Zdraví a nemoci

20. listopadu 2018 10:00

redakce Prima Zoom

Kašlete? Pozor na zánět průdušek. Je zrádný a nebezpečný!

Akutní zánět průdušek patří k nejobávanějším chorobám chladného období. Není tak známý jako chřipka, ale o to zrádnější. Na rozdíl od ní má totiž nejen virový, ale i bakteriální původ, včetně obávaných chlamydií...

Zánět průdušek bývá i důsledkem předchozích nachlazení, nedoléčených viróz. Proto se vyplatí je poctivě vyležet. Začíná suchým, dráždivým kašlem, schváceností, dušností, bolestmi svalů, kloubů. Stejně jako u chřipky, jen teplota bývá nižší. To může být vodítko k návštěvě ordinace, zatímco v případě chřipky je zbytečná, protože pacient nakazí cestou další a lékař mu nepomůže. „Je třeba laboratorně vyloučit bakteriální infekci, na ni jsou nutná antibiotika. Jinak stačí klid na lůžku a léky na vykašlávání hlenu, ne na potlačování kašle," radí prof. MUDr. Jiří Homolka, přednosta I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN v Praze.

Zakázané potraviny

Během nemoci je nutné se vyhnout potravinám podporujícím zahlenění, což je mléko a výrobky z něj, cukr, bílá mouka, kandované ovoce. Vhodné není ani zelí, fazole, květák a maso, které se musí dlouho kousat (například hovězí).

Neuspěchejte léčbu

Důležité je zvýšit příjem tekutin, včetně bylinných čajů, časté větrání a zvlhčování vzduchu v místnosti. Klidový režim má trvat 7 až 10 dní. Je nutné ho dodržet, i když nejhorší příznaky pominou! Přecházet zánět, odborně bronchitidu, se nevyplatí! Může se rozvinout v zápal plic nebo přejít do silně obtěžujícího chronického stadia. V něm záchvaty kašle trvají dlouhé měsíce, opakují se několikrát do roka, zhoršují se po menší námaze, přidají se silné dýchací potíže. Ty se ještě zvyšují během smogové kalamity, kdy je pak pro člověka lepší raději vůbec nevycházet nebo co nejméně.

„Chronický zánět průdušek je diagnostikován poslechem dýchacích cest, vyšetřením krve i hlenu a potvrzen rentgenem plic a spirometrií. To je vyšetření, kdy se s ucpaným nosem dýchá do speciálního přístroje, který měří plicní objem," říká profesor Homolka.

Pokud jde o příčiny zánětu průdušek, vede kouření, častý pobyt v prašném a znečistěném prostředí, vdechování škodlivých zplodin, výfukových plynů z aut. Proto je výskyt této nemoci až dvakrát častější ve městech. Se zánětem průdušek pak souvisí opakované záněty čelních a nosních dutin (vzácně může jít o vrozenou dětskou vadu).

Kuřácké ráno

Pokud se bronchitida neléčí, což je typické hlavně u kuřáků, kteří jsou na ranní kašel zvyklí a nic s ním nedělají, důsledkem může být trvalé poškození. „Nejhorší je vznik chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Má vážné následky, může vést k invaliditě, v krajním případě smrti. Nemocní jsou unavení až schvácení, z nedostatku okysličení mívají bledou až namodralou kůži, záchvaty kašle se vyskytují i při minimální námaze," varuje profesor Homolka. Zásadní je podle něho přestat s kouřením, bez toho zahájení jakékoli léčby postrádá smysl.

Zavřeni v jeskyni

Při léčbě se obvykle nasazují bronchodilatační léky ve formě aerosolových sprejů, které rozšiřují průdušky. Podpůrný efekt mají zvlhčovače, čističky vzduchu, pohybová aktivita v přírodě, ne ve městě, dechová cvičení. Doporučuje se i pobyt v solné jeskyni. Jednorázový vstup je ale bezcenný. „Ideální je 10 až 15 návštěv za 2 až 3 týdny. Zpočátku má obvykle největší efekt, může se chodit každý den, aby byly účinky co největší. U těžších forem se doporučuje dlouhodobé podávání kyslíku s pomocí přístroje, který se dá použít i v domácím prostředí," uzavírá pan profesor.

Babské rady ano, ale...

Alternativní léčba zánětu průdušek pochází od našich babiček. Ty mazaly hrudník psím sádlem, to se ale už nesežene. Dá se použít husí či kachní. Stačí ho rozehřát, rozetřít na hrudník, přikrýt kapesníkem, na něj dát igelit, šálu a nechat působit přes noc. Nebo, pokud vám sádlo není příjemné, můžete v lékárně koupit bylinnou mast Psí sádlo, což je mast obsahující bylinný extrakt, který se svými účinky vyrovná právě psímu sádlu.

Dobrá je podle bylinkářky i masáž hrudníku cypřišovým nebo eukalyptovým olejem. Ty se dají přidat i do koupele. Vliv mají i prokrvující masti, například rozmarýnová, které prohřívají podrážděnou sliznici.

Všestranné využití má Vincentka. Tu lze pít, kloktat, inhalovat, kombinovat s šalvějí, mátou. Je třeba mít ale stále na paměti, že všechny lidové rady mohou sice ulevit od obtíží, ale to, zda a nakolik jsou léčivé, lze jen těžko říci.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 10. 2024

Dnes se budete cítit poněkud napjatí a budete to přičítat nudě a nespokojenosti se svým současným životem. Většinu dopoledne byste mohli strávit sněním a vymýšlením bláznivých plánů, jak uniknout z rutiny. Přitom možná objevíte nápad, který bude nejen lákavý, ale také realizovatelný. V následujících dnech jej pečlivě zvažte. Možná se do toho budete chtít pustit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.