zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Duše po porodu je velmi křehká. Čím vším žena může procházet?

Období po porodu je pro každou ženu (nejen) psychicky náročné...
Autor: thinkstock.com Období po porodu je pro každou ženu (nejen) psychicky náročné...
iva.kropackova , Vydáno: 12.11.2014
Žena po porodu potřebuje láskyplnou péči a pochopení druhých. Změny, kterými prochází, jsou obrovské.

reklama

Třiatřicetiletá Martina porodila svoje druhé dítě a myslela, že vše bude probíhat stejně jako poprvé. Bohužel to tak nebylo. Třetí den začala často plakat, při pohledu na zdravého syna necítila radost ani štěstí, jen apatii, a když měla přikládat dítě k prsu, byla frustrovaná z toho, že to nejde. Každou chvíli se obviňovala, že je špatná matka, že za nic nestojí a že vypadá příšerně. Těch pět dnů v porodnici nějak přečkala, ale po návratu domů se nic nezměnilo k lepšímu. Naopak – její stav se zhoršoval, ale naštěstí u ní v poslední chvíli zablikala červená kontrolka. Manžela, který už její nálady skoro ignoroval, přinutila, aby ji odvezl do nemocnice. Lékař konstatoval poporodní splín a naordinoval Martině léky. Kdyby přišla později, mohla Martina skončit na psychiatrii.

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Co se děje s duší po porodu?

Málokoho napadne, že následkem porodu může žena pociťovat i jiné emoce než ty pozitivní a radostné. Manžel, příbuzní a všichni ostatní se radují z narození miminka a vůbec možná netuší, že ta, která dítě porodila, zažívá velice silné hormonální změny, které mohou vyústit až v poporodní splín (anglický výraz: Postpartum Blues nebo Baby Blues, někdy se používá ne zcela správný výraz poporodní deprese). Ještě donedávna byl poporodní splín považován za tabu či za výmysl rodiček. Dnes se o něm mluví s naprostou vážností a nebere se na lehkou váhu. Ignorování příznaků sklíčenosti totiž může skončit v horším případě i smrtí – sebevraždou matky nebo ublížením dítěti.

NÁŠ TIP: Jste těhotná a zajímá vás, co se s vámi a miminkem děje týden po týdnu? Založte si těhotenský kalendář! Najdete ho ZDE!

Jaké změny probíhají v těle ženy?

Jaká vlastně žena po porodu je? Jak se cítí a co prožívá? Většina určitě prožívá neskonalé štěstí, ale zároveň hodně z nich bez konkrétní příčiny pláče, jsou podrážděné, přecitlivělé a deprimované. Vědecky je dokázáno, že třetí den po porodu prožívají téměř všechny ženy více či méně silně poporodní splín. Mohou za to nejen hormonální změny provázející těhotenství a porod, ale také psychika ženy samotné. Co všechno se děje v těle ženy poté, co přivede na svět miminko, se dozvíte v článku Poporodní změny.

Hormonální systém, stejně jako ostatní pochody v těle, je závislý na psychice. Na rovnováhu hormonů mohou působit zážitky z dět­ství, duševní krize, manželské problémy nebo finanční potíže. V těhotenství tělo ženy produkuje hormony, které se jinak nevytvářejí vůbec nebo jen v minimál­ním množství. To, jak žena bude reagovat na poporodní stav, není závislé na tom, zda své dítě očekávala s radostí nebo s rozpačitými pocity. Po porodu tělo vytváří a vylučuje jiné látky než v těhotenství, protože placenta, která tyto hormony produkovala, už v těle není. Ta může vlastně za to, že se v ní vytvářel progesteron – uklidňující hormon, a estrogen, který udržoval těhotenství ve správném stavu. Po porodu tedy poklesne hladina těchto hormonů, a to dokonce pod úroveň před těhotenstvím.

Žena se během těhotenství hodně změní

Radikálních devět měsíců aneb Jak moc je těhotenství "jiný stav"?

A v této chvíli musí ženský organismus vykonávat náročnou práci, aby se přizpůsobil druhé velké hormonální změně. Není to tedy nic snadného a každá žena se s tímto procesem vyrovnává jinak. Jenže tím vše nekončí – přichází ještě třetí fáze, ve které se začínají tvořit hormony působící na zavinování dělohy a tvorbu mléka, oxytocin a pro­lak­tin. Některé ženy také ztratí při porodu spoustu krve, absolvují císařský řez či jiné komplikace – to všechno hraje proti ženské psychice, to všechno způsobuje, že žena se nachází ve skutečně "jiném", ba dokonce výjimečném stavu…

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký Foto: www.porodnice.cz
                
MUDr. Michal Koucký                                        MUDr. Andrea Pašková Foto: www.porodnice.cz                     

MUDr. Andrea Pašková

Jak poznáte, že trpíte poporodní depresí?

Postnatální splín se vyznačuje příznaky, podle kterých lze zcela bezpečně poznat, že jde o nevítaný poporodní stav. Jeho projevy mohou být různé a také u různých žen rozdílné. Nicméně po dvou až třech dnech může docházet k:

• náhlým, nevysvětlitelným výbuchům pláče,

• únavě, vyčerpanosti, letargii,

• nechutenství,

• žaludečním a střevním potížím (zácpa, průjem),

• nervozitě a úzkostlivosti,

• pocitům viny, které se většinou projevují v tom, že si žena myslí, že je špatná a neschopná matka.

Až po několika měsících!

Poporodní splín většinou ženy po několika dnech překonají a dostanou se do běžných kolejí. Splín, vyplývající z po­ro­du, však může u některých žen přetrvávat ještě několik týdnů, dokonce i měsíců! Tehdy jej už mnohdy ženy ani ne­přisuzují porodu. Příznaky, které na tuto pozdní situaci upozorňují:

• poruchy spánku, špatné spaní a děsivé sny,

• silné svalové napětí vedoucí někdy až ke strnulosti,

• apatie a odmítání kojení nebo naprostá nezúčastněnost během něj,

• vnitřní odmítání dítěte a kontaktu s ním,

• strach a nejrůznější fóbie z každého dne, který přijde,

• sebepodceňování a nenávist k vlastní­mu tělu,

• nechuť k sexuálnímu životu.

 

Hygiena v ěestinedělí Foto:

Jak by o sebe měla pečovat novopečená maminka, co by měla jíst, jak se oblékat? Dozvíte se v článku Hygiena ženy v šestinedělí.

 Kde hledat pomoc?

Martina ji našla včas u odborníků. Pokud máte pocit, že poporodní splín je právě váš problém, začněte o svých pocitech mluvit s okolím, především s vaším partnerem. Pravda, ten může zpočátku vaše »stížnosti« podceňovat, ale nedejte se. Hlavně se neuzavírejte do sebe. Klidně si poplačte. Není divu, přelaďujete se na úplně jiný druh fungování, a tak každá slza je úplně normální reakce. Ze všeho nejvíc proto potřebujete pochopení okolí – pomoc, schopnost vcítit se do situace.

Mateřství není pro většinu žen rozhodně klidným startem. Povídejte si s manželem nebo kamarádkami, případně zatelefonujte do porodnice či svému lékaři. Na tento druh deprese není totiž žádná žena předem připravená. Pokud se však nedaří minimalizovat vaše negativní pocity, musíte je konzultovat s odborníkem. Nestačí-li rozhovor, jsou na řadě antidepresivní léky, které jsou účinné, ale potlačují pouze příznaky, což neznamená vyléčení. V nejtěžších případech, kdy nepomohou medikamenty, nastupuje hospitalizace a psychoterapie.

 

Jaké jsou dny po porodu Foto:

Jak probíhají první okamžiky po porodu? Co můžete čekat v dalších dnech či týdnech? To se dozvíte v článku První hodiny a dny po porodu.

 

 

Povzbuzení pro všechny mámy: Pokud zjišťujete, že místo euforie z narození dítěte pociťujete spíše frustraci, nezoufejte. Žádná žena se nenarodí dokonalou matkou a to, že jste žena, vás ještě nepředurčuje k tomu, abyste byla hned od porodu "Všeználkem". Nikdo není dokonalý, a pokud situaci skutečně nezvládáte, vyhledejte pomoc. Nestyďte se za to.

Není to výjimečný stav...

Jak dlouho bude právě u vás trvat poporodní splín, záleží na všech výše uvedených faktorech. U většiny odezní po dvou až třech dnech. Podle statistiky je většina žen ještě dva až tři týdny po porodu v labilním tělesném a duševním stavu. U 10–12 procent matek tento depresivní stav začíná až po několika týdnech, někdy i měsících, a často přetrvává velmi dlouho...

 

Kniha o těhotenství a dítěti Foto:

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009)

 

 

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

 

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště více o tom, jak správně pečovat o novorozené miminko. Dozvíte se, jestli je například správné přetahovat u chlapečků předkožku...

Psali jsme také:

 

(Spo)kojené miminko

Levné a zdravé... aneb Výhody kojení pro matku i dítě

Příprava na těhotenství

10 inteligentních kroků, které připraví vašemu dítěti úspěšný start do života!

 

 

Porod bez (větších) bolestí? 7 způsobů, jak toho lze dosáhnout

Porod bez (větších) bolestí? 7 způsobů, jak toho lze dosáhnout

 

 

Těhotenství velmi často provází nějaké nepříjemnosti

Křečové žíly, otoky, nevolnosti... aneb Těhotenství z méně příjemné stránky ROZHOVOR

 

 

Boj o těhotenství

Bez odpovídající péče by následky těhotenské cukrovky mohly být fatální! ROZHOVOR

 

 

V těhotenství je důležitý optimismus.

Nedělejte z těhotenství vědu! Porod pak může být snazší... ROZHOVOR

Nejvyšší čas otěhotnět...

Když se nedaří otěhotnět... Jak mohou pomoci lékaři?

Lze ovlivnit pohlaví dítěte?

Holka, nebo kluk... Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

reklama

Související témata: porod , poporodní splín , deprese

reklama

Přečtěte si také

reklama