zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nedělejte z těhotenství vědu! Porod pak může být snazší... ROZHOVOR

V těhotenství je důležitý optimismus.
Autor: porodnice.cz V těhotenství je důležitý optimismus.
iva.kropackova , Vydáno: 22.10.2014
Těhotenství není nemoc, jen občas nějaké komplikace způsobuje. To ale neznamená, že by žena měla (až na výjimky) celou dobu ležet v posteli...

reklama

To, jaký má žena přístup k období, kdy čeká dítě, může ovlivnit celé těhotenství i porod. To v pokračování našeho rozhovoru říká známý porodník MUDr. Michal Koucký. Podle něj by žena neměla třeba zapomínat na pohyb, nebát se ho, vnímat celé těhotenství pozitivně a nestresovat se možnými teoretickými situacemi, které by mohly během oněch devíti měsíců nastat.

S panem doktorem jsme si povídali i o tom, jak k plánování těhotenství mají přistupovat ženy, které nejsou zcela zdravé. Mají i ony šanci donosit dítě, co mají dělat, chtějí-li vlastního potomka? A u kterých je lepší přemýšlet raději například o adopci? 

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Jsou obtíže, které provázejí těhotenství a pak zmizí. Ale co ženy, které už jsou nemocné (srdeční onemocnění, cukrovka, obezita, myomy, epilepsie, chudokrevnost apod.) a chtěly by mít vlastního potomka? Mají i ony šanci úspěšně donosit zdravé dítě?

No, takové ženy představují jistě vysoce rizikové těhotné, ale komplikace jsou velmi specifické pro danou konkrétní diagnózu. Většina chronických nemocí v dnešní době nepředstavuje nepřekonatelnou překážku, ale ženy musí být adekvátně sledovány ještě před početím a musí být adekvátně „vyladěny“ léčbou, konkrétním specialistou v oboru.

NÁŠ TIP: Jste těhotná a zajímá vás, co se s vámi a miminkem děje týden po týdnu? Založte si těhotenský kalendář! Najdete ho ZDE!

Nebo naopak, jsou nemoci, kdy byste otěhotnění ženě nedoporučoval? Ať už z důvodu rizika ohrožení zdraví jejího nebo dítěte...

Určitě jsou i takové diagnózy, typicky například vrozené či získané srdeční vady, nekorigované autoimunitní poruchy, závažné nekompenzované neurologické či psychiatrické diagnosy, tedy diagnózy, které se v těhotenství díky specifickým změnám těhotného organismu mohou horšit.

Co byste poradil ženě, která se léčí nebo ví, že není úplně zdravá. Předpokládám nejdříve svůj stav konzultovat s gynekologem....

Pokud má žena nějakou chronickou nemoc, je vhodná konzultace spíše než s gynekologem s odborníkem v oboru, do jehož specializace daná diagnóza spadá.

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký Foto: www.porodnice.cz
                
MUDr. Michal Koucký                                        MUDr. Andrea Pašková Foto: www.porodnice.cz                     

MUDr. Andrea Pašková

S jakým režimem těhotná nemocná žena musí počítat? Čeká ji devět měsíců v posteli?

To je velmi obecná otázka, ale možná trochu překvapivě většina diagnóz není spojena s nutností významně změnit dosavadní stereotypy. Není prokázano, že by napřiklad klidový režim v těhotenství zabránil vzniku těhotenských komplikací.

Co mohou nebo by měly ženy udělat pro to, aby zůstaly celé těhotenství pokud možno fit?

Určitě se vyplatí uplatnit jednoduché pravidlo, že těhotenství samo o sobě není nemoc a ani diagnózy přidružené k těhotenství, jako různé komplikace, s sebou nenesou žádné významné specifické omezení. Například – střídmá pohybová aktivita není na škodu.

I přesto všechno ženy jsou bojovnice a o svém těhotenství, porodí-li zdravé dítě, mluví většina z nich jako o velmi krásném období. Je to tak? Máte od svých pacientek takovou zpětnou vazbu? Umí se ženy přenést i přes velmi nepříjemné zkušenosti?

Ano, dá se říci, že hodně vysoké procento žen tohle přesně uvádí. Nicméně, jak uvádím v předchozí odpovědi, hodně vysoké procento maminek se pro mě z nepochopitelných důvodů omezuje ve všem možném, aniž pro případná omezení chybí jakékoliv důkazy. Bohužel se dá říci, že mimo jiné stres spojený až s démonizací těhotenství (jsem těhotná, končím se vším), může být jednou z příčin, proč se zhoršuje schopnost žen nekomplikovaně a pokud možno přirozeně porodit dítě...

 

Gestóza Foto:

Riziková těhotenství vyžadují zvýšenou péči. Přečtěte si o tom víc v článku Co je rizikové a patologické těhotenství

 

 

Předchozí dvě části rozhovoru si můžete přečíst tady:

Těhotenství velmi často provází nějaké nepříjemnosti

Křečové žíly, otoky, nevolnosti... aneb Těhotenství z méně příjemné stránky ROZHOVOR

Boj o těhotenství

Bez odpovídající péče by následky těhotenské cukrovky mohly být fatální! ROZHOVOR

 

 

Kniha o těhotenství a dítěti Foto: www.porodnice.cz

Mnoho dalších informací se dočtete také v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009) Objednávejte ZDE


Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště o porodu a bolestech, které ho vždy doprovázejí. Prostě proto, že to tak má být. Existuje ale několik metod, jak je zmenšit...

V našem seriálu jsme už také psali:

Lze ovlivnit pohlaví dítěte?

Holka, nebo kluk... Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Žena se během těhotenství hodně změní

Radikálních devět měsíců aneb Jak moc je těhotenství "jiný stav"?

Příprava na těhotenství

10 inteligentních kroků, které připraví vašemu dítěti úspěšný start do života!

Nejvyšší čas otěhotnět...

Když se nedaří otěhotnět... Jak mohou pomoci lékaři?

reklama

Související témata: zdraví , nemoci , těhotenství , gravidita , jiný stav , komplikace

reklama

Přečtěte si také

reklama