zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Manuál na šťastný život 28.díl: Jak po rozvodu znovu začít žít

Manuál na šťastný život 28. díl: Jak po rozvodu znovu začít žít
Autor: iStock Manuál na šťastný život 28. díl: Jak po rozvodu znovu začít žít
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

reklama

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím! 

Krize a pak rozvod

Rozvod by měl být v žebříčku řešení manželské krize až na posledním místě. V dnešní době se však zdá, že je na jednom z předních míst. Manželství prochází krizí a manželé začnou jednat o rozvodu, aniž by se pokusili své manželství zachránit. Podle statistik téměř každé druhé manželství končí rozvodem.

Co je příčinou nestability současného manželství?

 • Především se jedná o volnější způsob života. Většina párů spolu žije na „psí knížku“ a manželství bere jako zastaralý institut. Ženy jsou více samostatné a nezávislé a muže upozorňují na skutečnost, že ho vlastně nepotřebují.
 • V dnešní společnosti je i více bezdětných párů a žijeme konzumní způsob života. Často je pro manžele i obtížné zformulovat důvody rozvodu a jako důvod uvádějí neslučitelnost názorů.
 • Jsou to také partnerovy vlastnosti, které dokážou rozbít každý vztah. Nebo se prostě k sobě s partnerem opravdu nehodíme a pak je rozvod tím nejlepším řešením. 
 • Velkým problémem bývá také absence komunikace. V případě, že spolu partneři nedokážou komunikovat a vyjadřovat své postoje a potřeby, je to problém, který se stále zvětšuje a postupně vede k jejich odcizení.
 • Nevěra a mimomanželské vztahy jsou častým důvodem k rozvodu. Ne vždy s rozvodem ten druhý partner musí souhlasit. Má touhu se pomstít nebo doufá, že se k němu jeho partner vrátí. Nechá tak na něm možnost vztah znovu obnovit. Jedná se o nepřijetí reality a neschopnosti přiznat si, že jejich partner už o ně nemá zájem a nechce v partnerství nadále zůstávat. Každý konec vztahu je bolestivý a náročný, ale tímto odkladem se může bolest jen prodlužovat. Většinou se jedná o partnery, kteří jsou na svém protějšku a na partnerském vztahu závislí. Upnutí se na partnera a přesvědčení, že se jedná o nejdůležitější vztah jejich života je důvodem, proč partnera nemohou opustit. Prožívají tak velkou bolest, která jim bere smysl jejich života a hroutí se jim celý svět.

Jaké jsou možnosti, jak zachránit vztah?

 • Stále pracovat na své sebedůvěře a sebevědomí.
 • Rozvíjet své koníčky a zájmy.
 • Udržovat si ve svém životě určitou formu nezávislosti.
 • Být dobře naladěni, ale znát svoji hodnotu a cenu. 
 • Nerozdávat se a především se neobětovat. 

Muži potřebují ve svém životě neustálé výzvy. Partnerka, která na úkor sebe samé svému partnerovi vše dovolí a omezí tím svůj vlastní život, pro něho není výzvou, ale jistotou. A výzvu tak hledá jinde. Žena musí být pro muže výzva, ale i přístav, kam se rád vrací, protože zde cítí teplo domova. Muž touží po obdivu a v ženě hledá kombinaci slabosti a síly. 

V sexuální oblasti muž touží po ženě, která ví, co chce, a nestydí se za své tělo. Umí si říci o dotyky, které ji vzrušují, a sex si plně užívá. Ženy si často pletou roli partnerskou s rolí mateřskou, ale muž potřebuje být uznávaným jedincem, ne malým klukem, který si zapomněl doma svačinu. Také potřebuje pro svůj svět dostatek svobody, kdy může být klukem a zajít si sám na ryby nebo s kamarády na motorky. 

Muži zase mohou ženě poskytnout více romantiky, pochopení a komunikace. Žena potřebuje obdiv a lásku, a i přesto, že si muž často myslí, že je zbytečné říkat jí, jak ji má rád, protože přece jinak by s ní nebyl (myšlení mužů), tak žena na toto potvrzení čeká celý život. Žena vytváří muži domov a často čeká pohlazení a pochvalu, z které poté dlouhodobě čerpá. Muži by měli být ke svým ženám trochu romantičtější, alespoň jednou za čas, připravit třeba večeři při svíčkách, pohlídat děti nebo pomoci v domácnosti a ženy jim za to snesou modré z nebe. Každá žena chtěla být aspoň jednou v životě obdivovanou a krásnou princeznou a jediný, kdo může ženě tento pocit dát, je muž!

Jak začít po rozvodu znovu žít?

 • Jediným lékem je uvědomění si, že nejdůležitějším vztahem našeho života je vztah, který máme sami k sobě.
 • Zachovat klid a nechtít bolest z rozchodu okamžitě odstranit. Vše má svůj proces a je nutné vyčkat, až se zlomené srdce uzdraví. Mohou se objevit pocity viny, prohry a smutku. Vše je při odpoutávání se od partnera přirozené.
 • V počátcích je důležité si uvědomit, co mi vyhovuje. Zda společnost lidí, nebo samota, kde mohu truchlit, či zavalení prací. 
 • Budovat sebevědomí, které není závislé na partnerovi. Nastavit sebelásku jako přirozenou součást svého života. Zvyšovat svou hodnotu.
 • Uvědomit si, kdo jsem a co od života očekávám. Jaké mám cíle, sny a co mě v životě naplňuje radostí. 
 • Najít si nové přátele, koníčky. Začít dělat věci, které nebylo možné v partnerství provozovat, ať už to bylo nedostatkem času, nebo partnerovým nesouhlasem. 
 • Uvědomit si kvalitu svého života a pracovat na jejím zvyšování. 
 • Najít si motivaci a smysl svého života. 
 • Uvědomit si, že rozvod neznamená ztrátu společných sociálních kontaktů.
 • Položte si otázku: Co pro sebe můžete udělat, abyste byli šťastní? Důležité je odpojit se od odcházejícího partnera a být sami sebou. Najít své vlastní hodnoty, koníčky, zájmy, a tak vybudovat svůj vlastní spokojený svět. Zbavte se strachu z budoucnosti a nebojte se změn. 
 • Nikam nespěchejte a rozhlédněte se ve svém novém životě. Přestaňte řešit minulost a soustřeďte se na přítomnost. Poté může do vašeho života přijít i nová láska.

Cvičení:

Udělejte si krásný večer a třeba se sklenkou vína si sedněte a napište si objednávku na nového partnera. Udělejte si seznam. Představte si, že před sebou máte katalog a můžete si vybrat ideálního partnera snů. Jak bude vypadat? Jaké bude mít vlastnosti? Co bude dělat? Jak se bude chovat? Jak se bude chovat k vám? K vašim dětem, přátelům, rodině? Jaké bude mít zájmy? Co bude dělat za práci? Jak se bude vyjadřovat? Bude chytrý? Vzdělaný? Bude na sobě pracovat? Co všechno o svém budoucím partnerovi/partnerce můžete říci? A pak nechte běžet svoji fantazii a jen si všechny nápady a inspirace zapište. Můžete si i vystřihnout obrázek a doplnit ho ke své objednávce. Nikoho konkrétního nepopisujte, pouze si představujte imaginárního člověka. Až bude objednávka hotova, tak ji vezměte, dejte do obálky a někam uschovejte. Tak, abyste nejlépe už druhý den nevěděli, kde ji máte, a také, aby ji nikdo nenašel. Objednávka by měla být v přítomném čase. A pak nechte osud, aby pracoval za vás a toho ideálního partnera vám poslal do života. A ono se tak stane, věřte tomu. Objednávky přece vždy přijdou ke svému adresátovi.

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová
Autor: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie Šárka Vávrová

reklama

Související témata: manuál , šťastný život , rozvod

reklama

Přečtěte si také

reklama