu 2022 05:30

David Laštovka

Herečka Věra Vlčková se dožila pouhých 45 let. Zákeřnou nemoc před kolegy tajila

Ačkoliv osud herečce Věře Vlčkové dopřál na tomto světě pouhých 45 let, nedá se říct, že by svůj čas nevyužila naplno. Přestože bojovala s vážnou nemocí, snažila se hrát až do poslední chvíle. Zemřela tři dny před Vánoci v roce 1989, jen krátce po dokončení svého posledního filmu Vrať se do hrobu, kde ztvárnila postavu ředitelky gymnázia.

Za svůj krátký život toho Věra Vlčková stihla opravdu hodně. Zahrála si v desítkách filmů a seriálů, výraznou stopu zanechala i na divadelní scéně. Jejím manželem byl plicní lékař Josef Vocelka, s nímž měla dvě děti: Josefa, kterého přivedla na svět v roce 1971, a o pět let mladší dceru Barboru.

Do jejího rodinného i pracovního štěstí však nemilosrdně zasáhla zákeřná rakovina, kterou onemocněla v pouhých pětačtyřiceti letech. Bojovala s ní velmi statečně. Ani nejbližším kolegům v divadle se o tom, čím si prochází, slůvkem nezmínila. Nechtěla je strašit, nepřála si, aby ji někdo litoval.

„Byla to taková rychlovka. V červnu se s námi rozloučila před divadelními prázdninami, v září přišla v paruce a v prosinci umřela,“ prozradil deníku Aha! herec Zdeněk Žák (70). V srdci ji má uchovanou jako kamarádku a úžasnou osobnost, která nikdy nezkazila žádnou legraci. „Za totáče jsme jezdili ve třech lidech na pionýru v noci po Praze. Z klubu jsme byli lehce ovíněni, Věra pak cestovala celou noc tramvají po Praze a ráno šla rovnou na zkoušku. Vždycky v tramvaji usnula, na konečné ji vzbudili, ona si zase přesedla do jiné a takhle jezdila až do rána,“ zavzpomínal s úsměvem Žák.

Zdeněk Žák byl také hostem talkshow 7 pádů Honzy Dědka:

Už nikdy nebudu jako dřív, sdělila kolegyni

V podobném duchu o Věře Vlčkové hovoří také herečka Marta Vančurová (74). „Byla vážně nemocná, ale vůbec o tom nemluvila. Pamatuji si, že jsem ji jednou potkala a ona mi řekla: Už nikdy nebudu jako dřív... Až zpětně jsem si uvědomila, že se to týkalo nemoci,“ prohlásila.

Vlčková se narodila 9. května 1944 v Kroměříži. Už jako studentka vystupovala s tamními ochotníky. Po maturitě se přihlásila na pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně se zaměřením na tělocvik a ruštinu. Láska k divadlu ale nakonec zvítězila a po roce přešla na JAMU, kterou úspěšně absolvovala v roce 1966.

Divadelní kariéru zahájila v Ostravě, odkud zamířila do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde působila do roku 1981. Následně získala angažmá v Realistickém divadle v Praze (dnešní Švandovo divadlo, pozn. red.), kterému zůstala věrná až do své předčasné smrti. Na sklonku života získala za mimořádné jevištní výkony Cenu Jaroslava Průchy.

Sdílejte článek
Štítky film rakovina manželství divadlo úmrtí herečka Věra Vlčková Vrať se do hrobu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.