Tajná minulost Felixe Holzmanna: Za války sloužil jako voják v nacistické uniformě
Jeho scénky Na lavičce, Rozvod, Akvárium nebo Včera, dnes a zítra zná každý a už doslova desítky let baví generace Čechů i Slováků. Felix Holzmann se s ikonickým kloboučkem a kulatými brýlemi nesmazatelně zapsal do našich pamětí jako geniální komik s citem pro ironii a absurdní situace. Až nyní, téměř 23 let po jeho smrti, však vyšlo najevo, že vždy usměvavý Holzmann v německé uniformě bojoval v druhé světové válce a po zajetí Sověty strávil rok v gulagu.
Německý rodák ze Sudet Holzmann neměl na vybranou
Zdá se to být neuvěřitelné, ale byť není žádným tajemstvím, že Felix Holzmann měl německý původ a 18. narozeniny oslavil 8. července 1939, tedy pouhé dva měsíce před vypuknutím druhé světové války v Evropě, o jeho druhoválečné minulosti se až dosud mnoho nevědělo. Rodák z Teplic, které tehdy spadaly pod Sudety, jež již 1. října 1938 nacistické Německo obsadilo, o tom, co dělal za války, veřejně nikdy nemluvil. A z nějakého důvodu se po tom nikdy nikdo příliš nepídil – tedy až do nynějška.
Na popud veřejných střípků informací se historik Martin Krsek z Oblastního muzea v Ústí nad Labem rozhodl dotázat Spolkového archivu v Německu, zda o Felixi Holzmannovi nemají nějaké záznamy vztahující se k vojenské službě za druhé světové války. A k jeho velkému překvapení dostal nejen pozitivní odpověď, ale také detailní dokumentaci, z níž vyplývá, že Felix Holzmann strávil naprostou většinu druhé světové války v německé armádě.
Felix Holzmann vzhledem ke svému původu musel narukovat do německého Wehrmachtu. Dokumenty, které muzeum odtajnilo během tiskové konference, rovněž obsahují snímek mladého Holzmanna v německé uniformě. Jeho válečný osud však nebyl snadný a historici jsou si téměř jistí, že si z konfliktu velmi pravděpodobně odnesl trauma. Dalším důvodem, kvůli němuž se o jeho minulosti v nacistické uniformě vůbec nemluvilo, pak mohl být fakt, že během minulého režimu, kdy Holzmann prožil svá nejslavnější léta, šlo o citlivé, nepohodlné téma.
Holzmann sloužil čtyři roky, žádnou kariéru ale neudělal a skončil v gulagu
V německé uniformě nakonec Felix Holzmann strávil více než čtyři roky, konkrétně narukoval začátkem roku 1941 a sloužil bez přestání až do května 1945. Dostal se k německému námořnictvu, konkrétně dělostřelectvu, což znamenalo, že zpravidla sloužil u pobřežního dělostřelectva, ale mohl být i součástí námořních hlídek na moři. Dle jeho dokumentů během války postupně sloužil v rámci Baltského i Severního moře, dále v Polsku, Německu i Francii.
Konec války prožil v těžkých bojích na východní frontě, avšak dokumenty o jeho dalším osudu mlčí. Místo nich se proto historik obrátil na Holzmannovy potomky. „Jeho dcera nám vyprávěla hlavně o období, kdy ho ke konci války zajali námořníci Rudé armády na hlídkovém člunu. Poté byl převezen do gulagu na Sibiř,“ uvedl Krsek. Domů se Holzmann vrátil až v roce 1946, podle všeho v tak zuboženém stavu, že si úřady předvolaly jeho sestru, aby jim jej pomohla identifikovat, jelikož po sovětském zajetí nebyl k poznání.
Z vojenské karty Holzmanna dle historika rovněž vyplývá, že s největší pravděpodobností nebyl žádným zapáleným nacistou, a naopak se jen snažil přežít. „V jeho vojenské kartě se objevuje hodnocení ‚není vhodný k povýšení‘ a žádnou kariéru skutečně neudělal, ačkoliv nebývalo neobvyklé pravidelné postupování ve vojenské hierarchii. Lze si to vyložit tak, že nebyl žádným zaníceným vojákem, horujícím pro boj a válku,“ uvedli badatelé z ústeckého muzea.
Jeho válečnou minulost znala StB, na veřejnost ale nikdy neunikla
Ti také potvrdili domněnku o tom, že komunistická StB nacistickou minulost Holzmanna velmi dobře znala. Dokazuje to mimo jiné dokument o prověrce známého komika za to, že měl kritizovat socialistické zřízení a velebit NSR. V tom se totiž přímo členové StB mimo jiné o minulosti známého komika v německé uniformě zmiňují.
Voláme Čechy do boje! Praha se před 80 roky vzepřela nacistům, okupanti se brutálně mstili