Klimatizace jako pomocník i nepřítel. Jak ovlivňuje vaše tělo a zdraví?
Klimatizace je v horkých letních dnech pro většinu lidí obrovskou úlevou. A pokud vás jako první napadne, že člověk akorát onemocní z přechodů z vysokých do znatelně nižších teplot a naopak, možná vás překvapí, že má i nezanedbatelné pozitivní účinky. Jak vašemu tělu a zdraví pomáhá a čím ho naopak ničí?
Na tom, že studený vzduch cirkulující v místnosti dokáže mnohem více než jen ochladit vedrem zmáhaný organismus, se shodují i odborníci. „Je logické, že klimatizace může mít významný vliv na lidské zdraví, zejména pak v případě, že není pravidelně kontrolována a udržována,“ potvrzuje starou známou pravdu doktorka Seema Sarinová, ředitelka kliniky EHE Health. Zdraví přínosná na druhou stranu může být během horkých až tropických nocí, kdy zajišťuje snadnější usínání. „Ideální teploty pro zdravý spánek jsou mezi 16 až 22 stupni,“ uvádí další lékařka Janette Nesheiwatová.
Klimatizace podporuje mozek, ale škodí plicím
Život a práce ve vedrech prokazatelně neprospívají ani lidskému mozku. Studie Harvardské univerzity publikovaná v roce 2018 v časopise PLoS Medicine ukázala, že ve skutečně teplém létě studenti, kteří bydleli na kolejích bez klimatizace, dopadli v kognitivních testech hůře než ti, v jejichž pokoji byla. Rozdíl byl znát především v odpoledních hodinách, kdy se venku začalo ochlazovat, místnosti prvně zmíněných však byly stále vyhřáté. „Pokud se tělo nedokáže samo zchladit, ve vysokých teplotách to může být poměrně nebezpečné,“ dodala Nesheiwatová.
I příjemně studený vzduch z klimatizace však má druhou stranu mince. Ostatně její negativní důsledky už možná mnozí z vás pocítili na vlastní kůži. Neustálé přecházení z vysokých teplot do znatelně nižších, ať už ve vlastním bytě či domě, nebo v práci a autě, představuje obrovský nápor pro tělo a imunitu. Studie zveřejněná v roce 2018 v publikaci Clinical and Translational Allergy, která se zabývala vlivem studeného vzduchu na respirační onemocnění, odhalila, že časté přesouvání se z horka do přílišného chladu může oslabit vaše plíce a zvýšit tak náchylnost k nemocím dýchacích cest.
Pozor na dehydrataci a alergie
Na nebezpečí příliš chladných prostor upozorňuje i doktorka Nesheiwatová: „Dlouhodobé setrvání v místnosti s až moc ledovým vzduchem může způsobit kontrakci svalů, která může vést k bolestem kloubů a dalším problémům, které se mohou zhoršovat, pokud je člověk dehydratovaný.“ Chlad z klimatizace může taky zhoršovat astma nebo způsobit vysychání sliznice úst a nosu.
Sarinová také tvrdí, že pokud máte pocit vysušené pokožky, suchých očí nebo celkové dehydratace a pracujete v klimatizovaném prostředí, příčinou těchto problémů je právě cirkulující studený vzduch. „Mnoho z těchto příznaků je dáno nedostatkem čerstvého vzduchu, nedostatkem vlhkosti či recirkulací vzduchu v prostředí znečištěném škodlivými látkami,“ vysvětluje Sarinová.
Ještě hůře na tom pak mohou být alergici. Podle doktorky a regionální ředitelky lékařské společnosti One Medical Natashy Bhuyanseové se roztoči, pyl nebo plíseň mohou zachytit ve filtru klimatizace a s každým jejím zapnutím se uvolňují zpátky do vzduchu. Zatím žádné výzkumy však bohužel nepřišly s jednoznačnou odpovědí na otázku, zda a jak proudění vzduchu z klimatizace ovlivňuje šíření koronaviru.
Cesta k úspěchu: čisté filtry a správná teplota
Vraťme se ale k pozitivním účinkům ochlazování prostředí klimatizací. Pokud ji používáte příležitostně a máte jistotu, že je vybavena filtry, jež se pravidelně mění, plíce vám spíše poděkují. Studie v časopisu Environmental International z roku 2018 totiž zjistila, že právě klimatizace představuje velmi dobrý způsob, jak odfiltrovat nečistoty z ovzduší, což výrazně prospěje vašemu srdci a dýchacímu systému.
Americká společnost alergologů a imunologů pak doporučuje výměnu filtru v klimatizaci alespoň jednou měsíčně, zvlášť pokud jste alergici. Závěr je tedy jednoduchý: stačí udržovat klimatizaci čistou, pravidelně měnit filtry a nastavit správnou teplotu a z všeobecného strašáka se rázem stane nejužitečnější pomocník v parném létě.