Celebrity

24. ledna 2023 17:35

Tomáš Durčák

Tragédie, z níž dodnes mrazí. Krásná Sharon Tate mohla být fanatiky zavražděna omylem

Je to jeden z nejznámějších a zároveň nejbrutálnějších případů vraždy, který široká veřejnost zná. Zfanatizovaní stoupenci Charlese Mansona pod vlivem drog vtrhli 9. srpna 1969 do domu šestadvacetileté herečky Sharon Tate a jen dva týdny před termínem porodu ji společně s dalšími čtyřmi lidmi nevídaně brutálním způsobem zavraždili. Řada faktorů však nasvědčuje tomu, že Sharon nebyla vůbec cílem Mansona a šlo o jeden velký omyl.

V roce 1969 byste v Hollywoodu marně hledali herečku s lépe rozjetou kariérou, než byla Sharon Tate. Nesmírně půvabná americká herečka, modelka a manželka režiséra Romana Polanského se těšila velké známosti i popularitě.

Pohádková kariéra, manželství a „hnízdečko lásky“

Byť začínala původně u reklam, v roce 1967 dostala první šanci ve filmu Eye of the Devil. Tehdy se rovněž schylovalo k její svatbě se slavným hollywoodským kadeřníkem Jayem Sebringem. Jenže ještě téhož roku se v Anglii při natáčení filmu Ples upírů bezhlavě zamilovala do jeho režiséra Romana Polanského, kterého si v lednu 1968 vzala.

Mezitím točila další filmy, díky Romanovi se dostala do společnosti tehdejší hollywoodské smetánky, která si ji ihned zamilovala a za film Údolí panenek (1967) si vysloužila nominaci na Zlatý glóbus. Netušila však, že její následující dva snímky Dům sedmi rozkoší (1968) a 12+1 (1969) budou těmi, posledními, které v životě stihne natočit. Poslední film dokonce vyrazila na jaře 1969 točit až do Itálie jen proto, aby si mohla zahrát po boku tehdejší herecké i režisérské hvězdy Orsona Wellese.

Originální seriály exkluzivně na prima+

Ještě před tím, necelý rok po svatbě Sharon otěhotněla, a tak se s manželem rozhodli najít si vhodné bydlení, kde by spolu mohli vychovávat děti. Nakonec si pronajali malebný dům s výhledem na Los Angeles s adresou 10050 Cicelo Drive, kde dříve bydleli jejich přátelé, hudební producent Terry Melcher a herečka Candice Bergen. Sharon a Roman zde byli několikrát na návštěvě, ona z něj byla od začátku nadšená a od začátku mu říkala „hnízdečko lásky“.

Přípravy na narození syna ukončila brutální vražda

Po konci natáčení pobyla nějaký čas v Londýně s manželem a pak se v červenci vrátila lodí zpět do USA (ženy v pokročilém stupni těhotenství měly tehdy ze strany aerolinek zákaz absolvovat dlouhé lety přes oceán). Termín porodu měla někdy ke konci srpna a 12. srpna za ní měl domů dorazit Roman Polanski. Mezitím s ní bydleli tři přátelé.

Jen tři dny před jeho návratem se však Sharon Tate, její spolubydlící a správce domu stali obětí brutální hromadné vraždy, kterou spáchali přívrženci Charlese Mansona. Když 9. srpna ráno uklízečka domu zavolal policii, byla scenérie v domě a jeho okolí šokem i pro otrlé vyšetřovatele. Čtyři z pěti obětí včetně Sharon Tate v sobě měly tolik bodných ran, že jejich těla byla téměř zohavena.

Na těle herečky vyšetřovatelé napočítali celkem šestnáct bodnutí, přičemž pět z nich klasifikovali jako smrtelných. Společně s ní zemřel při útoku 9. srpna i její nenarozený syn Richard Paul Polanski. Až později při vyšetřování zatečených pachatelů se svět dozvěděl o posledních okamžicích Sharon. Snažila se údajně s vrahy vyjednávat a prosila je, aby ji nechali ještě dva týdny na živu, než porodí, a zabili ji až poté. Avšak marně.

Její vražedkyně Susan Aktinson pak krví mrtvé Sharon na vstupní dveře napsala anglicky „PIG“, tedy prase. Společně s ní byli z brutální pětinásobné vraždy obviněni Charles Watson, Patricia Krenwinkel, Linda Kasabian a posléze i Charles Manson, jež měl být strůjcem celé akce. Právě jeho původní plán byl však zřejmě jiný a své zdrogované příznivce poslal do domu za účelem zabít někoho zcela jiného.

Proč mohla Sharon Tate zemřít omylem?

Abychom tuto teorii mohli rozvinout, je potřeba vrátit se z osudného 9. srpna až do doby, kdy v něm žil bývalý nájemník, hudební producent Terry Melcher. Zatímco Sharon Tate ani žádná z dalších obětí Mansona neznala a nikdy se s ním nesetkala, Melcher ano. Charles Manson jej dříve ve snaze prorazit v hudební branži kontaktoval a při osobním setkání jej přesvědčoval, aby mu producent pomohl vydat jeho nahrávky. Ten jej však měl bez sebemenšího zájmu odmítnout.

Poslední snímky žijící Sharon Tate, které jen pár dní před její i svou vlastní smrti pořídil kamarád herečky Jay Sebring:

Vyšetřovatelé tak pro brutální vraždě pracovali také s verzí, že rozzuřený Manson se chtěl namyšlenému producentovi, který ignoroval jeho hudební talent, pomstít. Rozhodl se proto do domu, kde žil, poslat své zabijáky, aniž by si ověřil, že se Melcher již odstěhoval a na 10050 Cicelo Drive již žije Sharon Tate s Romanem Polanskim. Charles Manson však tuto – a vlastně ani žádnou jinou – verzi přípravy brutální krvavé lázně, která ve své době šokovala celou Ameriku, nepotvrdil.

Dva z usvědčených vrahů, Charles Watson a Susan Atkins však vypověděli, že Melcher skutečným cílem nebyl a Manson věděl, že v cílovém domě již nebydlel. Dle Atkins chtěl Manson v Terry Melcherovi vyvolat strach, protože jim slíbil několik věcí, ale nikdy své slovo nedodržel. Zda je tato verze pravdivá, či nikoli, se však už možná nikdy nedozvíme.

Po zbytek svého života, který strávil až do smrti 19. listopadu 2017 ve vězení, totiž Charles Manson opakovaně tvrdil, že jeho přívrženci se k tomuto běsnění rozhodli sami bez jeho vědomí a jeho jako hlavního strůjce do případu zatáhli úmyslně. Varianta, že Sharon Tate, její nenarozený syn i tři její přátelé oné letní noci v roce 1969 zemřeli zcela zbytečně a omylem, je však dodnes velmi reálná.

Sdílejte článek
Štítky smrt vražda vězení doživotí těhotenství kariéra sekta herečka omyl Charles Manson Sharon Tate Roman Polanski Patricia Krenwinkel Linda Kasabian Charles Watson Richard Paul Polanski Terry Melcher

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 6. 2023

Díky společenským událostem nebo skupinovým aktivitám byste se mohli dostat do kontaktu s mnoha lidmi, Berani, a to jak s blízkými přáteli, tak s náhodnými známými. Do vašeho života může vstoupit nová osoba, která pro vás bude mít zásadní význam. Mohou se objevit záležitosti, které vás silně ovlivňují, a vy pravděpodobně nebudete váhat s vyjádřením svých názorů. To je v pořádku, protože budete taktní a ostatní ocení vaši upřímnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.