Prima Ženy

19. listopadu 2014 06:00

Iva Kropáčková

MANUÁL pro novopečené mámy: Jak správně pečovat o děťátko?

Je to takový uzlíček, ale vyžaduje celodenní péči. Poradíme, jak na koupání i přebalování...

Narození dítěte je okamžik, který obrátí život celé rodině doslova vzhůru nohama. Zvlášť když se narodí první potomek. Možná si říkáte, že se nebudete umět o své miminko postarat. Bude tak malinké a křehké, až to nahání strach. Ničeho se ale nemusíte bát.

Koupání

První vykoupání novorozeného děťátka provádí obvykle dětská sestra za asistence matky poté, co je dítě i s matkou převezeno na oddělení rooming-in. Při koupání je vhodné řídit se následujícími doporučeními a radami:

Místnost, v níž se bude koupání kojenečka odehrávat, by měla mít teplotu 24–25 °C.

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

V prvních měsících začínáme s koupáním v malé vaničce nebo v kyblí­ku. Jednou z výhod kyblíku je, že voda v něm vychladne pomaleji. Kyblík má mít hladký široký okraj, aby usnadnil matce manipulaci s dítětem a aby se dítě o ostré okraje neodřelo.

Do vaničky nebo kyblíku nalijeme nejprve studenou a pak teplou vodu a dobře ji promícháme. Vody ve vaničce nemá být více než deset až patnáct centimetrů, teplota vody má být kolem 37 °C. Teplotu změříme speciálním teploměrem nebo ji vyzkoušíme ponořením spodní části svého předloktí. Nesmí ani studit, ani pálit.

NÁŠ TIP: Jste těhotná a zajímá vás, co se s vámi a miminkem děje týden po týdnu? Založte si těhotenský kalendář! Najdete ho ZDE!

Před koupelí je vhodné dítěti v případě potřeby očistit zadeček.

Při koupání můžeme použít praktické lehátko, na které dítě položíme. Lehátko umožní, aby dítě mělo hlavičku bezpečně nad vodou. Bez pomoci lehátka musíme dítěti při koupání jednou rukou podpírat záda a především hlavičku.

Nejprve umyjeme miminku jemně obličej vodou a potom mu lehce namydlenou žínkou nebo rukou omýváme tělíčko. Nakonec pečlivě umyjeme místa, která mívá pod plenkami.

Hlavičku umýváme miminku tak, že vlásky trochu navlhčíme a umyjeme mýdlem, kterým jsme myli celé tělo, nebo, pokud už má více vlásků, malým množstvím šamponu. Potom mu nakloníme hlavičku dozadu a pomalu poléváme vlásky čistou vodou tak, aby se mu šampon nebo mýdlo nedostaly do očí.

Ke koupání lze použít různé zvláčňující či bylinkové koupele z široké nabídky dětské kosmetiky, které nahradí mýdlo.

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký MUDr. Andrea Pašková

Od tří až čtyř měsíců je možné přejít na koupání ve velké vaně. Je vhodné, když je vana vybavena protiskluzovou podložkou, která chrání dítě před úrazem.

Čím je dítě mladší, tím kratší má být doba koupání, aby voda nedráždila jeho citlivou kůži. Obvykle se doporučuje kolem 5 minut.

Koupání kojence bývá vyhledávaná zábava pro celou rodinu, často je milou večerní povinností tatínků.

Podle posledních doporučení se dítě nemusí koupat každý den, méně časté koupání je šetrnější pro jeho kůži. Stačí 1–3krát týdně.

Po vykoupání dítě uložíme na suchou osušku a jemně a citlivě osušíme.

Obličej se může na závěr omýt převařenou vodou.

Uši a nos běžně nečistíme, nemá-li dítě rýmu apod. Stačí jen lehce otřít okrajové části ušních boltců.

Zadeček ošetříme mastí nebo pastou, stejně jako po každém přebalování, aby se vazká smolka nelepila na kůži.

Přebalování

K přebalování je vhodné a praktické používat přebalovací podložku, která je omyvatelná a částečně brání dítěti v přetočení. Ale spoléhat na to nelze! Dítě nenecháváme nikdy bez dozoru. Balení novorozence je usnadněno používáním plenkových kalhotek. Doporučuje se zvolit plenky, které jsou co nejkvalitnější a velikostí úměrné hmotnosti a stáří dítěte a nebrání volnému pohybu v kyčelním a kolenním kloubu. Takové plenkové kalhotky pak nebrání správnému vývoji kyčelního kloubu.

Někdy se v oblasti pohlavních orgánů a zadečku miminka objeví zčervenalá kůže či vyrážka. Většinou se jedná o opruzeninu, děťáko může trápit takzvaná plenková dermatitida. Jak se pozná, jak jí předejít i jak ji léčit se dozvíte v článku Opruzení a plenková dermatitida.

Péče o chlapečka

Při přebalování chlapečka otřeme také kůži pod penisem a šourkem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice. Před ošetřením zadečku mastí nebo pastou a zabalením do čistých plenek necháme zadeček chvíli volně na vzduchu.

Předkožku nepřetahujeme. Volíme konzervativní postup, minimálně do 2–3 let. Jen pokud lze zcela volně předkožku přetáhnout, je to možné, ale bez násilí. Násilné přetažení předkožky vede k tvorbě drobných trhlinek, které se zajizví a předkožka pak ztratí svou pružnost a nejde přetáhnout vůbec.

Péče o holčičku

Při koupeli každý den šetrně oddalujeme od sebe stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu, a to nejlépe rukou (jednak v žínce nemáme cit a jednak, pokud ji denně nevyváříme, je plná mi­krobů). K umytí zbytků moče, stolice a výměšků žlázek poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo a oplachujeme je proudící teplou vodou. Takovýmto postupem dívce nemůžeme ublížit, naopak ji odmalička učíme správné technice hygieny.

Při přebalování holčičky otíráme kůži kolem přirození odpředu dozadu, aby se zbytky stolice z konečníku nedostaly do pochvy. Současné mírné oddálení malých pysků zabrání možným srůstům se sliznicí vchodu poševního. Více o péči o novorozenou holčičku se dozvíte v článku Novorozené děvčátko očima dětského gynekologa.

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009)

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Také vám připadá, že je vídáte stále více dvojčat? Je to tak, rodí se častěji. Proč? O tom příště...

Psali jsme také:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.