Celebrity

14. prosince 2022 13:40

Vanesa Havlíková

Ze světové rekordmanky učitelkou. Barbora Špotáková předává rady mladší generaci

Show Jana Krause - oštěpařka Barbora Špotáková

Barbora Špotáková (41), bývalá česká atletka závodící v hodu oštěpem a dvojnásobná olympijská vítězka, promluvila o konci své sportovní kariéry. V rozhovoru s Janem Krausem prozradila, jak na správnou techniku hodu a jak zvládala skloubit profesní život s tím osobním.

Jako další host divácky oblíbeného pořadu Show Jana Krause se představí oštěpařka Barbora Špotáková, která za svou úspěšnou sportovní dráhu získala více medailí než jakákoli jiná česká atletka v historii, mimo jiné dvě zlaté a jednu bronzovou z celkem tří letních olympiád. Držitelka zatím nepřekonaného rekordu v hodu oštěpem v ženské kategorii z roku 2008 ovšem letos na podzim oznámila konec aktivní oštěpařské kariéry.

Za úspěchem oštěpařů stojí dobrý kotník

Konec takto úspěšné sportovkyně samozřejmě neopomněl zmínit ani Jan Kraus. „Člověk si nechává nějaká zadní vrátka,“ přiznává Špotáková se smíchem k tématu a záhy odpovídá na moderátorovu otázku, v čem spočívá správná technika hodu oštěpem. „V síle to není. Pro všechny atletické disciplíny jsou důležité nohy. I pro vrh koulí. Nohy a kotník. Odrazově musíte mít hodně dobrý kotník. Oštěpaři mají dobrý kotník, a tím pádem dobrý výskok. A musejí být šikovní na více sportů, aby dovedli své tělo ovládat,“ popisuje s tím, že běžící oštěpař musí sledovat stále stejný bod.

„Špička oštěpu musí být až do konce u spánku u oka. To je to nejtěžší, vydržet to opravdu až do konce,“ upřesňuje. Správnou techniku vyžaduje také práce s rukou, která je nejprve pokrčená, pak se natáhne a hází se vrchem –⁠ ramenem. „Na to musíte mít trochu genetické předpoklady a flexibilnější klouby,“ doplňuje k technice hodu.

Oštěp není levná záležitost

Důležitá je rovněž dráha, kterou oštěpu člověk určí. Chybou je, když náčiní letí příliš vzhůru. „Jsou různé studie na to, jaký je ideální úhel. Já jsem to ale vždycky spíš zkoušela, než sledovala ty studie,“ prozrazuje nejúspěšnější česká atletka. Pokud jde o samotné oštěpy, na menší závody si prý každý přinese své vlastní. Pořadatel nicméně musí dát k dispozici pár náhradních, kdyby si někdo nic nepřinesl. Ty se ale musí platit.

„Poslední dobou letecké společnosti dost zdražily a začaly prudit s dopravou oštěpů, takže si je vozí málokdo. Když jste pak na diamantové lize třeba osmý a zaplatíte ty oštěpy za svého, jste v minusu, což nikdo nechce,“ popisuje Špotáková oštěpařské strasti.

Partner Lukáš je pro Špotákovou velkou oporou

Barbora Špotáková během své úspěšné sportovní kariéry stihla také porodit dvě děti. „Povedlo se nám to. Mám skvělého partnera Lukáše, bez něho a bez jeho podpory by to nešlo. A bez hlídacích babiček,“ říká vděčně rekordmanka. „On je velký sportovní fanoušek a ještě je hasič, takže pracuje 24 hodin a pak má dva dny volna,“ dodává v dalším díle Show Jana Krause, kterou můžete sledovat ve středu ve 21:35 na Primě.

Barbora se v současnosti občas věnuje učení, respektive předává své zkušenosti další oštěpařské generaci. „Teď je o to veliký zájem. Nejen kvůli mně, ale protože kluci oštěpaři byli loni druzí a třetí na olympiádě, takže zájem je fakt veliký. A tak by byla škoda, kdybych to nezkusila předávat,“ dodává. Vždyť ona sama se učila od legendy Jana Železného (56), považovaného za nejlepšího oštěpaře moderní éry.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.