Manuál na šťastný život 28.díl: Jak po rozvodu znovu začít žít

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Krize a pak rozvod

Rozvod by měl být v žebříčku řešení manželské krize až na posledním místě. V dnešní době se však zdá, že je na jednom z předních míst. Manželství prochází krizí a manželé začnou jednat o rozvodu, aniž by se pokusili své manželství zachránit. Podle statistik téměř každé druhé manželství končí rozvodem.

Co je příčinou nestability současného manželství?

 • Především se jedná o volnější způsob života. Většina párů spolu žije na „psí knížku“ a manželství bere jako zastaralý institut. Ženy jsou více samostatné a nezávislé a muže upozorňují na skutečnost, že ho vlastně nepotřebují.
 • V dnešní společnosti je i více bezdětných párů a žijeme konzumní způsob života. Často je pro manžele i obtížné zformulovat důvody rozvodu a jako důvod uvádějí neslučitelnost názorů.
 • Jsou to také partnerovy vlastnosti, které dokážou rozbít každý vztah. Nebo se prostě k sobě s partnerem opravdu nehodíme a pak je rozvod tím nejlepším řešením.
 • Velkým problémem bývá také absence komunikace. V případě, že spolu partneři nedokážou komunikovat a vyjadřovat své postoje a potřeby, je to problém, který se stále zvětšuje a postupně vede k jejich odcizení.
 • Nevěra a mimomanželské vztahy jsou častým důvodem k rozvodu. Ne vždy s rozvodem ten druhý partner musí souhlasit. Má touhu se pomstít nebo doufá, že se k němu jeho partner vrátí. Nechá tak na něm možnost vztah znovu obnovit. Jedná se o nepřijetí reality a neschopnosti přiznat si, že jejich partner už o ně nemá zájem a nechce v partnerství nadále zůstávat. Každý konec vztahu je bolestivý a náročný, ale tímto odkladem se může bolest jen prodlužovat. Většinou se jedná o partnery, kteří jsou na svém protějšku a na partnerském vztahu závislí. Upnutí se na partnera a přesvědčení, že se jedná o nejdůležitější vztah jejich života je důvodem, proč partnera nemohou opustit. Prožívají tak velkou bolest, která jim bere smysl jejich života a hroutí se jim celý svět.

Jaké jsou možnosti, jak zachránit vztah?

 • Stále pracovat na své sebedůvěře a sebevědomí.
 • Rozvíjet své koníčky a zájmy.
 • Udržovat si ve svém životě určitou formu nezávislosti.
 • Být dobře naladěni, ale znát svoji hodnotu a cenu.
 • Nerozdávat se a především se neobětovat.

Muži potřebují ve svém životě neustálé výzvy. Partnerka, která na úkor sebe samé svému partnerovi vše dovolí a omezí tím svůj vlastní život, pro něho není výzvou, ale jistotou. A výzvu tak hledá jinde. Žena musí být pro muže výzva, ale i přístav, kam se rád vrací, protože zde cítí teplo domova. Muž touží po obdivu a v ženě hledá kombinaci slabosti a síly.

V sexuální oblasti muž touží po ženě, která ví, co chce, a nestydí se za své tělo. Umí si říci o dotyky, které ji vzrušují, a sex si plně užívá. Ženy si často pletou roli partnerskou s rolí mateřskou, ale muž potřebuje být uznávaným jedincem, ne malým klukem, který si zapomněl doma svačinu. Také potřebuje pro svůj svět dostatek svobody, kdy může být klukem a zajít si sám na ryby nebo s kamarády na motorky.

Muži zase mohou ženě poskytnout více romantiky, pochopení a komunikace. Žena potřebuje obdiv a lásku, a i přesto, že si muž často myslí, že je zbytečné říkat jí, jak ji má rád, protože přece jinak by s ní nebyl (myšlení mužů), tak žena na toto potvrzení čeká celý život. Žena vytváří muži domov a často čeká pohlazení a pochvalu, z které poté dlouhodobě čerpá. Muži by měli být ke svým ženám trochu romantičtější, alespoň jednou za čas, připravit třeba večeři při svíčkách, pohlídat děti nebo pomoci v domácnosti a ženy jim za to snesou modré z nebe. Každá žena chtěla být aspoň jednou v životě obdivovanou a krásnou princeznou a jediný, kdo může ženě tento pocit dát, je muž!

Jak začít po rozvodu znovu žít?

 • Jediným lékem je uvědomění si, že nejdůležitějším vztahem našeho života je vztah, který máme sami k sobě.
 • Zachovat klid a nechtít bolest z rozchodu okamžitě odstranit. Vše má svůj proces a je nutné vyčkat, až se zlomené srdce uzdraví. Mohou se objevit pocity viny, prohry a smutku. Vše je při odpoutávání se od partnera přirozené.
 • V počátcích je důležité si uvědomit, co mi vyhovuje. Zda společnost lidí, nebo samota, kde mohu truchlit, či zavalení prací.
 • Budovat sebevědomí, které není závislé na partnerovi. Nastavit sebelásku jako přirozenou součást svého života. Zvyšovat svou hodnotu.
 • Uvědomit si, kdo jsem a co od života očekávám. Jaké mám cíle, sny a co mě v životě naplňuje radostí.
 • Najít si nové přátele, koníčky. Začít dělat věci, které nebylo možné v partnerství provozovat, ať už to bylo nedostatkem času, nebo partnerovým nesouhlasem.
 • Uvědomit si kvalitu svého života a pracovat na jejím zvyšování.
 • Najít si motivaci a smysl svého života.
 • Uvědomit si, že rozvod neznamená ztrátu společných sociálních kontaktů.
 • Položte si otázku: Co pro sebe můžete udělat, abyste byli šťastní? Důležité je odpojit se od odcházejícího partnera a být sami sebou. Najít své vlastní hodnoty, koníčky, zájmy, a tak vybudovat svůj vlastní spokojený svět. Zbavte se strachu z budoucnosti a nebojte se změn.
 • Nikam nespěchejte a rozhlédněte se ve svém novém životě. Přestaňte řešit minulost a soustřeďte se na přítomnost. Poté může do vašeho života přijít i nová láska.

Cvičení:

Udělejte si krásný večer a třeba se sklenkou vína si sedněte a napište si objednávku na nového partnera. Udělejte si seznam. Představte si, že před sebou máte katalog a můžete si vybrat ideálního partnera snů. Jak bude vypadat? Jaké bude mít vlastnosti? Co bude dělat? Jak se bude chovat? Jak se bude chovat k vám? K vašim dětem, přátelům, rodině? Jaké bude mít zájmy? Co bude dělat za práci? Jak se bude vyjadřovat? Bude chytrý? Vzdělaný? Bude na sobě pracovat? Co všechno o svém budoucím partnerovi/partnerce můžete říci? A pak nechte běžet svoji fantazii a jen si všechny nápady a inspirace zapište. Můžete si i vystřihnout obrázek a doplnit ho ke své objednávce. Nikoho konkrétního nepopisujte, pouze si představujte imaginárního člověka. Až bude objednávka hotova, tak ji vezměte, dejte do obálky a někam uschovejte. Tak, abyste nejlépe už druhý den nevěděli, kde ji máte, a také, aby ji nikdo nenašel. Objednávka by měla být v přítomném čase. A pak nechte osud, aby pracoval za vás a toho ideálního partnera vám poslal do života. A ono se tak stane, věřte tomu. Objednávky přece vždy přijdou ke svému adresátovi.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.