Vznik symbolu srdce: Teorií je několik, jak souvisí s hrobkami či ženským pozadím?
V dnešní době jde o jeden z nejpoužívanějších emotikonů, symbol srdce se ale objevuje na různých předmětech už od doby 2000–3000 let před naším letopočtem. Jak tento všudypřítomný tvar vznikl?
Zatímco pocity spojené s láskou ve skutečnosti ovlivňují spíše naši trávicí soustavu, tedy žaludek a střeva, jako symbol si pro ni lidé vybrali srdce. Teorií o jeho vzniku je hned několik.
1. List révy či břečťanu
Jedním z nejstarších příkladů je původ srdce v listech rostlin. Nejčastěji se vypráví o břečťanu, který bývá používán jako symbol věrnosti. Objevoval se na amforách a další keramice už od roku 3000 před naším letopočtem, postupně jej v Evropě převzali Řekové, Etruskové a Římané. Na řeckých předmětech byl stylizován do výhonků révy a dával se do souvislosti s bohem vína Dionýsem. Ve 4. století se dokonce v Efezu používal jako znak pro nevěstinec, od toho pak udělal velký skok a začal se objevovat jako výzdoba hrobek, na nichž sloužil jako představa lásky a oddanosti „až za hrob“.
Přečtěte si také: Velký horoskop lásky pod vlivem karet. Váhy zaskočí nevěra, Ryby čeká osudové setkání
2. Semena antikoncepční rostliny
Další botanická teorie se týká silphia, což je druh obřího fenyklu s kulinářským a léčebným využitím. Lusky skrývají semena ve tvaru srdce. Silphium je navíc považováno za antikoncepční prostředek, proto mohlo jeho spojení se sexem způsobit, že se tvar srdce propojil s láskou. Zajímavé je, že přeměna tvaru listu na symbol pro lidský orgán byla způsobena nedostatkem anatomických znalostí.
3. Ženské pozadí
Existuje však i jiná verze původu „srdce“, kterou vyslovil Galdino Pranzarone, profesor psychologie ve Virginii. Podle něj pochází z antického symbolu ženství, kdy byla krása spojována především s podobou ženské pánve. Přičemž v případě symbolu srdce je nejspíš myšlen pohled zezadu. Vědec Pranzarone uvedl, že Řekové tehdy byli jediní na světě, kteří uctívali ženské křivky. Souměrně tvarované pozadí bohyně Afrodité se mělo údajně stát hlavní předlohou.
Další teorie vzniku srdcového tvaru vychází třeba ze zdánlivě odlišných geometrických tvarů, jako je například čtverec, ale i z krků páru labutí. Můžeme se jen domýšlet, jaký byl skutečný důvod vzniku srdíčka, které s oblibou dodnes používáme.
První známé zobrazení tvaru srdce jako symbolu lásky se objevilo ve francouzském rukopisu z roku 1250 zvaném Roman de la poire, ve kterém mladý muž drží své srdce podobné tvaru borové šišky a směruje ho ke své lásce. Až do 14. století bylo srdce obvykle zobrazováno vzhůru nohama. To se změnilo v 15. století, když se symbol srdce začal podobat tomu, který používáme dnes, a stal se jedním ze znaků na hracích kartách.
Ještě více tvar srdce podpořil svátek svatého Valentýna, který byl založen v roce 496 na počest umučeného světce, jenž pomáhal milencům a uzavíral tajné sňatky. Velkolepou extravaganci udělala z Valentýna viktoriánská posedlost propracovanými pohlednicemi. V roce 1977 se tvar srdce stal slovesem, například na tričkách s nápisy jako „I ♥ NY“. Ikony srdíček se používají k měření životů ve videohrách, staly se jedním z nejužívanějších emotikonů a pravděpodobně se budou i nadále vyvíjet a předávat po generace.
Zdroje: artandobject.cz, epochtimes.cz
Linda Finková oslaví Valentýn s celou rodinou: