Zdraví a nemoci

7. února 2025 07:00

Ema Bártová

Stoupající teplotu můžete srážet hned, když se dítě cítí špatně. Nečekejte na 38 stupňů

Léta platilo, že horečka pomáhá tělu bojovat s infekcí, a proto se nemá do nějakých osmatřiceti, osmatřiceti a půl vůbec srážet. Tento postup se doporučoval u dětí i u dospělých a pořád vám ho dost možná v ordinaci u praktika poradí. Přitom je to už překonaný názor.

Některým dětem na pohled nic moc není, až když jejich tělesná teplota stoupá k devětatřiceti stupňům, zatímco jiným je bídně, ačkoli teploměr ukazuje sotva sedmatřicet. U dospělých to není jiné. Mnozí z nás při běžných virózách horečku nemíváme, a přesto se můžeme cítit docela mizerně. Zdráháme se přitom teplotu srážet pomocí léků, protože pod osmatřicet se to přece nedělá.

Zkuste na tuhle poučku jednou provždy zapomenout a řídit se především tím, jak se vy nebo vaše děti cítíte. Nemá smysl čekat, až teplota vystoupá nad osmatřicet, protože to stejně k ničemu není - není pravda, že horečka zásadně pomáhá hubit viry nebo bakterie, a že proto je její okamžité srážení omylem.

„To, že mají děti s horečkou bojovat, je snad největší mýtus pediatrie, zastaralá teorie,“ řekl k tomu nedávno jablonecký neonatolog a pediatr Cyril Matějka, který na překonaná doporučení lehce provokativní formou upozorňuje na svém instagramovém profilu Cyril Děckař. Horečka je podle něj pouze vedlejším projektem infekce a nijak nepomáhá tvorbě protilátek.

Přitom radu o tom, že „do osmatřiceti nic nesrážejte“ běžně uslyšíte v ordinacích praktiků, stejně jako se ji můžete dočíst na webových stránkách ordinací nebo na různých odborných portálech. Určitou výjimkou je například web Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP). „Je třeba zhodnotit celkový stav dítěte. Za všech okolností srážíme teplotu nad 38,5 °C. Benefitem je zmírnění nepříjemného pocitu pacienta, snížení ztrát vody a tím rizika dehydratace, zmírnění bolesti,“ píše se zde.

Právě od zhodnocení toho, jak se nemocný člověk, ať už dítě nebo dospělý, cítí, by se mělo odrážet podání léku na horečku. Pokud se někdo už tehdy, když teploměr ukazuje sedmatřicet a půl, cítí špatně, není důvod, proč mu léky nedat, ačkoli fakticky to ještě není horečka, ale jen zvýšená teplota.

Někteří lidé nechávají stoupat horečku dokonce až na devětatřicet a více stupňů, ale tady už negativa nad domnělými přínosy převažují zcela zjevně. Taková tělesná teplota zatěžuje ledviny, srdce a oběhový systém. Horečka tak tělo vyčerpává, zatímco případný pozitivní vliv na zafungování imunitního systému je zcela marginální. Jak poukazuje například tato odborná práce, některé bakterie skutečně horečka ničí, ale významně až při hodnotách 40 až 42 stupňů, což už může krom velké zátěže na organismus poškodit mozek.

Také tato práce doporučuje, aby se rodiče při rozhodování o snižování horečky řídili především tím, jak se dítě cítí, místo aby viděli, že potomkovi zjevně není dobře, byli z toho úzkostní, a přesto lék nepodali, protože přece nejde o vysokou horečku.

Přečtěte si také: Kašlat tři týdny je normální. Důležité je, aby se příznaky průběžně zlepšovaly

Dalším problémem souvisejícím s horečkou je, že rodiče na ni sice použijí léky, které zároveň mírní bolesti hlavy, svalů či kloubů, ale v příliš nízkých dávkách, takže nezaberou dost. Údaje na obalech léků nemusí být moc platné, protože bývají poddávkované.

Paracetamol se podává v dávce 10–15 mg/kg váhy a dávku po 6 hodinách, nesmí být překročena dávka 75mg/kg váhy a den, zabírá většinou do půl hodiny. Účinek nastupuje zhruba do hodiny od podání. Ibuprofen se užívá v množství 5–10 mg/kg váhy a dávku po 8 hodinách, nesmí být překročena dávka 40 mg/kg váhy a den. Pokud se nedaří horečku srážet, je možné obě účinné látky kombinovat s čtyřhodinovým odstupem mezi nimi. Tedy dát například v osm ráno paracetamol, v poledne ibuprofen, v čtyři odpoledne paracetamol a v osm večer zase ibuprofen.

Úlevu může přinést i vnější ochlazování, ale lepší než dříve doporučovaný zábal je vlažná vana. Zábal funguje méně a navíc může děti děsit. Vanu nicméně nedáváme dítěti, které se necítí zrovna dvakrát dobře nebo se klepe.

Video: Podívejte se, které bylinky pomáhají při virózách

Čípky často zavádíme špatně

Zvláště u nejmenších dětí rodiče často na bolest nebo horečku používají čípky, protože léky v tabletkách ještě polykat neumějí a ani hustý přeslazený sirup s chemickou ovocnou příchutí není snadné do nich dostat. To je ostatně důvod, proč se k čípkům někdy uchylují i rodiče starších dětí včetně mladších školáků. Domnívají se navíc, že čípek zabere rychleji než lék spolknutý.

To ale podle pediatra Cyrila Matějky není pravda a jediným důvodem, proč podávat léky na horečku tímto způsobem skutečně je to, že se to jiným způsobem nedaří. Případně že dítě například zvrací. O tom, že vstřebávání přes konečník je slabší, ostatně svědčí i fakt, že čípky mají silnější dávkování než léky se stejnou účinnou látkou podávané ústně.

Rodiče navíc čípek často zavádíjí špatně, protože ho jen palcem zatlačí do konečníku. "Místo toho, aby zastrčili jeden článek prstu dovnitř," vysvětluje lékař. Jinak se totiž čípek rozpustí a vyteče ven, místo aby se vstřebal a zafungoval.

Zdroj: www.nzip.cz, www.mottchildren.orgwww.mottchildren.org, wave.rozhlas.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 2. 2025

Berani, dnes je vhodný den k tomu, abyste se zamysleli nad svými ambicemi. Zvažování toho, co od života skutečně chcete, může být nápomocné při stanovování cílů a uskutečňování snů. Dosáhnout jich může být často tak jednoduché, jako se rozhodnout a udělat první krok. Pokud je například vaším snem mít ideálního partnera a jste s někým, kdo takový není, praktickou volbou je ukončit současný vztah. Strach, obavy a nedostatek sebedůvěry jsou věci, které vám mohou bránit v pohybu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.