Zdraví a nemoci

25. července 2019 10:00

Anna Kopečková

Když deodorant nepomáhá: Zbavte se nadměrného pocení metodami moderní medicíny

Spousta lidí léto miluje. Ale tomu, kdo se opravdu silně potí, může teplé období pěkně zhořknout. Jestli je to i váš případ, zjistěte, co všechno se dá proti nadměrnému pocení dělat.

Pokud se v horkém létě nebo při sportu hodně potíte, je to nepříjemné, ale normální. Pocení je naprosto přirozený projev našeho těla, který nás má ochladit. „Pot je tekutina složená z 99 % z vody a z 1 % solí. Produkují ho žlázy uložené v podkoží. Člověk má na těle zhruba 2–3 miliony tzv. ekrinních, neboli pravých potních žláz, které v klidu vytvoří asi 200 ml potu denně,” popisuje MUDr. Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7.

Problém nastává v případě, že se vám na čele perlí kapky i v klidu a bez ohledu na roční období. Můžete ždímat tričko po obyčejném úklidu nebo cestě do obchodu? Máte vlhké dlaně a promočené ponožky, i když je venku příjemných 20 stupňů? Možná trpíte hyperhidrózou.

Takové pocení není ovladatelné vůlí a nedá se zastavit sebečastější hygienou. Nejenže už pocit vlhkosti sám o sobě je nepříjemný, člověk se navíc musí pořád kontrolovat, podání ruky se stává strašákem, pobyt mezi lidmi noční můrou. Následovat mohou dokonce deprese.

Hyperhidrózou trpí 3–4 % populace. Patříte k nim i vy?

I nadměrné pocení se dá léčit. Terapie se ale liší podle příčiny. Primární hyperhidróza je vrozená a dědičná. Cílem léčby je omezit činnost potních žláz.

Jak poznáte primární hyperhidrózu?

  • Potíte se výrazně více než ostatní
  • Pocení je většinou symetrické
  • Stav trvá alespoň 6 měsíců
  • Objevuje se často už v dětství nebo dospívání
  • Zažijete alespoň jednu epizodu pocení týdně
  • Nepotíte se v noci
  • Antiperspiranty nepomáhají

To sekundární hyperhidróza je reakcí na nějaké jiné onemocnění nebo stav. Možnými příčinami sekundární hyperhidrózy jsou například zvýšená činnost štítné žlázy, cukrovka, nádor, obezita, těhotenství, menopauza, některé léky, alkohol nebo drogy. „Nebojte se s nadměrným pocením zajít k lékaři. Zvlášť pokud jste s ním dosud problémy neměli. Jedná-li se o sekundární hyperhidrózu, je vysoká šance, že po odstranění příčiny se zbavíte i pocení,” připomíná doktorka Myslíková.

Do boje za suchou pokožku

Bojovat s pocením můžete mnoha způsoby od změny životního stylu přes kosmetické metody až po zásah chirurgů.

Změna životního stylu

Alespoň částečně se dá nadměrné pocení zmírnit úpravou životního stylu. Naučte se relaxovat, vynechte alkohol, cigarety, drogy, omezte kávu, některé koření (chilli, skořici, pepř, zázvor, kari), vyhýbejte se přímému slunci, noste prodyšné bavlněné oblečení, používejte podpažní vložky – zabrání vzniku propocených skvrn na oblečení. Z alternativních metod mohou pomoci bylinkové čaje, akupunktura nebo homeopatika.

Antiperspiranty

Nejdostupnější cestou jsou antiperspiranty z lékárny. Pomohou na zvýšené pocení, u skutečné hyperhidrózy však mají minimální efekt.

Léky

Tzv. anticholinergika se podávají u sekundární hyperhidrózy, ale mají silné vedlejší účinky.

Iontoforéza

Při této terapii elektrický proud jemnými impulzy zablokuje činnost potních žláz. Iontoforéza vyžaduje 4–5 sezení. Účinek vydrží několik měsíců, poté je třeba sérii zopakovat. „Zákrok se hodí pro slabší a střední formy hyperhidrózy, nemohou ho podstoupit těhotné ženy, lidé s kardiostimulátory nebo kovovými kloubními náhradami,“ upozorňuje MUDr. Myslíková.

Botulotoxinové injekce

Botox proti vráskám známe. Ale proti pocení? „Ano, injekce této látky mohou omezit činnost potních žláz na různých místech na těle. Využívá se stejné vlastnosti, jako u vyhlazení pleti, totiž to, že botulotoxin blokuje přenos nervového vzruchu,” vysvětluje MUDr. Miloš Kravciv, dermatolog z Lékařského domu Praha 7. Jednoduše řečeno, potní žlázy nedostanou pokyn, že mají spustit činnost. A vy jste v suchu.

Zákrok je snesitelný, protože na daná místa se předem natře znecitlivující krém. Účinnou látku lékař vpíchne do pokožky během několika minut a můžete jít domů. Výsledek se projeví do 2–5 dnů a vydrží asi 5–8 měsíců. Ošetření lze po odeznění účinku kdykoliv zopakovat. Nevýhodou je cena zákroku, která se pohybuje nad 10 000 Kč.

Odstranění potních žláz laserem

Tady se už jedná o miniinvazivní chirurgický zákrok, kdy laser působením tepla zničí neposlušné žlázy navždy. Metodu lze zatím aplikovat jenom v podpaží. „Laserový zásah probíhá ambulantně, v lokální anestezii, trvá asi hodinu. Prvních 24 hodin po zákroku máte podpaží zalepené, poté doporučujeme místo ošetření chladit a po 2–3 dnech rekonvalescence se můžete opět zapojit do běžného života, ale už bez obtěžujícího pocení,” objasňuje průběh plastický chirurg. „Po zákroku je také vhodné alespoň týden vynechat výraznější sportování či návštěvu sauny a celkově si dopřát klidový režim,” doplňuje lékař. Stejným způsobem se využívá pomocí zavedené kanyly i radiofrekvence.

Transtorakální sympatektomie

Operace v celkové anestezii, při níž se přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Vyžaduje 2–4 dny hospitalizace a využívá se při opravdu silných případech hyperhidrózy. V současné době se v ČR provádí jen velmi výjimečně.

Ten, kdo se potí jen tak normálně, si ani neumí představit, jak moc dokáže nadměrné pocení znepříjemnit celý život. Naštěstí pomoc existuje. Jen překonat stud a zajít k doktorovi.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 12. 2024

Udělejte si pořádek hned ráno, protože později budete roztěkaní. Pokud začnete s pevným plánem, jak se vypořádat s denními úkoly, je pravděpodobnější, že vše stihnete. Pokud nezůstanete pevní v kramflecích a nebudete plnit úkoly, ostatní lidé využijí vaší velkorysé povahy. Nakonec byste mohli udělat více laskavostí než práce.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.