11. února 2017 10:00
Martina Čerňanská5 hříchů, na které tělo hned tak nezapomene
5 hříchů, na které tělo hned tak nezapomene
1. Překonejte lenost
Nedostatek pravidelného a intenzivního pohybu způsobuje časté vady držení těla, podílí se na vzniku mnoha chronických neinfekční ch onemocnění (obezity, kardiovaskulárních nemocí, diabetu, osteoporózy, chronické bolesti zad aj.). Pohodlnost a lenost představuje pro člověka stejné riziko jako je vysoký krevní tlak nebo obezita. Dokonce i štíhlí lidé, kteří se nepohybují, si až dvojnásobně zvyšují riziko kardiovaskulárních nemocí.
Jak se polepšit
Nezbytné minimum fyzické aktivity je 30 minut denně, tedy 3,5 hodiny týdně. Ovšem i kratší doba je prospěšná. Už hodinka a půl rychlé chůze týdně nebo hoďka plavání týdně snižuje riziko srdečních příhod. Pro děti a teenagery je doporučení minimální pohybové aktivity přísnější - nemělo by být méně než hodinu denně!
2. Sladký život není nic moc
Jednoduchý cukr se chová v těle jako volný radikál. Rafinovaný bílý cukr způsobuje nadváhu, ukládání tuků, podporuje růst plísní a parazitů ve střevech. Jeho nadměrná konzumace způsobuje velké výkyvy hladiny cukru v krvi, což způsobuje neovladatelnou touhu po sladkém, spojenou s pocitem únavy a bolestí hlavy, slabostí či závratí, nespavostí, bolestí končetin. Navíc hrozí riziko cukrovky. Příliš mnoho cukrů zrychluje stárnutí.
Jak se polepšit
Cukr se dá nahradit medem, přírodním třtinovým nebo ovocným cukrem. V pečivu sušeným ovocem. Pijte čistou vodu. A když už máte potřebu něčeho sladkého, dejte si ovoce, ale nikdy koncentrovaný cukr ve slazených nápojích nebo v kombinaci s tuky ve sladkostech.
3. Kouření: nikdy není pozdě přestat
Silní kuřáci mají až 25krát větší „šanci“, že zemřou na rakovinu plic než nekuřáci, přičemž málo pacientů s touto diagnózou žije déle než 5 let. Kdo přestal kouřit před deseti lety, je riziko rakoviny plic sníženo až o 50 procent ve srovnání s tím, kdo stále kouří. Jedovaté látky narušují růst a regenerační schopnost kostní tkáně, což vede k osteoporóze.
Jak se polepšit
Zlepšení zdravotního stavu se objeví téměř okamžitě. Po osmi hodinách se sníží množství nikotinu a kysličníku uhelnatého v krvi na polovinu a množství kyslíku se vrátí k normálu. Po 72 hodinách se upraví dýchání, protože se průdušky začínají uvolňovat, a už po 3 až 9 měsících se zvýší funkce plic až o 10 procent. Muži, kteří seknou s kouřením, jistě ocení zlepšení sexuální výkonnosti.
4. Dopřejte játrům dovolenou
Sklenka kvalitního alkoholu je v pořádku, ale pokud to pravidelně přeháníte, doplatíte na to. Už třetí játra nadměrně zatěžuje. Zdravotní následky přílišného pití jsou četné, včetně cirhózy, zánětu jater, tukové degenerace jater, vředů na zažívacím traktu a selhání jater, dýchavičnosti, mrtvice, srdečního záchvatu, onemocnění ledvin, vysokého krevního tlaku, pálení žáhy, ztráty duševních schopností, akné, zvýšeného růstu chloupků na obličeji. Zvláště citlivý je mozek, protože u něj dochází k těžkému poškození krátkodobé paměti a koordinace. Asi největší obětí jsou ale játra. Alkohol se po požití vstřebává do krve. Játra jej postupně rozkládají na jednodušší látky a časem se krev alkoholu zbaví, pokud ovšem nevypijete brzy další dávku. Čím více alkoholu vypijete, tím déle játrům trvá jeho odbourávání z krve. Vypitím sklenky vína či piva nebo malé skleničky destilátu zdvihne hladinu alkoholu na 15 mg ve 100 ml krve. Odbourání tohoto množství alkoholu z krve trvá průměrně zdravému člověku asi hodinu. Ženy jsou ke škodlivým účinkům alkoholu o něco vnímavější než muži.
Jak se polepšit
I když je většina škod způsobených alkoholem trvalá, čím dříve s pitím přestanete, tím bude vaše uzdravení pravděpodobnější. Pro posílení nervového systému užívejte thiamin (vitamin B1). Člověk, který pravidelně pije a to i menší množství alkoholu potřebuje 16 x více hořčíku než abstinent – pamatujte na to a tělu ho dodejte. Játra můžete posílit také bylinkami, zkuste ostropestřec mariánský.
5. Tuk škodí nejen postavě
Nezdravá tučná potrava má velmi nízký obsah vitaminu C, který vyživuje kolagenovou strukturu kůže a udržuje ji pružnou, takže nedostatek vitaminu C může vést ke vzniku vrásek.
Lidé, kteří jedí příliš mnoho nezdravého jídla, mají také často málo železa. To je obsaženo v čerstvé zelené zelenině, ořechách a semínkách. Z krátkodobého hlediska vede nedostatek železa k tomu, že jste unavení, vyčerpaní a nechce se vám nic dělat. Nedostatek železa způsobuje také chudokrevnost a může vést i ke ztrátě vlasů.
Jak se polepšit
Jakmile začnete napravovat škody způsobené výživou, budete překvapeni, jak rychle pocítíte zlepšení. Posílí se váš imunitní systém, bude menší pravděpodobnost, že onemocníte, a budete schopni udržovat si svou energii.
Mohlo by vás také zajímat:
(leo)