21. března 2021 05:00
Martina ČerňanskáProklepávání štítné žlázy a dalších 6 užitečných kineziologických cvičení
Kineziologie, jak se o ní hovoří v tomto článku, je jednou z metod alternativní medicíny. Vychází ze studia svalů a pohybů těla (z řeckého kinesis – pohyb). Cílem kineziologických postupů je udržování rovnovážného zdravotního stavu s využitím svalů lidského těla.
Kineziologické postupy jsou založeny na poznatku, že každá skupina svalů má vztah k dalším částem těla – k jednotlivým orgánům, zažívacímu ústrojí, žlázám, kostem a krevnímu oběhu.
Tato sestava vám nezabere mnoho času, zato však přinese mnoho užitku. Deset minut každý den – a podstatně se zvýší úroveň vaší životní energie, budete odolnější vůči stresu a zapomenete na nemoci.
Krom toho může sestava posloužit jako blesková terapie při bolesti v zádech, bolestech hlavy, trávicích potížích, psychických problémech souvisejících s únavou, s potížemi se soustředěním a změnami nálad.
1. Proklepávání štítné žlázy
Štítnou žlázu najdeme pod podbradkem, uprostřed hrdla. Kineziologie ji pokládá za jakýsi centrální řídící pult lidské životní energie.
Sevřete ruku ve volnou pěst a opatrně jí desetkrát poklepejte na hrdlo směrem k hrudi. Pak zhluboka nadechněte a vydechněte. Cvičení několikrát opakujte.
2. Doteky čela
Prsty obou rukou se dotkněte vystupující čelní kosti nad obočími. Zavřete oči a tiskněte tyto body tak dlouho, dokud nepocítíte zrychlení pulsu. Na závěr několikrát kolem dokola zakružte očima. Doporučuje se opakovat toto cvičení několikrát denně, stejně jako následující: jednu dlaň si přiložte na čelo, druhou zezadu na krk, blíže k zátylku. V této poloze ruce s lehkým tisknutím hlavy ponechte 1–2 minuty.
Při emocionální zátěži poklepávejte prstem po středu obočí. Uvolníte se a zbavíte se úzkosti.
3. Masáž uší
Masírujte ušní boltce palcem a ukazováčkem, dokud neucítíte teplo v celém uchu. Nejlépe je přiložit palec z týlní strany boltce a ukazováček zepředu. Po masáži boltec lehce odtahujte dozadu, dokud neucítíte tah v kůži.
Foto: istock.com
4. Dýchání
Povrchní dýchání vyvádí mozek i tělo z rovnováhy. Přednost má mozek, a tělo je tak odříznuto od přístupu ke kyslíku nezbytného k plnění dalších důležitých životních funkcí. I v mozku dochází k odpojení sekundárních obvodů přežití. Svaly, zbavené tímto způsobem přesných signálů z centra, nefungují správně, stahují se nebo ochabují.
Plný, hluboký, kontrolovaný dech udržuje rovnováhu těla i mozku. Když se zhluboka nadechneme, proniká kyslík hluboko do organismu. Při výdechu jsou toxiny přirozeně vyplavovány pokožkou nebo jinými cestami.
Na vědomé regulované hluboké dýchání nahlížejte jako na to nejlepší fyzické cvičení pro celé tělo.
5. Energetizátor
Toto cvičení uvolňuje svaly trupu. Zvyšuje hladinu kyslíku v krvi, uvolňuje svaly ramen a šíje. Probudí doslova celý organismus, zvláště po dlouhé únavné práci u počítače nebo dlouhém sezení.
Položte ruce před sebe na stůl. Podbradek přitiskněte k hrudi. Cítíte natažení zádového svalstva a uvolnění ramen. S hlubokým nádechem zakloňte hlavu dozadu, prohněte se v zádech a uvolněte hrudní koš. Vydechněte, znovu uvolněte záda a přitiskněte podbradek k hrudi.
Cvičíte-li tento cvik 5–10 minut, dojde ke stimulaci a zvýšení koncentrace pozornosti. Tělo vykonává pohyb aktivující vestibulární aparát, povzbuzující mozek a uvolňující ramenní pletenec. Projevuje se to zlepšením sluchu a posílením cirkulace kyslíku. Tím je ulehčena práce nervové soustavy. Při práci u počítače je toto cvičení nenahraditelné. Cítíme se po něm aktivní, plní energie a připraveni na myšlenkovou činnost.
6. Energetická zívnutí
Masírujte svaly v okolí čelistního kloubu. Najdete ho mezi dolní čelistí a spánkovou kostí, přímo proti ušnímu otvoru. Tento kloub spojuje horní a dolní čelist. Prochází jím stvoly pěti hlavových nervů přenášejících senzorické informace z obličeje, očních svalů, jazyka a úst a aktivujících obličejové svaly, oči a ústa při žvýkání a vydávání zvuků.
Jsme-li ve stresu, čelist se často svírá a průchod impulsů touto oblastí je omezen. Energetická zívnutí uvolňují obličej a postup senzorické informace je efektivnější.
Pokud mají děti problém se čtením, může příčinou být zraková nesladěnost. Ze stresu mohou také špatně slyšet. Napětí v čelistním kloubu jim může bránit v řeči, což má dopad na myšlení. Energetická zívnutí mají na tyto problémy velmi dobrý dopad. Díky uvolnění svalů a zlepšení funkce nervů procházejících čelistním kloubem se zlepšují všechny oční funkce s nimi spojené a také práce obličejového svalstva a svalstva dutiny ústní.
7. Čelně-zátylková korekce
Čelně zátylková korekce povzbuzuje krevní zásobování mozku, pomáhá zbavit se strachu a tlaku minulých zážitků. Doporučujeme spojit ji s pozitivním myšlením: dýchat a vizualizovat si sebe sama takové, jakými chcete být, svobodné a radostné. Cvik sám je velmi prostý: jednu ruku položíme na čelo, druhou na zátylek. Držíme do té doby, než pod rukou na čele ucítíme puls. Signalizuje to stimulaci krevního oběhu mozku.
zdroj: prokondici.cz