Celebrity

10. února 2023 11:55

Eliška Reiglová

Textař Michael Prostějovský se vzdal včelky Máji. Nechtěl, aby měl Karel Gott problém

Michael Prostějovský (74) je uznávaný textař a nebýt jednoho žertu, mohl si na konto připsat i legendární píseň spojovanou s kultovní pohádkou. Byl totiž prvním mužem, kterému se do ruky dostala úvodní znělka ke včelce Máje. Ta mu nakonec unikla jen o vlásek.

Michael Prostějovský se narodil v květnu roku 1948 v Praze a texty k písním začal psát už koncem 60. let. Následně otextoval mnoho známých písní, například Nářek převozníka, Zázrak je žít, Když písně lžou, Trémou nedýcháš a řadu dalších. Jedna píseň mu ovšem unikla, což ho dodnes mrzí, i když už na situaci vzpomíná s úsměvem.

Zrádný vtipálek

Oblíbenou pohádku Včelka Mája a znělku k ní, kterou nazpíval Karel Gott (†80) a kterou v jeho podání milovali i Němci, původně neměl otextovat Zdeněk Rytíř (†69). Byl to Michael Prostějovský, za kterým Mistr přišel jako k prvnímu.

VSTUPTE S NÁMI DO PRIMA+ A UŽÍVEJTE SI KVALITNÍ ČESKÉ I ZAHRANIČNÍ FILMY A SERIÁLY!

„Začátkem 80. let v Německu frčela kreslená Die Biene Maja a Karel chtěl, abych na to napsal český text. A protože tady to nikdo neznal, udělal jsem si z toho takovou slovní hříčku a nazval jsem tu písničku Mája a Kája,“ zavzpomínal Prostějovský v talkshow 7 pádů Honzy Dědka.

Vše nakonec zmařil nepovedený vtípek dosud neznámého člověka. „Byl natočený základ a Karel přišel do studia, vzal si partituru a nějaký vtipálek na ni přes noc napsal Mamája a Kakája. Karel říkal, že si z toho lidi budou dělat srandu,“ popsal známý textař moment, na který vzpomíná s úsměvem.

Mohlo by vás zajímat: Za Tři oříšky pro Popelku Karel Svoboda koupil luxusní vilu. Miliony vydělává i po smrti

Situace se nakonec vyvrbila tak, že Michael Prostějovský odjel z vlasti a oblíbenou písničku kvůli tomu známe v podobě, v jaké je nyní. „Vzhledem k tomu, že jsem v té době měl skoro sbalené kufry, že pojedu do Německa, protože tady byla situace, jaká byla, domluvili jsme se, že to otextuje Zdeněk Rytíř, aby z toho Karel neměl problémy, když odejdu. Takže písnička vznikla, měla český text, ale ne ode mě,“ dodal.

Sdílejte článek
Štítky Karel Gott FTV Prima píseň 7 pádů Honzy Dědka text textař Včelka Mája Zdeněk Rytíř Michael Prostějovský

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 6. 2023

Po emocionální spoušti, kterou jste prošli v posledních týdnech, bude období začínající dnešním dnem docela uklidňující. Těchto hladších a klidnějších vod můžete využít ke znovunalezení citové harmonie a zlepšení rovnováhy svého energetického toku. Navíc, Berani, pokud vaše fyzické zdraví není zcela odpovídající, nadcházející týdny by vám měly poskytnout příležitost k odpočinku a regeneraci.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.