zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Trápí vás citlivé zuby? Záleží na jídelníčku, technice čištění i hladině hormonů

Citlivé zuby
Autor: iStock Citlivé zuby
Anna Kopečková , Vydáno: 16.10.2020
O citlivosti zubů se často mluví, přesto mnozí nevědí, jak vzniká, co za ní je, jestli se jí dá zbavit nebo třeba jestli se dají i citlivé zuby bělit. Zeptali jsme se na názor odborníků, podle kterých ovlivňuje citlivost zubů i hladina hormonů v těle.

reklama

Zvýšená citlivost zubů má mnoho důvodů

Za zvýšenou citlivostí zubů stojí nejčastěji porušená zubní sklovina a obnažené zubní krčky, ale kromě toho mohou být důvodem i zubní kazy, zubní kámen, zlomený či uštíplý zub, ale i některé procedury. „Zuby mohou být citlivější po aplikaci čerstvé výplně nebo třeba po neodborném domácím bělení s vyšší koncentrací peroxidu. V neposlední řadě může stát za citlivostí těhotenská gingivitida, která se ale spíše projevuje citlivějšími dásněmi, jelikož ty jsou více prokrveny. Proto je nutné mít dobrou dentální hygienu už před těhotenstvím a nebát se v těhotenství navštěvovat svého zubního lékaře společně s dentální hygienistkou,“ říká MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT.

Zajímavost: Těhotenská gingivitida postihuje většinu žen. Jde o to, že dásně během těhotenství zčervenají, otečou a začnou krvácet. Vznikne zánět, během kterého jsou zuby mimo jiné citlivější.

DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ BANÁNEM, OCTEM, SODOU: FUNGUJE TO?

Pozor na to, co jíte

Neblahý vliv na citlivost zubů může mít i strava, a to především ta, která obsahuje velké množství kyselin. Nejvíce jich obsahují citrusové plody, rajčata, džusy, víno, různé limonády, ale i zralé sýry či jogurty. Nejsou to ale pouze kyseliny, které se na dutině ústní negativně podepisují. „Pozor si dejte také na stravu bohatou na cukry. Sladkosti urychlují množení bakterií v ústech a mohou vést k erozi skloviny, čímž obnažují citlivé oblasti zubů,“ varuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

7 LÁTEK, KTERÉ ŠKODÍ ZUBŮM, ANIŽ O TOM VÍTE

Jak je to s bělením zubů a citlivostí?

Citlivost zubů, kterou může na krátkou dobu způsobit procedura jejich bělení, je přirozená. Podle stomatologa je tento druh citlivosti způsoben tím, že se dočasně otevřou dentinové kanálky. „Jde však o potíže dočasné, obvykle během 1–2 dní odezní. Pokud však máte citlivé zuby už před samotným bělením, je potřeba počítat s tím, že citlivost zubů může ještě zintenzivnit. Citlivost je obecně vnímána individuálně. Někdo bělení bez problému snese, jiný cítí bolest,“ říká MDDr. Tomáš Machač. Zuzana Heiník Bělová k tomu ještě doplňuje, že citlivost je možné účinně snížit speciálními pastami na citlivé zuby.

Citlivosti zubů se můžete zbavit

Kromě snížení citlivosti zubů pomocí speciálních past, ideálně na přírodní bázi, můžete tyto obtíže zmínit nebo se jich úplně zbavit dalšími postupy. Mezi ty základní patří změna stravovacích návyků, hygienických návyků a používání vhodných přípravků a také měkkých kvalitních zubních kartáčků. „Doporučuji vyměnit tvrdý zubní kartáček za měkčí a nebát se pravidelného používání přípravků s vyšším obsahem fluoridů, vápníku a hlavně hydroxyapatitu,“ radí Tomáš Machač. Nepodceňuje ani správnou metodu čištění zubů a v případě, že citlivostí zubů trpíte, neodkládejte návštěvu u stomatologa a dentální hygienistky.

Přírodní versus chemické: Víte, kolik chemie obsahuje vaše zubní pasta?

Přírodní versus chemické: Víte, kolik chemie obsahuje vaše zubní pasta?

reklama

Související témata: citlivé zuby , citlivost zubů , bělení zubů , hormony

reklama

Přečtěte si také

reklama