Celebrity

28. ledna 2023 06:00

David Laštovka

Za Tři oříšky pro Popelku Karel Svoboda koupil luxusní vilu. Miliony vydělává i po smrti

Před šestnácti lety spáchal sebevraždu hudební skladatel Karel Svoboda. Autor desítky slavných hitů, které se proslavily nejen v ČR, ale také v zahraničí, po sobě zanechal obrovské jmění. Dědicům po jeho smrti každý rok na účet přichází tučný balík peněz.

Ta zpráva tehdy šokovala celý národ a snad každý se ptal proč... Karel Svoboda měl na kontě řadu nesmrtelných hitů, které se proslavily i v zahraničí, několik úspěšných muzikálů i filmovou hudbu. Byl finančně zajištěný, slavný, měl rodinu, malého syna Jakuba, milující o 34 let mladší ženu Vendulu Svobodovou (nyní Pizingerovou).

Trpěl sice depresemi, ale že by se odhodlal až k takovému činu, nikdo nečekal. Svůj život ukončil 28. ledna 2007 ve své vile v Jevanech. Bylo mu 68 let. Podle verze vyšetřovatelů vyšel ve svetru ven a v ruce svíral legálně držený revolver. Prošel až ke vjezdovým vratům do zahrady, kde přiložil zbraň ke spánku a zmáčkl spoušť. Smrt přišla okamžitě.

Jeho písně však žijí dál a hrají se po celém světě dodnes. Dědicům, kterými jsou vdova Vendula, její syn Jakub a Svobodovy děti z prvního manželství (Petr a Jana), tak od Ochranného svazu autorského (OSA) a Intergramu přichází na účet velké částky. Jak informoval deník Blesk, jen od OSA je to každý rok okolo 30 milionů korun.

Prokletá vila v Jevanech

Už v totalitních dobách vydělával Karel Svoboda velké peníze. Například za hudbu k pohádce Tři oříšky pro Popelku v té době inkasoval více než 40 000 korun, za což si mohl zakoupit honosnou vilu v Jevanech. Štěstí mu ale nepřinesla. Na rakovinu v ní zemřela jeho první manželka Hana, v pouhých čtyřech letech na leukémii jeho dcera Klárka, a nakonec i on sám...

Mohlo by vás zajímat: Pohádku Tři oříšky pro Popelku provázel odporný puch. Z čeho filmaři vyrobili sníh?

Vzhledem k tomu, že se dopis na rozloučenou nikdy nenašel a měsíc před smrtí Karel Svoboda podstoupil operaci srdce, která dobře dopadla, a měl spoustu plánů do budoucna, objevily se spekulace, že se o sebevraždu nejednalo.

Vendula Pizingerová, vdova po zesnulém skladateli, však ví své. Podle ní bojoval s bipolární poruchou, která je charakterizována jako závažné duševní onemocnění, při kterém dochází k periodickým změnám nálady a psychického stavu. Léčit se podle ní ale odmítal.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 6. 2023

Po emocionální spoušti, kterou jste prošli v posledních týdnech, bude období začínající dnešním dnem docela uklidňující. Těchto hladších a klidnějších vod můžete využít ke znovunalezení citové harmonie a zlepšení rovnováhy svého energetického toku. Navíc, Berani, pokud vaše fyzické zdraví není zcela odpovídající, nadcházející týdny by vám měly poskytnout příležitost k odpočinku a regeneraci.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.